Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bartosz Lewicki
|
aktualizacja

Nazista patronem tramwaju w Gdańsku. "Czy to możliwe"?

32
Podziel się:

"Wiadomości" TVP opublikowały materiał o szokującym patronie tramwaju w Gdańsku. "Czy to możliwe, by w wolnej Polsce oddawano hołd naziście?" - pytała we wstępie prowadząca. "W Gdańsku - możliwe. Portal wPolityce.pl poinformował, że jeden z tramwajów w Gdańsku nazwano imieniem niemieckiego naukowca, członka NSDAP, oskarżonego o pomoc w zbrodniczych eksperymentach, jakie na więźniach obozów koncentracyjnych prowadził Josef Mengele". Władze miasta na razie sprawy nie chcą komentować.

Jeden z tramwajów w Gdańsku. Zdjęcie ilustracyjne
Jeden z tramwajów w Gdańsku. Zdjęcie ilustracyjne (PAP, Adam Warżawa)

Każdy tramwaj w Gdańsku ma swojego patrona. Ten z numerem bocznym 1038 nosi imię Adolfa Friedricha Johanna Butenandta, który podpisał przysięgę niemieckich profesorów na wierność Hitlerowi i z własnej woli zapisał się do NSDAP.

- Przed II wojną światową i w jej trakcie prowadził badania dzięki funduszom przeznaczonym na zbrojenia, badania bezpośrednio związane z prowadzeniem wojny, poniewaz chodziło mn.,in. o lepsze doposażenie pilotów Luftwaffe - tłumaczy w rozmowie z "Wiadomościami" dr Przemysław Waingertner, publicysta i historyk z Uniwersytetu Łódzkiego.

Tramwaj nosi nazwisko Butenandta od 2011 roku. Po sześciu latach pojawiła się refleksja: patron ma być zmieniony. Z wagonu zniknęło nazwisko nazisty, jednak tylko z zewnątrz. W środku nadal można znaleźć informację o patronie.

Jak tłumaczy w rozmowie z "Wiadomościami" Alicja Mongird, rzecznik Gdańskich Autobusów i Tramwajów, "w momencie, w którym nadawano tramwajom imiona patronów, nikt nie wiedział o życiorysie tego konkretnego patrona".

Reporter "Wiadomości" Jakub Wojtanowski przypomina jednak, że już w 2005 roku wokół tego nazwiska było głośno również w Gdańsku. Wtedy światowe media zaczęły oskarżać Adolfa Butenandta o udział w badaniach Josefa Mengele, który eksperymentował na więźniach niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Dopiero wtedy Politechnika Gdańska dowiedziała się, komu w 1994 roku przyznała doktorat honoris causa.

- Gdybym wtedy miał takie informacje, to nikomu nie wpadłoby do głowy aby proponować tę kandydaturę - mówi w archiwalnej wypowiedzi z 2005 roku Janusz Rachoń, ówczesny rektor Politechniki Gdańskiej. Wówczas - przypominają "Wiadomości" - władze Politechniki zapowiadały, że odbiorą tytuł Butenandtowi, jednak nic z tego nie wyszło. Jak tłumaczono - nie ma takiej procedury.

Źródło: "Wiadomości" TVP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(32)
binio
5 lata temu
tam mają tradycje fundacje prezynadętego ambe kasty samowole
sfdfdfdsf
5 lata temu
W Gdańsku nawet lotnisko Bolka jest możliwe
xdftr
5 lata temu
jak można przyznawać patrona nie znając zyciorysu osoby bo co jakis radny zaproponował i wystarczy jest wyrocznią??? Wiedziano od 2005 kto to jest ale w 2011 juz nie wiedziano. No ale jak w całej Uni czci się ojca założyciela Waltera Hallsteina ..........Hallstein w czasie II wojny światowej był członkiemoficjanlych organizacji nazistowskich oraz obrońca nazistowskiego prawa. Obrona tegoż prawa przez Hallsteina i jego szczere poparcie dla ideologii nazistowskiej oraz wyznaczanych przez nią celów, złożone pod przysięgą, przyczyniło się do szybkiego rozwoju jego kariery naukowej...... to mnie nic nie dziwi.
stefan_1961
5 lata temu
W Danzig wszystko jest możliwe. Poza tym to Niemiec, a nie żaden Nazista (co to za narodowość?"
stefan
5 lata temu
nazista to dobry patron
Ja
5 lata temu
A lotnisko w Gdansku nosi imie Lecha Walesy i nikt niczego nie robi aby to zmienic !? Zbrodnia zbrodni nie rowna !?:
Hg
5 lata temu
Jak Mona wybrać patrons now znając jego historii .Tlumaczenie jest smiszne.
Polo
5 lata temu
A polscy narodowcy to jeszcze gorsi od faszystów Więc mnie to w nosie
Ted
5 lata temu
Gdansk - zenada
Zakon Szpital...
5 lata temu
Czy tramwaj będzie miał klimatyzację nabijaną freonem czy cyklonem?
hmm
5 lata temu
Wolne miasto Gdańsk? To już w opolskim czuję się jak faderlandzie.
Ewa
5 lata temu
w tym trójkącie zlodziejskie mafii wszystko możliwe
Lechita
5 lata temu
Budyniowe tramwaje.
tez dobry
5 lata temu
Proponuje zmienic na tow. Piotrowicza, zasluzonego dla PRL.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić