o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Żwirek dla kota - czy na pewno wiesz, jak wybrać właściwie?

Podziel się

Mogłoby się na pozór wydawać, że wybór żwirku dla kota jest sprawą banalną. Żwirek, jak żwirek - nie ma tutaj większej filozofii. Nic bardziej mylnego, ponieważ wybór żwirku, który nie przypadnie do gustu Twojemu kotu, może zakończyć się załatwianiem swoich potrzeb poza kuwetą, a to jest już kwestia, która już na pewno jest dla Ciebie ważna.

Żwirek dla kota - czy na pewno wiesz, jak wybrać właściwie?
Żwirek dla kota - czy na pewno wiesz, jak wybrać właściwie? (materiały partnera)
bEDLWeqd

W praktyce oznacza to, że choć dla Ciebie preferencje kotów dotyczące ich toalety mogą wydawać się nieco dziwaczne (tylko na pierwszy rzut oka), to w praktyce lepiej wybrać produkt zaakceptowany przez Twojego pupila, by pupil w swej dobroci zgodził się korzystać z kuwety.

Zacznijmy od początku: rodzaje żwirków są dostępne w sklepach? Najprostszy podział dotyczy właściwości żwirku - wyróżniamy tutaj żwirek zbrylający i niezbrylający. W przypadku obu żwirków zanieczyszczenia twarde usuwamy łopatką. Różnica dotyczy natomiast tego, jak zachowuje się żwirek dla kota w kontakcie z moczem. Podczas gdy żwirek niezbrylający wystarczy przemieszać, żwirek zbrylający tworzy grudki, które także wymagają usunięcia. Ma to swoje plusy i minusy - podczas gdy żwirek zbrylający można uzupełniać, kiedy będzie go zbyt mało, niezbrylający należy za to często wymieniać w całości. Drugi podział dotyczy surowca, z którego wyprodukowany został żwirek, najpopularniejsze są tutaj żwirki: bentonit, silikonowy i drewniany. Który z nich jest najlepszy?

Żwirek bentonitowy - pewny typ dla dorosłego kota

Żwirki bentonitowe są jednymi z najbardziej popularnych typów. Jest wydajny, pochłania nieprzyjemne zapachy i bardzo dobrze zbryla. Koty w większości przypadków lubią je tak samo - bardzo rzadko zdarza się, że ten typ produktu nie jest zaakceptowany. Plusem jest też naturalny zapach - większość kotów nie lubi żwirków zapachowych. Niestety, żadnego żwirku bentonitowego pod żadnym pozorem nie wolno usuwać w toalecie, bardzo łatwo zapchałby kanalizację, nawet w minimalnej ilości. Żwirek z bentonitu nie powinien być też stosowany, jeżeli Twój kot ma skłonność do podjadania żwirku. Tego typu pomysły najczęściej zdarzają się kociętom, dlatego to podłoże dla kotów polecamy dla dorosłego kota.

bEDLWeqf

Polecane produkty: Benek Canadian Cat Baby.

Żwirek silikonowy - czy już o nim słyszałeś?

Żwirki dla kotów z silikatu (naturalnej krzemionki) są dostępne w sklepach najkrócej, jednak szybko zdobyły grono wielbicieli. Niemal elegancko prezentuje się w kuwecie, nie roznosi się poza kuwetą i choć nie można wyrzucać go do kanalizacji, pojedyncze granulki na pewno nie spowodują zatoru. Niestety, ten typ podłoża nie odpowiada niektórym kotom ze względu na to, że nieco szeleści pod łapkami. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy żwirek silikatowy jest odpowiedni dla Twojego kota, jest sprawdzenie przez zakup małego opakowania żwirku. Czy już sprawdzałeś, co o żwirku silikonowym myśli Twój kot?

Polecane produkty: Hilton żwirek silikonowy.

bEDLWeql

Roślinny żwirek dla kotów - powrót do natury

Żwirek drewniany jest tolerowany przez niemal wszystkie koty. Bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnego zapachu, choć zapach samego żwirku jest bardzo naturalny. Co do reszty właściwości - są one bardzo różne w zależności od marki i ceny produktu. Najtańsze żwirki drewniane i kukurydziane nie są niestety szczególnie wydajne, a w dodatku roznoszą się na łapkach poza kuwetę. Żwirek dla kota tego typu z nieco wyższej półki cenowej będzie wydajniejszy, lepiej poradzi sobie z pochłanianiem zapachów i nie rozniesie się aż tak bardzo poza kuwetę.

Polecane produkty: Cat's best Eco Plus, Super Benek Corn Cat Ultra.

Który rodzaj żwirku jest najlepszy? Każdy żwirek dla kota jest nieco inny i choć podstawowe parametry mogą już co nieco nam powiedzieć, niestety nie ma innej metody, niż wybrać najlepszy żwirek dla siebie i zwierzęcia. Niezależnie od Twoich preferencji decyzję podejmuje ostatecznie kot - jeżeli nie przekonasz pupila, nic z tego nie będzie.

bEDLWeqm

Jaki jest sprawdzony sposób na wybranie najlepszego produktu? Na początek kupuj mniejsze ilości. Nie musisz od razu kupować wszystkich rodzajów na raz, może za pierwszym razem trafisz na swój ideał?

Jeżeli jednak widzisz, że pupil jest niezadowolony, następnym razem napełnij kuwetę nowym produktem - do skutku. Choć wydaje się to czasochłonne - alternatywą mogą być niespodzianki poza kuwetą, więc w dłuższej perspektywie cierpliwość się opłaca.

Co ważne, na akceptację kuwety ma wpływ nie tylko podłoże, ale też sam typ kuwety. Większość kotów preferuje kuwety otwarte i możliwie duże, niektórzy behawioryści żartują nawet, że wzorem idealnej kuwet byłaby Sahara. Niestety nasze mieszkania zazwyczaj nie pozwalają nam na wstawienie kuwety wielkości średniej wielkości kraju, dlatego minimum, które powinniśmy zapewnić kotu, to kuweta, do której swobodnie się on mieści i może w niej się obrócić.

bEDLWeqG
Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić