Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Zmiany na mapie Polski. Siedem nowych miast

20
Podziel się:

Żegnali stary rok jako mieszkańcy gminy, a chwilę później witali rok 2018 jako mieszczanie. Na mapie Polski pojawiło się właśnie siedem nowych miast. Zmieniły się też granice niektórych samorządów.

Od początku 2018 r. w Polsce jest już 930 miast.
Od początku 2018 r. w Polsce jest już 930 miast. (Wikimedia Commons CC BY)

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów liczba miast w Polsce zwiększyła się z 923 do 930.

Od pierwszego stycznia swój status zmieniły miejscowości: Józefów nad Wisłą (woj. lubelskie), Otyń (woj. lubuskie), Sanniki (woj. mazowieckie), Tułowice (woj. opolskie), Wiślica (woj. świętokrzyskie), Łagów (woj. świętokrzyskie), Radoszyce (woj. świętokrzyskie).

Oprócz Sannik i Tułowic miejscowości te były już w przeszłości miastami, ale status ten utraciły wiele lat temu. Warto zaznaczyć, że niemal w ostatniej chwili MSWiA wstrzymało decyzję ws. nadania praw miejskich miejscowości Chełmiec w Małopolsce. Radni z tej miejscowości zgłosili bowiem wątpliwości dotyczące konsultacji społecznych.

Będą korzyści?

"Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich" - podkreślił resort spraw wewnętrznych i administracji, informując o zmianach.

Dodatkową zmianą będzie przesunięcie granic ośmiu gmin. W ten sposób połowa z nich zyska nowy teren, a druga połowa go straci. Ponadto miejscowość Słupia będzie się nazywała Słupia Konecka.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
kwa kwa
5 lata temu
warszawa mogli by zmienić na kaczogród
konand
5 lata temu
Nazywam się Konecki-Andrzej Konecki. Dlaczego Końskie ( chyba od konia?) nazywane jest Koneckie, teraz jeszcze Słupia Konecka. Czy to jest właściwa odmiana. Tak lepiej brzmi? Jak to jest, tak być powinno? ( Jestem powiatem?)
PS
5 lata temu
Kto to pisał!!!?? 'Żegnali stary rok jako mieszkańcy gminy". Szacowny Panie Redaktorze, a teraz kim będą?!! Te miasta dalej będą gminami ew. na prawach powiatu. Ale nikt nie likwiduje szczebla gminnego.
antoni
5 lata temu
podatki od gróntów tez wieksze?
toyo
5 lata temu
Pod Grodziskiem Wlkp jest Słocin i dużo tam jarosławców -warto się zastanowić
mieszczanin, ...
5 lata temu
"Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich" - czyli zero konkretów. Wkrótce każda większa pipidówa będzie "miastem". W lubelskim już są dwa miasta o nazwie Józefów. :-)
c
5 lata temu
O mojej wsi czasem mówią w tv. Jest na pewno bardziej popularna niż te wyżej wymienione.
Gościu
5 lata temu
Polska "B" dostaje nagrody za głosowanie.
Rrr
5 lata temu
Będą korzyści? Oczywiście. Wakaty w administracji :-) Rozbudowa administracji publicznej..
FILUTEK.
5 lata temu
Otyń to miejscowość w woj. lubuskim a nie lubelskim.
joooooooooooo...
5 lata temu
Jakieś brudne wsie co nikt o nich nie słyszał
obs
5 lata temu
Co mi po tytule jak pusto w szkatule
gosc 123
5 lata temu
No i podatki będą większe.Większe opłaty za media czyli wodę,śmieci,ciepło,większy podatek od nieruchomości i od budynków gospodarczych,podatki od posiadania psa i wiele wiele innych o których samorząd milczy
Jack
5 lata temu
A co z gm.Obrzycko w wielkopolsce . Dwa urzędy ODZIELNIE -URZĄD MIASTA -URZĄD GMINY Mało tego pani wójt buduje nowy urząd gminy ludzie ze wsi nie zdają sobie sprawy ale ta pani zadłuży gmine na długie lata a gdy jej czas minie pujdzie na emeryture a długi zostaną i podatki do góry....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić