o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Magdalena Raducha
|
aktualizacja

Żołnierka twierdzi, że została zgwałcona na poligonie. Sąd: to wypadek na służbie

74
Podziel się

Kobieta wyznała, że została zmuszona do współżycia podczas zgrupowania kadry oficerskiej. Sprawca nie został skazany, bo prokuratura umorzyła postępowanie. Ofiara zwróciła się do sądu cywilnego o przyznanie odszkodowania w związku ze zdarzeniem. Sąd uznał gwałt za wypadek przy pracy.

Sprawca nie poniósł żadnej kary. Zdjęcie ilustracyjne
Sprawca nie poniósł żadnej kary. Zdjęcie ilustracyjne (Agencja Gazeta, Michał Mutor)
bEDGXenF

Sprawę opisała "Rzeczpospolita". Sprawca od początku przyznawał się do winy. "Zeznania świadków były sprzeczne, a opinie i zaświadczenia lekarskie oraz opinie biegłych sądowych z zakresu psychologii i psychiatrii były jednoznaczne" - informuje "Rz". Mimo to prokurator nie dopatrzył się przestępstwa w zachowaniu mężczyzny i prokuratura umorzyła postępowanie.

Kobieta nie poddając się udała się do sądu cywilnego. Wniosła o prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby pozostającej w związku ze służbą wojskową. Sąd w pierwszej instancji odrzucił jej wniosek.

Ofiara odwołała się od tej decyzji. Sąd okręgowy, który rozpatrywał apelację, przyznał: "Nie można osoby pozostającej po wpływem alkoholu doprowadzać wbrew jej woli do obcowania seksualnego" i przyznał, że doszło do gwałtu. Jednak był to Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Mógł więc jedynie podjąć decyzję, dotyczącą odszkodowania, o co wnosiła sama pokrzywdzona. "Przyznał żołnierce jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku w związku ze służbą wojskową w oparciu o art. 5 ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową" - podaje "Rz".

bEDGXenH

Art. 5 mówi o tym, że wypadek to "nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które zaszło podczas lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych". Kobiecie przyznano 3,9 tys. zł jednorazowego odszkodowania. O co wnioskowała kobieta w procesie cywilnym.

Sprawca nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Zobacz też:

bEDGXenN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDGXeoi
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(74)
Goldengecko
rok temu
Wojsko w Polsce to Państwo w Państwie po za tym statystyki mówią same za siebie tylko nieliczny odsetek gwałtów sprawcy są karani
Batalion
2 lata temu
Suka nie da!!! -pies nie weźmie. Proste. Swedziala szpara to się skarży widocznie dobrze jej nie dogodzil.
🐺
3 lata temu
Niektóre"baby" miały i mają większe"jaja" od tych tzw.twardzieli - Joanna Żubr (era Napoleońska) Józefa Rostkowska,Aleksandra Zagórska(matka Jurka Bitschana), Janina Łada-Walicka,Maria Wittek, Wanda Gertz, Grażyna Władysława Lipińska, Zofia Lipowicz-Nowosielska,Olga Gnatowicz,Zofia Trzcińska-Kamińska,Maria Sobolewska, Stanisława Paleolog,Janina Antonina Lewandowska z domu Dowbor-Muśnicka,Anna Smoleńska ps.Hania "Polska Walczącą",Ewa Curie (córka Marii Skłodowskiej-Curie),OLGA STAWECKA,Helena Grossówna, Maria Fabianowska, Lucyna Żukowska,Elżbieta Zo-Zawacka i wiele innych mega kibitek walczących za Polskę.
bEDGXeoj
jam jest
3 lata temu
ciekawe co będzie po imprezach świerzaków z obrony lądowej itp? :-D
waldek s
3 lata temu
pani Raducha to się chyba nasłuchała za dużo niejakiej Michalik. Tamta kiedyś(sam słyszałem) mówiła ,że te panie, to byłe moje "gościnie"!!!!A tu raducha wynalazła "żołnierkę"... syndrom niedopchnięcia?
Twój nick
3 lata temu
Jest przestępstwo, jest poszkodowana, winny przyznaje się do winy, a sędziowie udają sprawiedliwość
HH
3 lata temu
Pewnie jakiś pociot Maciarewicza pozostał bezkarny. Co na to Pan Zero?
leon
3 lata temu
Honorem żołnierza jest przynajmniej raz w życiu puknąć G.I. Jane.
klo
3 lata temu
Pieknie "wypadek przy pracy" odszkodowanie kiepskie jak na taki wypadek
gosc
3 lata temu
Kto zasiada w polskich sądach? Skoro sędziowie uwazają że nic się nie stało to może w swoich prywatnych życiach mają na sumieniu te same zdarzenia z własnym udziałem? Bo inaczej nie da się tego wytłumaczyć.
Misio.,,,,,.....
3 lata temu
Jest problem, bo jeżeli kobieta jest pijana i nie mówi nie , ale jest uległa, to czy takie obcowanie jest gwałtem? Może należałoby zalecić paniom żołnierkom aby nie chlały na służbie.
Testosteron
3 lata temu
Baba w wojsku, jak ma się to skończyć
Jarosław K
3 lata temu
Jak prostytutce zapłacisz podrobionym banknotem to wtedy tez jest gwałt?
bEDGXeob
bill
3 lata temu
kurde czyli w pracy mozna gwalcic no poprostu raj;)to mozna jakas podstawe prawna tego wylaczenia z gwaltu ze to w pracy to nie gwalt a co za tym idzie to pewnie i nie zdrada....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić