aktualizacja 

Te oznaki wskazują, że rodzina jest toksyczna

20

W wielu przypadkach toksyczna rodzina z pozoru może się wydawać normalna. Należące do niej osoby nie przejawiają patologicznych zachowań - nie piją alkoholu, nie biorą narkotyków i nie stosują przemocy fizycznej. Jednak czasem członków takich rodzin określają cechy, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Te oznaki wskazują, że rodzina jest toksyczna
To może być oznaka toksycznej rodziny. Zwróć na to uwagę (Adobe Stock)

Bardzo często w przekazach medialnych pojawia się zaskoczenie, gdy dochodzi do dramatu w jednej rodzin. Sąsiedzi powtarzają wówczas, że wszyscy jej członkowie wydawali się normalni, nie mieli nałogów i nie stosowali przemocy fizycznej. Okazuje się jednak, że niektóre zachowania określają przedstawicieli patologicznej rodziny.

Gdy dzieci wychowywane były w rodzinach, w których działo się coś niedobrego, później nieświadomie powielają błędy przy wychowywaniu własnych pociech. To z kolei prowadzi do patologicznych zachowań.

To może być oznaka toksycznej rodziny. Zwróć uwagę

Czym jest toksyczna rodzina? Mówimy o niej w przypadku, gdy najbliżsi cechują się nieodpowiednimi i szkodliwymi zachowaniami. Mogą się one wiązać z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i przemocą fizyczną. To jednak nie wszystko. Niektórych cech nie widać na pierwszy rzut oka. Tymczasem mogą one wpłynąć na funkcjonowanie i dorastanie małego dziecka bardziej niż np. nadużywanie alkoholu.

Toksyczna rodzina charakteryzuje się m.in. przesadną kontrolą. Rodzice czują się odpowiedzialni za dzieci, dlatego chcą wiedzieć, gdzie wychodzą i z kim mają kontakt. W pewnym momencie prowadzi do niezdrowych zachowań i kontroli każdego aspektu życia swojej pociechy. Sprowadza się to m.in. do przeglądania telefonu, czytania wiadomości, a nawet kontroli ubioru.

W toksycznej rodzinie dochodzi też do manipulacji. Są one jednak trudne do rozpoznania. Zdarza się, że jeden z członków rodziny wpaja innym poczucie winy. Zwłaszcza w momencie, gdy dziecko zachowa się inaczej niż oczekuje tego rodzic. Manipulatorzy wykorzystują emocje towarzyszące dzieciom, by wywalczyć swoje cele.

Toksyczna rodzina cechuje się też krytyką w obecności innych osób. To bolesne doświadczenie dla dziecka, które musi znosić negatywne opinie na swój temat. Podkopuje to pewność siebie krytykowanej osoby i prowadzi do tego, że staje się ona niepewna oraz wycofana. W efekcie takie osoby niechętnie podejmują inicjatywę, boją się też angażować. Przekłada się to też na problemy po osiągnięciu dorosłości, bo wychowywane w ten sposób osoby nie są w stanie sobie radzić z krytyką.

Bardzo często w toksycznej rodzinie dochodzi do zjawiska, w którym brak problemu staje się problemem. W efekcie bliscy nie rozmawiają ze sobą o trudnościach życiowych, przez co nie są w stanie sobie z nimi radzić. Unikają poruszania trudnych tematów, a to nie sprawia, że problem znika.

Zobacz także: Poruszające nagranie. 11 niezidentyfikowanych ciał pochowanych w Buczy
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić