Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Nowy plan Ziobry. Resort uderzy w "cwaniaków"

21
Podziel się:

Sędziowie starają się unikać takich osób jak ognia, podatnicy płacą za ich kolejne pozwy. Ministerstwo Zbigniewa Ziobro chce skończyć z "pieniactwem" i "sądowymi cwaniakami". Nowe przepisy mają wyeliminować wnoszenie do sądów bezpodstawnych pism.

Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro (PAP, Radek Pietruszka)

Zmiany resort wprowadzi w ramach dużej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Dokument jeszcze w sierpniu trafić ma do konsultacji.

Narzędziem, które ma ułatwić sędziom wyłapywanie "pieniaczmy" będzie instytucja nadużycia prawa procesowego. - Sędzia będzie mógł wreszcie zareagować, gdy strona wykorzystuje niezgodnie z przeznaczeniem swoje uprawnienia procesowe, z reguły w celu obstrukcyjnym - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Łukasz Piebiak, wiceszef resortu sprawiedliwości.

Zobacz także: Zobacz też: Od "zera" do bohatera. Historia kariery Zbigniewa Ziobry

Dodaje, że sędzia będzie mógł odstąpić od normalnego trybu sprawy, jeśli uzna, że pismo z np. zażaleniem jest tylko działaniem pozorowanym. Podobnie będzie z dokumentami, które wysyłają do sądów setki nieuzasadnionych skarg.

"Poczekamy z oceną"

- Sąd w takich przypadkach ma związane ręce i musi z pełną powagą pochylać się nad pozwami opartymi na przekonaniu autora, że jest nękany np. promieniami z kosmosu, lub rozpoznawać czterdzieste siódme zażalenie - wyjaśnia Piebiak. Jego zdaniem takie przypadki zostaną wyeliminowane po dwóch latach od nowelizacji prawa.

Sławomir Pałka z Krajowej Rady Sądownictwa, a jednocześnie sędzia Sądu Rejonowego w Oławie, uważa, że propozycja ministerstwa jest ciekawa. Zastrzega jednak, że z pełną oceną trzeba poczekać do publikacji gotowego projektu. - Dopiero wówczas będziemy mogli stwierdzić, czy rzeczywiście będzie to skuteczne narzędzie, czy też zostanie ono skonstruowane w taki sposób, że będzie łatwo je obejść - stwierdza w rozmowie z "DGP".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
jachu
5 lata temu
Jak nie lubię towarzysza Z, tak tym razem go popieram , oby mu się udało
bartek
5 lata temu
Cały ten sąd to prawdziwa machina. Począwszy od sędziego, poprzez adwokatów, prokuratorów, radców, biegłych i kuratorów. Sprawy ciągną się średnio po 5-7 lat. Poza tym opieszałość sądów jest tak wielka, że ludziska już nie wierzą w sprawiedliwość sądów i w całą tę machinę , a świadkowie wielu faktów już nie pamiętają. I co, i sąd umarza postępowanie z braku dowodów. Albo może być później i tak, że sąd zwraca sprawę do ponownego rozpoznania, czyli następne 5-7 lat, aż do uprawomocnienia się wyroku , który z kolei stronie przeciwnej może się nie podobać i może go zaskarżyć. To jest korporacja wzajemnej adoracji.
tor
5 lata temu
Był taki skecz jak to syn mecenasa informuje tatę o tym że właśnie zakończył sprawę którą tato prowadził kilka lat , odpowiedz - synu myślałem że jesteś mądrzejszy.
pis
5 lata temu
brawo pis ! brawo NASZ KRAJ POLSKA !!!
Spaw
5 lata temu
Sędziów wymienić, a adwokaci powinni ponosic koszta procesowe w wypadku przegranej, bo to oni naciągają ludzi na procesy
gość
5 lata temu
Bardzo dobry pomysł. Osoby , które krytykują nie zdają sobie sprawy, jak wiele cwaniaków pisze celowe skargi nie dlatego, że sędzia coś źle zrobił, lecz by przedłużyć postępowanie lub zarzucić sędziego takim stosem pism, że nie sposób dojść o co i komu chodzi, tylko akta puchną. Drodzy komentujący, nie zdajecie sobie sprawy do ilu pieniaczych spraw przydzielanych jest pełnomocników z urzędu, a kto za to płaci - my wszyscy. Prosty przykład. Przegrał proces, więc składa zawiadomienie na sędziego, prokuratura umarza postępowania- na prokuratora, sędzia utrzymuje w mocy - na sędziego itd, a do każdej sprawy pełnomocnik 516,40 złotych co najmniej. Są w Polsce osoby , które mają kilka tysięcy tak wniesionych spraw i w ogóle nad nimi nie panują, ale nie o to chodzi, lecz o to, by się kręciło, by nie można było dokonać doprowadzenia czy transportu- bo na każdą sprawę chcę być doprowadzony, a przy takiej ilości spraw jest to technicznie niemożliwe. I tak sądy się zapychają
opo
5 lata temu
Czyli, teraz prawdziwa skarga jak sąd ją uzna za sądowe cwaniactwo będzie odrzucona? Niesprawiedliwy wyrok zaskarżony uznany zostanie za przewlekanie sprawy i pieniactwo. Już dochodzenie sprawiedliwości w Polsce jest dla Polaka za drogie i za skomplikowane. A sprawiedliwość jeśli ma być sprawiedliwością a nie fasadą, nie może nic kosztować aby najbiedniejszy człowiek z najbogatszym miał identycznie równe szanse. Czyżby już tylko Strazburg miał być w jeszcze większym stopniu ostoją po latach . Tyle dobrego , że droga w kraju będzie wyczerpana szybciej i szybciej będzie można wnieść skargę.
klkl
5 lata temu
Co za burak.
Lula
5 lata temu
Przecież Ziobro sam jest cwaniaczkiem i myśli co tu poczynić, by nie wylecieć z lepszego sortu
doprawdy
5 lata temu
Lewakom podoba się taka demokracja w sądach ale jakby takiego lewaka pobić na antenie i on poszedłby do sądu z niezbitymi dowodami w postaci taśm poczekał na wyrok do śmierci ze starości oprawcy albo skazaliby go za to że to zostało nagrane bo przecież w Polsce przestępcy to święte krowy to pewnie też byłby zadowolony ale na szczęście większości to nie pasuje...
Silent
5 lata temu
Super czyli wszyscy Cwaniaki z PiSu znikną na zawsze:D
No ni
5 lata temu
Jak wezmie sie za CWANIAKOW ...to moze samolocik spasc....albo jakas pedofilia wyjdzie na jaw???? Niech nie bryka ...przycienki jest na ten uklad
Andrzej
5 lata temu
Super panie Ministrze. Sądy są zawalane tysiącami spraw które już w momencie złożenia są przegrane. Adwokaci to wiedzą ale chęć zarobku jest większa od etyki . Proponuję roczną ocenę adwokata. Jeżeli w danym roku adwokat przegra 20% spraw , jest mu odbierana aplikacja i od nowa zdaje egzamin . Ma to tylko plusy: ludzie zaoszczędzą kupę pieniędzy , sądy się automatycznie odciążą a do Bedronki trafi nowy narybek, który na własnej skórze odczuje ile kosztuje zdrowia zarobienie 2 tysiące zł. Dziękuje za uwagę
Ch.B.
5 lata temu
Co? Pozamyka w końcu po dwóch latach szerzenia bezprawia PISówców????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić