Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Agnieszka Jaros
|
aktualizacja

Polacy od małżeństwa wolą konkubinat, a nawet samotność. Nowy raport CBOS

15
Podziel się:

Z nowych danych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że małżeństwa zawieramy coraz później, albo i wcale nie mamy na nie ochoty. Aż 57 proc. respondentów potwierdziło, że członkami ich rodzin są osoby pełnoletnie, które nie są żonate czy zamężne.

Polacy od małżeństwa wolą konkubinat, a nawet samotność. Nowy raport CBOS
(Pixabay.com)

Raport pokazuje, że w 32 proc. rodzin są dwie samotne i pełnoletnie osoby, a u 10 proc. – trzy. Najwięcej z tych osób znajduje się w przedziale wiekowym od 25 do 44 lat. Autorzy informują: "Średnia wieku osoby pełnoletniej stanu wolnego w polskiej rodzinie wynosi 29 lat. W pomiarze z 2005 roku taka osoba była o dwa lata młodsza".

Co czwarta osoba nieżyjąca w związku małżeńskim ma partnera bądź partnerkę. Jednak zdecydowana większość, bo aż 56 proc., nie ma partnera w ogóle.
"Posiadanie partnera (partnerki) i wspólne z nim (nią) zamieszkiwanie najczęstsze jest wśród pełnoletnich osób niezamężnych i nieżonatych w wieku 25-44 lat. Natomiast posiadanie stałego partnera (stałej partnerki) bez wspólnego z nim (nią) zamieszkiwania najczęstsze jest wśród najmłodszych - od 18 do 24 roku życia" - informuje CBOS.

Zobacz też: Single a związki [Bez tabu]

58 proc. wolnych osób mieszka nadal z rodzicami, ale to mniej niż było w 2005 roku. Okazuje się, że Polacy nieco szybciej usamodzielniają się finansowo. Aż 59 procent osób wolnych jest całkowicie niezależna i nie polega na wsparciu rodziców. "Dotyczy (to) niespełna połowy osób mających od 18 do 24 lat, a wśród mających 45 lat i więcej jest niemal powszechna". Badania przeprowadzono w czerwcu na grupie losowo wybranych 1020 Polaków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(15)
Piotrek
5 lata temu
A ja sie dziwie. Przez spanie ze sobą przed ślubem, mieszkanie przed ślubiem są te wszystkie problemy. Wszyscy mówią że jest to sposób na sprawdzenie się a tak naprawdę jest to sposób na zepsucie relacji !!!
kiedy godziwe...
5 lata temu
"Aż 57 proc. respondentów potwierdziło, że członkami ich rodzin są osoby pełnoletnie, które nie są żonate czy zamężne." A jak maja ludzie sie pobierac gdy bedąc po 30 czy nawet 40-tce nie sa w stanie sie samodzielnie utrzymac z własnej pensji i mieszkaja u rodziców albo w mieszkaniu z innymi "pracującymi biednymi" lub studentami ???
Tu i teraz
5 lata temu
...a jak się żenić z taką co miała kilkunastu czy kilkudziesięciu facetów przed tobą...?
m_czes
5 lata temu
Strach przed odpowiedzialnością. Bez zobowiązań,to teraz moda.Zawsze można powiedzieć '' Żegnaj Gienia,coraz trudniej o jelenia'', koniec konsekwencji żadnych.
Piewca
5 lata temu
A na co komu malzenstwo? Niech ktos mi pokaze wyzszosc zwiazku w malzenstwie nad tym wolnym? He?
mak
5 lata temu
Chory system nagradza i wspiera nie rodzinę ale samotnego rodzica , znam sporo rodzin które by poprawić byt rozwiodły się , to patologia systemu. przeciętna rodzina jest bez pomocy a gdy się rozwiedzie ma dodatki. Dzisiejsze prawo i przywileje niszczą role jaką ma instytucja małżeństwa a wspierają patologie tak było za po a pis to jeszcze pogłebia
realnyREALIST...
5 lata temu
Kiedyś pewna młoda dama wypaliła do mnie taki tekst: "Nieważne kto, z kim, gdzie i ile razy." No jak po czymś takim można mieć ochotę na ożenek?
tor
5 lata temu
To zmusic dziadów
Appelbaum
5 lata temu
I te dzieciaki takie biedne ,a motłoch głupi kupił już platformę dwa razy
rubikoń
5 lata temu
Pitu,pitu,a niemcy się pedalą
awo
5 lata temu
Dlaczego na swiecie sa zwiazki partnerskie a w Polsce "konkubinat"?
CNNN
5 lata temu
Dziwne . Gieje chca slubu , a normalni nie za bardzo . Premier Luksemburga ma za zone faceta . No i ten facet jako zona i pierwsza dama ustawil sie do wspolnego zdjecia pierwszych dam w USA . Bialy Dom pominal z nazwiska pierwsza dame z Luksemburga , jakby jej- jego na wspolnym zdjeciu nie bylo wcale
cccp
5 lata temu
jak sie chce napić piwa to browaru się nie kupuje
K
5 lata temu
Jak będą wybory to niech zrobią śluby 3000+ czy coś w tym stylu i marchewka wyborcza gotowa dodatkowo zaradzą na tych żyjących bez małżeństwa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić