Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewa Bukowiecka-Janik
|

"Słyszałam za swoimi plecami coraz głośniejsze sapanie." Wiemy, dlaczego Polki nie znoszą koedukacyjnych saun

36
Podziel się:

Oferta wrocławskiego aquaparku "wtorki tylko dla kobiet" wywołała w sieci dyskusję. Głównie o dyskryminacji mężczyzn, zapominając nieco o powodach, dla których Polki wolą unikać koedukacyjnych saun. Sprawdziliśmy, co tak skutecznie przegania panie z tego typu miejsc.

Polki nie znoszą saun koedukacyjnych, bo mężczyźni zachowują się "zbyt swobodnie"
Polki nie znoszą saun koedukacyjnych, bo mężczyźni zachowują się "zbyt swobodnie" (iStock.com)

Byłam kiedyś w saunie na Termach Maltańskich w Poznaniu. W środku tygodnia, w środku dnia, było prawie pusto. Z saunarium korzystałam ja i kilka innych kobiet. Kiedy wyszłam z sauny, wskoczyłam do dużego basenu z chłodną wodą, który częściowo znajdował się na dworze, więc nie było widać, co dzieje się po tamtej stronie. Ręcznik zostawiłam na brzegu. Gdy wpłynęłam do zewnętrznej części basenu, okazało się, że kilka metrów dalej stoi grupa mężczyzn. Dużych, wytatuowanych. Gdy tylko mnie zobaczyli, zaczęli podążać w moją stronę. Zrzucili ręczniki i wskoczyli do basenu, w którym wcześniej byłam sama. Instynktownie wycofałam się w miejsce, w którym zostawiłam ręcznik, a oni patrząc się na mnie i śmiejąc się w głos, płynęli za mną… Nie potrafię opisać, jakie to było uczucie. Mieszanka zażenowania z prawdziwym strachem. Przez chwilę naprawdę czułam, że jestem zagrożona i że gdybym bez wstydu wyszła z basenu przy nich nie poprawiłoby to mojej sytuacji. W zasięgu wzroku nie było nikogo poza nimi.

Pruderia czy prześladowanie
Tego typu historii jest na pęczki. I choć wiele z nich miało łagodniejszy przebieg, trudno jednoznacznie potwierdzić, że nie doszło do nadużycia. – Byłam kiedyś na basenie, którego nie znałam. Nie wiedziałam, kto korzysta z tych saun. Dodam, że na małym basenie, niedaleko miejsca, w którym mieszkam, miałam same dobre doświadczenia. Kiedy więc po wyjściu z wody zauważyłam saunę, bez zastanowienia weszłam do środka. Wytrzymałam dwie minuty. Na najwyższej ławce siedziało czterech starszych panów, którzy najpierw na mój widok zamilkli, potem zaczęli coraz głośniej sapać, aż w końcu zaczęli szeptem komentować moje ciało – opowiada Magda.

Zatem oferta saun tylko dla kobiet zdaje się idealnym rozwiązaniem dla tych, które mają na koncie tego typu doświadczenia. Jednak czy tylko dla nich? – Ja nie pójdę do koedukacyjnej sauny nigdy, tak samo, jak nie pójdę na plażę nudystów – mówi 32-letnia Ola. – Nie mam ochoty, by obcy mężczyźni patrzyli na moje nagie ciało, i już. I nie chodzi o to, czy sama sobie się podobam. Owszem, lubię swoje ciało. Po prostu nie jest to dla mnie powód, by je wszystkim wokół pokazywać – tłuamczy. Na pytanie, co czuje w takich sytuacjach, odpowiada, że wstyd i skrępowanie.

Można to traktować jako pruderię. Wstydliwe Polki wychowane przez konserwatywnych rodziców, którzy z nagości robili ogromne tabu i nigdy nie pozwolili sobie przeskoczyć "na golasa" z łazienki do sypialni, dziś robią burzę, bo ktoś zobaczy ich nagie ciało. Tymczasem, co mają sobie myśleć, skoro nawet tak naturalna i odarta z aspektów erotycznych czynność jak karmienie piersią w miejscach publicznych, jest przez niektóre środowiska w naszym kraju traktowana jak prowokacja? Nie oszukujmy się, sauny z seksem kojarzą się znacznie bardziej.

Gorąca atmosfera
– Regularnie nakrywam pary uprawiające w saunach seks – opowiada jeden z ratowników Term Uniejów. – Co więcej, jest grupa, która przychodzi typowo na polowanie lub się tu umawia na spotkania erotyczne. Widuję te same kobiety z różnymi mężczyznami i odwrotnie. Przyłapuję też różne osoby na masturbacji, kiedy myślą, że są same – dodaje. Sauny okazują się zatem miejscem schadzek i, jak wiemy z nieoficjalnych źródeł, Termu Uniejów nie są wyjątkiem. W sieci znaleźć można dyskusje na forach internetowych, na których homoseksualiści między wierszami umawiają się na spotkania. Padają nazwy wielu różnych aquaparków, również tych największych i najbardziej popularnych.

Zatem skoro atmosfera w saunie jest gęsta nie tylko od bardzo gorącego powietrza, ale prowokuje skojarzenia z doznaniami erotycznymi. Czy naprawdę mężczyźni powinni oferty "tylko dla pań" traktować jak dyskryminację? Słusznym głosem jest również apelowanie o sauny tylko dla mężczyzn. Dla równowagi. Jednak w obliczu zachowań panów w saunach, które opisują nasze bohaterki trudno się dziwić, że we wrocławskim aquaparku sauny we wtorki pękają w szwach.

Zresztą dokładnie do niestosownych zachowań panów odwołują się aquaparki, które tłumaczyły się w mediach ze swojej "dyskryminującej oferty". Mariola Czech z działu sprzedaży Wodnego Parku Warszawianka, podobnie jak rzecznik wrocławskiego aquaparku, powołują się na prośby klientek. Ich zdaniem dochodziło do naruszenia norm współżycia społecznego. Co krótko mówiąc, oznacza, że mężczyźni zachowywali się zbyt swobodnie i nie traktowali kobiet przebywających z nimi w saunie z należytym szacunkiem.

Co ciekawe, gdy spojrzy się na kwestie korzystania z saun przez pryzmat savoir vivre’u i zdrowia, nie jest zabronione, ani nawet w złym tonie, przyjście w ręczniku. Nawet w spocie akcji sprzed kilku lat "Majtki w saunie uwierają" widzimy mężczyzn, którzy na biodrach zawinięte mają czyste ręczniki. Jak dowiadujemy się, w nagości w saunie chodzi o to, by tekstylia, które mamy na sobie, nie wydzielały szkodliwych substancji. Stroje kąpielowe do tego typu tekstyliów należą. Ręczniki nie.

Mówiąc o polskich realiach saunowania, warto zwrócić uwagę na to, jak robią to najlepsi, czyli Skandynawowie. Jak powszechnie wiadomo, nie mają oni problemu z nagością. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że saunowanie traktują jak rytuał dla zdrowia, niekoniecznie akt pobudzający wyobraźnię…

Z kolei obyczaje korzystania z saun w innych zachodnich krajach nie dają odpowiedzi, co z nami Polakami jest nie tak. Z jednej strony mamy bezpruderyjnych Niemców, którzy nie mają problemu z kąpaniem się nago pod wspólnym prysznicem, np. na kempingu. Z drugiej zaś w Holandii czy Wielkiej Brytanii takie miejsca tylko dla pań znane są od dekad.

Zobacz także: Zobacz też: Kto powinien unikać wizyt w saunie?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(36)
nick123456
4 lata temu
Wart pac pałaca a pałac paca !!!! jedni i drudzy patrzę na korzystających z saun, kobiety rozmawiają o popatrz nie ma czym sie chwalic itd męzczyzni odwrotnie, ale to jesteśmy my polacy którym wszystko przeszkadza i którzy wszystko potrafią naljepiej !!!!!! Pruderia chacha tylko na pokaz Miłego saunowania tyle lat cjdzę i nigdy nic nie spotkałem negatywnego, a dyskusje zawsze będą tyle jak poznamy nagie ciało i fizjologię przestaniemy się dziwić - schadzki wszędzie są basen, galerie itd. czym więcej będzie korzystało osób ze zdrowej rozrywki tym mniej będzie zdziwień !!!!!!!
yty
4 lata temu
Bo to są informacje pisane na licencji. Tak jak wszelkiego typu programy rozrywkowe. Najciekawszy jest poziom intelektualny garnków które to czytają i w to wierzą. W różnych mistach korzystałem z saun i nigdy takich "przytoczonych opowieści" nie widziałem. Zdarzało się bydło nie umiejące się zachować (czyt. cisza) ale od tego jest obsługa aby reagowała. We Wrocławiu nie byłem jeszcze. Będę to zweryfikuje te "niusy". Każdemu polecam sprawdzić, każdą wiadomość w różnych źródłach (weryfikując ich kapitał).
oi
4 lata temu
polaki to buraki
kasia
4 lata temu
Sapali za nią bo nie nadążali trzepać pod wodą i płynąć jednocześnie!
DF
4 lata temu
Chamstwa, prymitywizmu nigdy nie zabraknie. Nadmienię,iż dotyczy to obu płci.
abcdef
4 lata temu
Problemem, nie jest to, że są wtorki tylko dla Pań, ale to, że nie ma analogicznego dnia tylko dla Panów. To jest jawna i oczywista dyskryminacja. Wystarczyłoby zrobić np. wtorki dla kobiet, czwartki dla mężczyzn - reszta koedukacyjna - i wszystko OK.
Ania
4 lata temu
Strach chodzić do sauny i tam siąść. Wszystko może być zaspermionne.
Tadeusz
4 lata temu
Dla normalnie rozwiniętych problemu nie ma a takich KASTROWAC i to na miejscu !!!
Taknie
4 lata temu
Moim zdaniem, można wymądrzać najróżniejszymi wypowiedziami na ten temat, ale natury się nie oszuka, bo widok nagiej, ładnej kobiety podnieca wszystkich mężczyzn (o tych, co wolą mężczyzn nie mówię - bo dla mnie to ohyda). Jeśli kobiety tego nie wiedzą, to pytam, skąd się wzięły, ale raczej, jeśli idą do takiej sauny, to wynika to z również z ich natury - lubią być podziwiane, pożądane, co nie znaczy, że zaraz oczekują seksu.
zniesmaczony
4 lata temu
a wystarczyło przyodziać kostium przed wskoczeniem do basenu z zimną wodą, ostrożności nigdy za wiele, po co jeszcze kusić los!
san
4 lata temu
W saunie plemniki - maja kiepskie wyniki
maria
4 lata temu
byłam w wielu saunach w Polce, na Litwie, Słowacja, Węgry - nigdy nie spotkałam się z takimi sytuacjami
anty
4 lata temu
Niby niezauważalnie, pod płaszczykiem przygotowują nas na... szariat.
eh
4 lata temu
jezeli sa oddzielne dni dla PAN to niech zrobia tez oddzielne dni dla PANOW a nie dyskryminacje wprowadzac!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić