Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Oskar Górzyński
Oskar Górzyński
|
aktualizacja

Zielone ludziki zajęły Ługańsk. To wojna domowa "separatystów"?

6
Podziel się:

Lider Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Płotnicki został obalony przez pucz "zielonych ludzików". W centrum Ługańska stanęły czołgi, a na terytorium samozwańczej republiki przybyły "sojusznicze" siły z sąsiedniego Doniecka. Eksperci drapią się w głowę, próbując odgadnąć, o co w tym wszystkim chodzi.

Zielone ludziki pojawiły się w Ługańsku
Zielone ludziki pojawiły się w Ługańsku (EAST NEWS/AFP, ALEKSEY FILIPPOV)

Znane i pewne są jak dotąd jedynie podstawowe fakty sprawy. W poniedziałek, "prezydent" ŁRL Ihor Płotnicki zdymisjonował szefa Igora Korneta pod pozorem śledztwa w sprawie "ukraińskiej siatki szpiegowskiej" ujawnionej w jego ministerstwie. W odpowiedzi ludzie Korneta - przy pomocy "zielonych ludzików" wysłanych przez Aleksandra Zacharczenkę, lidera "sojuszniczej" z Donieckiej Republiki Ludowej - zajęli centrum miasta wraz z kluczowymi punktami, w tym siedzibę telewizji. Aresztowali też prokuratora generalnego.

Według władz Ukrainy oraz doniesień rosyjskich mediów, Płotnicki uciekł do Rosji i negocjuje tam swoją przyszłość w ŁRL. Ale sam zainteresowany temu zaprzeczył, publikując wideo z posiedzenia swojego rządu. Oskarżył przy tym Korneta o zamach stanu. Wiele wskazuje na to, że zamach był udany i to teraz on kontroluje sytuację.

Co kryje się za tym donbaskim chaosem? Teorii jest wiele, pewności nie ma nikt - być może nawet nie ma jej Moskwa. Płotnicki był dotąd wiernym wykonawcą rozkazów Kremla. Jeszcze niecały tydzień temu rosyjski prezydent Władimir Putin osobiście zatelefonował do Płotnickiego i Zacharczenki, by przedyskutować z nimi sprawę wymiany jeńców z Kijowem.

Szef ŁRL miał wśród podwładnych wielu wrogów i krytyków, m,in. ze względu na podejrzenia o korupcję i przywłaszczanie sobie środków płynących z Rosji. Ale jego wrogowie byli sukcesywnie mordowani - jak spekulowano, z czynnym udziałem Kremla. Mimo tego wsparcia, nie potrafił jednak zapanować nad sytuacją. Jak donosi rosyjska gazeta RBK, władze w Moskwie już po przewrocie poparły Korneta, jednak wciąż zastanawiają się nad tym, by przywrócić Płotnickiego, tym razem już w czysto symbolicznej roli.

Co się za tymi ruchami kryje? Teorii jest wiele. Jedni eksperci widzą w tym manewr szefa Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenki by podporządkować sobie całe terytorium pod kontrolą separatystów. Inni spekulują, czy chaos nie jest dla Rosji pretekstem do wprowadzenia swojej "misji pokojowej" lub - według innej wersji - porzucenia separatystów na pastwę losu. Zdaniem Roberta Chedy, najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie jest inne.

- Obie separatystyczne republiki są zarządzane w różny sposób. W Doniecku działa FSB, w ŁNR wojskowe służby GRU. W obydwu za polityczną nadbudowę odpowiada doradca Putina Władysław Surkow. Wszystkie te grupy mają swoje interesy To, co się teraz dzieje, to wyraz jakichś przetasowań kryminalno-gospodarczych w tych republikach. Widzę to jako podchody miejscowych grup wpływów, które szukają protektorów po stronie rosyjskiej - mówi Cheda. Jak dodaje, sprzyja temu kontekst polityczny, w tym narastająca presja ze strony USA oraz nadchodzące wybory prezydenckie w Rosji. - Putin nie zdecydował jeszcze, jaką kreację przyjąć na tę kampanię: czy ojca zjednoczyciela, czy ojca pokoju, czy jakąś inną narrację - dodaje.

Cheda oddala jednak idee, że problemy w prorosyjskich ukraińskich pseudo-republikach skłonią go do szybkiego porzucenia Donbasu - nawet jeśli ich utrzymanie Moskwę sporo sił, pieniędzy i środków. - On z pewnością będzie sprawą Donbasu grał i czynił zachęcające gesty. Presja gospodarcza i polityczna na niego zaostrza się, ale to dla niego zbyt ważna karta przetargowa, by porzucić ją z byle okazji. O wycofaniu się na razie nie może być mowy.

Zobacz także: Zobacz również: Putin i al-Assad "uratowali Syrię"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(6)
1lk
5 lata temu
Takie szmaty kupuje się w każdym sklepie za rogiem w ciuchlandzie można ..
wania
5 lata temu
A co na to Macierewicz,
Pit
5 lata temu
Ciekawe kto tam tak miesza ???? Może zgadnę ??? RUSCY ??? Jak zwykle!
Rr
5 lata temu
Putin nie wie buhaha, nawet koń by się uśmiał...
kasperskie wi...
5 lata temu
gdzie ruscy mieszają tam nigdy nie wiadomo o co chodzi a mieszają wszędzie ;unie już prawie rozłożyli odkąd Kadafii zginął- przez Libię wpychają uchodzców do Europy i wszystko sie wali;w USA w wyborach mieszali.w Polsce agentow mają,na bliskim wschodzie i w Syrii też no gdzie ich nie ma
Dziadzio
5 lata temu
Ustawka. Stary numer operacyjny. Robi się sztuczny konflikt, zatarg a potem odpowiedni ludzie obserwują zachowanie jednostek, zwłaszcza wytypowanych, niepewnych. I wykonuje się potem odpowiednie działania. W ten sposób mogą oni czyścić swoje środowisko z np. donosicieli czy współpracujących z wrogim obozem, albo taka ustawka jest po to, żeby sprawdzić działanie otoczenia, co się będzie działo, jakie posunięcia, i tak dalej. Nie przejmowałbym się tym i nie przeceniał tego. To jest ustawka, nic innego, zresztą taki numer jest stary jak świat i bardzo często stosowany w tej "szerokości i długości" geograficznej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić