oprac. Katarzyna Dobrzyńska| 

C+M+B czy K+M+B? Sprawdź, czy nie popełniasz błędu przy pisaniu na drzwiach

63
Podziel się:

Już niedługo niemalże na każdych drzwiach będziemy mogli spotkać charakterystyczny napis "K+M+B" lub "C+M+B". Niewielu jednak wie, jaka pisownia jest poprawna oraz co w ogóle oznacza ten skrót.

C+M+B czy K+M+B jak jest poprawnie?
C+M+B czy K+M+B jak jest poprawnie? (Archiwum prywatne)

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi święto Objawienia Pańskiego, które jest szerzej znane jako święto Trzech Króli. Tego dnia we wszystkich świątyniach obywa się święcenie kadzidła i kredy, którą później oznaczamy drzwi naszego domostwa.

W naszej tradycji przyjęło się już pisanie "K+M+B" lub "C+M+B" (obie formy są poprawne) oraz bieżącego roku na drzwiach wejściowych. Ma to zapewnić ochronę domu oraz jego mieszkańców od chorób, niepowodzeń i zniszczeń. Wielu myśli, że napis na drzwiach to skrót od imion trzech mędrców, którzy przybyli ze Wschodu, by oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Jednak ten tajemniczy skrót ma więcej znaczeń.

C+M+B czy K+M+B? Znaczenie skrótu

Mało kto wie, że "CMB" to pierwsze litery łacińskiej sentencji: "Christus mansionem benedicat", co oznacza "Niech Chrystus błogosławi".

CMB czy KMB? Jak poprawnie zapisywać?

Należy pamiętać również, że litery w skrócie powinniśmy oddzielać od siebie krzyżykami, a nie plusami. Jest to najczęściej spotykany błąd. Większość wiernych nawet nie wie, że go popełnia.

Zobacz także: Zobacz także: Ma 24 lata i zarobki, których można pozazdrościć. Gościem Hanny Lis jest Ola Nowak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić