oprac. Magdalena Kowalska-Kotwica| 

Becikowe to nie jest pomysł PiS. Było w Polsce dużo wcześniej

0
Podziel się:

Jeśli myśleliście, że becikowe to współczesny pomysł, możecie się srogo rozczarować. Politycy PiS sięgnęli po inspirację wiele lat wstecz. Aż do średniowiecza.

"Becikowe" było wypłacane w Polsce już w średniowieczu
"Becikowe" było wypłacane w Polsce już w średniowieczu (iStock.com)

Uważa się, że becikowe, czyli jednorazowa zapomoga państwa dla rodzin, którym urodziło się dziecko, to pomysł z 2005 roku. Współczesne becikowe było pomysłem gabinetu ówczesnego premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Jak jednak donosi portal historykon.pl, nie do końca był to autorski pomysł. Już wieki temu w Polsce funkcjonowała podobna zapomoga.

Żeby dowiedzieć się, na czym polegało pierwsze polskie becikowe, trzeba sięgnąć aż do średniowiecznego państwa Mieszka I. Władca utrzymywał swoich wojów w zamian za ich służbę. Troszczył się o wszystkie ich potrzeby i wypłacał im także zasiłki socjalne, a wśród nich "becikowe".

Jak podaje historykon.pl, o pierwszym "becikowym" pisał już Ibrahim Ibn Jakub. Oto fragment jego tekstu: "Daje on (Mieszko) tym mężom odzież, konie, broń i wszystko, czego potrzebują. A gdy jednemu z nich urodzi się dziecko, on każe mu wypłacać żołd od chwili urodzenia, niezależnie czy będzie płci męskiej czy żeńskiej. A gdy dziecko dorośnie, to jeśli jest mężczyzną, żeni go i wypłaca za niego dar ślubny, jeśli zaś jest płci żeńskiej, wydaje ją za mąż i płaci dar ślubny jej ojcu".

Średniowieczne "becikowe" jak widać różniło się nieco od współczesnej wersji tej zapomogi. Po pierwsze dotyczyło tylko jednej, wybranej grupy społecznej i nie było jednorazowym datkiem. Dzieci wojów Mieszka I otrzymywały bowiem swój żołd do końca życia. Właściwie więc można by się pokusić o stwierdzenie, że książę był też pomysłodawcą... 500 plus.

Ciekawe, czy współcześni twórcy tych zapomóg o tym wiedzą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Anna Lewandowska ma nowy biznes. Opowiedziała nam o marce Phlov
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić