Klaudia Stabach
Klaudia Stabach| 

"Traktują mnie jak bankomat". Rodzice chrzestni kpią z wyróżnienia, które ich spotkało

63
Podziel się:

"Ciociu przekaż Świętemu Mikołajowi, że proszę go o automatyczną lokówkę do włosów". Ewa jest matką chrzestną Julki i nie może nadziwić się nad bezczelnością jej matki, która zasugerowała wysłanie SMS-a. Dzisiaj rola rodziców chrzestnych nie ma nic wspólnego z wychowywaniem dziecka w wierze.

Rodzice chrzestni czują się wykorzystywani
Rodzice chrzestni czują się wykorzystywani (East News, WOJTEK LASKI)

"Już rok wcześniej zaczęłam odkładać pieniądze na prezent"

Agnieszka pierwszy raz pożałowała bycia matką chrzestną 6 lat po narodzinach Antka. Wcześniej kobieta czuła raczej dumę, niż irytację z powodu tego wyróżnienia i cieszyła się, ze kuzynka wybrała właśnie ją spośród całej rodziny i znajomych. – Nie miałam wtedy jeszcze własnych dzieci, więc fajnie było być chociaż matką chrzestną – wspomina 33-latka.

Przez pierwsze pięć lat kobieta odwiedzała małego chłopca dwa razy w roku. W jego urodziny i w okolicy świąt Bożego Narodzenia. – Beata i Mariusz mieszkają kilkadziesiąt kilometrów ode mnie, więc okazje do spotkań są rzadkie – mówi. Antek obchodzi urodziny 28 sierpnia. W roku, gdy chłopiec miał iść do pierwszej klasy, Beata zadzwoniła do Agnieszki i poprosiła ją, aby w ramach prezentu urodzinowego dla chrześniaka dorzuciła się do szkolnej wyprawki. – Powiedziała, że trzeba kupić plecak, przybory szkolne i nowe ubrania – mówi Agnieszka. – Kuzynka była na tyle bezczelna, że podesłała mi zdjęcia konkretnego modelu tornistra oraz sportowych butów dla syna – dopowiada.

Agnieszka sprawdziła ceny. Tornister kosztował 250 złotych, buty niewiele mniej. – Nie zarabiałam wtedy kokosów i ciężko było mi wygospodarować pięć stów na prezent, ale jednocześnie nie miałam odwagi, żeby odmówić kuzynce – mówi 33-latka. – Bałam się, że rozpowie w rodzinie, że żałuję pieniędzy na chrześniaka i później wszyscy będą krzywo się na mnie patrzeć – dopowiada. Kobieta pożyczyła 300 złotych od swojego ojca, 200 zł wzięła z oszczędności i kupiła dla chłopca tornister i buty.

Dwa lata później Antek poszedł do pierwszej komunii. – Już rok wcześniej zaczęłam odkładać pieniądze na prezent, żeby nie wyjść przed Beatą i Mariuszem na ubogą krewną – przyznaje Agnieszka. Po uroczystościach kobieta wręczyła chłopcu kopertę, w której był tysiąc złotych. Kilka godzin później, podczas rodzinnego obiadu usłyszała jak Beata rozpływała się nad Jackiem – ojcem chrzestnym Antka, który kupił mu laptopa nowej generacji. – Wtedy dotarło do mnie, że moja kuzynka to wstrętna materialistka, która traktuje nas jak bankomat – dopowiada 33-latka.

Dzisiaj Antek ma 10 lat, a Agnieszka coraz bardziej niechętnie go odwiedza. - Jego rodzice też niespecjalnie kwapią się do zapraszania mnie. Tak, jak dotychczas jeżdżę do ich domu dwa razy w roku i za każdym razem widzę zdegustowanie na twarzy kuzynki, gdy widzi prezent ode mnie – przyznaje 33-latka. – W tym roku na mikołajki kupiłam mu łyżwy za dwieście złotych. Jadę wręczyć je w sobotę, pewnie będzie powtórka z rozrywki. – dodaje.

Biblia zamiast wymarzonej lokówki

Julka ma 13 lat i dwa tygodnie temu wysłała do Ewy SMS: "Ciociu przekaż Świętemu Mikołajowi, że proszę go o automatyczną lokówkę do włosów z Philipsa". Fryzjerski gadżet kosztuje około 400 zł i zdecydowanie nie jest produktem pierwszej potrzeby dla 13-latki. Ewa przyznaje, że kwestia ceny nie jest problemem, ale zdenerwowała się czytając wiadomość. – Zdaję sobie sprawę, że dzisiejsza młodzież jest bardzo śmiała, ale wiem, że w tym przypadku to wina wychowania – przyznaje. Ewa zna się z Bożeną od kilkunastu lat i wie, jak bardzo jest łasa na pieniądze.

Kobieta zadzwoniła do swojej przyjaciółki, która jest matką Julki i zapytała czy wie o SMS-ie, który wysłała jej córka. – Odpowiedziała, że sama zasugerowała dziewczynie wysłanie wiadomości, aby ułatwić mi szukanie prezentu mikołajkowego – mówi Ewa.

Ewa nie zamierza ulec presji i w tym roku celowo kupi dziewczynce dwie książki – biblię oraz encyklopedię. – W końcu rolą matki chrzestnej jest pomaganie w rozwoju duchowym dziecka – zauważa.

Kobieta ma rację. Zgodnie z definicją rodzice chrzestni to osoby przedstawiające do sakramentu chrztu osobę chrzczoną. Zarówno ojciec jak i matka chrzestna mają wziąć na siebie troskę o dziecko i poręczyć za jego wychowanie w duchu religii, którą przyjmuje. Nie ma wzmianki o obowiązku wręczania prezentów.

Ustanowienie instytucji rodziców chrzestnych sięga kilka wieków wstecz. Wcześniej w organizację uroczystości angażowano trzy osoby: poręczyciela, który zapewniał kapłana o szczerości intencji katechumena, pomocnika, który pomagał przy obrzędzie i rzecznika odpowiadającego na pytania w imieniu chrzczonego. W IX wieku obowiązki przejęli rodzice chrzestni.

"Rodzice mówili mi, że się nie odmawia"

Moja koleżanka, która jest matką chrzestną, obawia się, że za kilka lat będzie musiała poczuwać się do wręczania drogich prezentów. – Chłopiec ma teraz 4 latka, więc kupuję mu jakieś drobne zabawki i to wystarczy. Jednak im będzie starszy, tym wartość prezentów powinna wzrastać – zastanawia się 24-latka.

Dziewczyna nie chciała zostać matką chrzestną syna swojej kuzynki, ale nie miała odwagi odmówić. – Rodzice mówili mi, że tego się nie odmawia i dali mi pieniądze na prezent z okazji chrzcin – wspomina Paulina. Odkąd dziewczyna poszła do pracy i sama się utrzymuje, nie chce prosić rodziców o dokładanie się do świątecznych podarunków dla jej chrześniaka. – W końcu to moje "dziecko" – zauważa.

Każdy może odmówić

Dzisiaj rola chrzestnych najczęściej sprowadza się jedynie do odwiedzania chrześniaków w dniach, które mogą być dobrym pretekstem do wręczenia prezentów. Coraz więcej rodziców przy wyborze osób, które będą trzymały ich dziecko do chrztu, kieruje się statusem społecznym i grubością portela potencjalnych kandydatów. Kwestia podejścia do wiary i praktykowania jej już nie ma znaczenia.

Zdaniem Ewy Moś, specjalistki od etykiety i savoir- vivre’u, nigdy nie powinniśmy czuć się zobowiązani do kupienia prezentu. – Wręczanie podarunku powinno przede wszystkim wynikać z naszej ochoty – podkreśla Ewa Moś.

Zarówno rodzic chrzestny jak i każda inna osoba ma prawo odmówić kupienia sugerowanego prezentu. – Już samo podsuwanie pomysłu jest nieodpowiednie i mija się z celem. Prezent jest symbolem pamięci o okazji i o osobie, której go wręczamy. Przecież trzeba poświęcić zarówno czas jak i myśli. Zastanowić się, w jaki sposób można byłoby sprawić przyjemność tej drugiej osobie, a później wybrać się na zakupy – wyjaśnia ekspertka.

Ekspertka zwraca również uwagę na wybór prezentów. – Pieniądze nigdy nie są dobrym pomysłem, ani dla dziecka, ani dla dorosłej osoby. Wręczenie koperty jest pójściem na tzw. łatwiznę – zaznacza. - Każdy prezent powinien zostać otworzony przy wręczającym. Nie musimy robić tego od razu, ale wypada zainteresować się podarunkiem w trakcie uroczystości, lub w ostateczności otworzyć następnego dnia i zadzwonić z podziękowaniami – wyjaśnia Ewa Moś.

Specjalistka od etykiety przypomina, że są sytuacje, w których możemy odmówić przyjęcia prezentu. – Jeśli czujemy, że zobowiązywałby nas do rewanżu, lub gdy uważamy podarunek za niestosowny – tłumaczy Moś. Do grupy tego typu prezentów na pewno należy bielizna podarowana przez współpracowników – dopowiada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Zwróć na to uwagę. Ten znak świadczy o wysokiej inteligencji
Schreiber chwali się rekordem. 40, a przed szkoleniem było 12
Zatrzymanie w biały dzień na środku ulicy. Grozi jej 10 lat więzienia
Na profilu gwiazdy pojawiły się dziwne i obraźliwe wpisy. Znamy powód
Cash nie wytrzymał. Ostra odpowiedź do Tomasza Hajty
Jechał pijany. Zapomniał o jednym
Problem rosyjskiego "McDonald's". Liczyli, że klienci się nie zorientują
Walka trwała 6 lat. Myśliwy-sadysta usłyszał wyrok
Słyszysz? To czajka próbuje wywieść cię w pole
Lubisz parmezan? Lepiej przeczytaj ten tekst
Przykre wyznanie polskiej "Madeleine McCann". Chodzi o matkę
Chiny grożą. "Nie damy się zastraszyć"
Świeże drony z piekarni. "Próbowaliśmy zbudować go sami"
List pożegnalny wypadł jej w perfumerii. Ekspedientki nie traciły czasu
Kotlet z mamuta. Wyhodowali mięso, które ma 4 tys. lat
Odległość nie ma znaczenia. Polska siatkarka dostała przesyłkę do Włoch
Nie żyje Paul O'Grady. Ostrzegał Meghan Markle przed rodziną królewską
Tuska ciągle nie było w domu. Tak dopiekła mu rodzina
Kuba Wojewódzki w Fame MMA? "Dla pieniędzy zrobię wszystko"
Hubert Hurkacz zarobił krocie w tym sezonie. Imponująca kwota
Co za akcja! Tak awans do półfinału przypieczętowały Linette i Pera
Ciężarówka zepsuła się na przejeździe kolejowym. Była chwila grozy
Nie tylko z majonezem. Tej wersji jaj wielkanocnych nie jadłeś
Burmistrz pozował do zdjęć z chorym bielikiem. Tak się tłumaczy
IMGW nie ma złudzeń. Polacy, lepiej usiądźcie
Strach nad Soliną. Niedźwiedź terroryzuje mieszkańców
Sprzedaje wielkanocne potrawy. Ceny zwalają z nóg
Dramatyczne wieści. Z Beatą Tyszkiewicz jest coraz gorzej
"Wielka tragedia dla Rosji". Zaskakujący ruch szefa Grupy Wagnera
Szokujące słowa Rosjanki. "Nikt nie chce wojny, ale..."
Tyle zarabiają sędziowie w MMA. Nie uwierzysz. Znamy kwotę
Wsypał go czarny kot. Przestępca z Lublina miał pecha
Tajemnicze odkrycie w gminie Gubin. Ktoś wykopał skarb liczący tysiące lat
Aż trudno w to uwierzyć. Tak kiedyś wyglądała Julia z "Love Island"
Jak to możliwe? Szokująca statystyka reprezentanta Polski
Propagandysta wywołał awanturę. Został wyrzucony z samolotu
99 proc. ludzi nie widzi słonia na rysunku. Zaliczasz się do nich?
Wraca kwarantanna! Adam Niedzielski ogłosił rozporządzenie
Fatalny finał grzybobrania. Stanął jej na drodze. "Ruszyłam, on za mną"
Kurzajewski z przytuloną piękną blondyną. Już wiadomo, kim jest kobieta
Nie żyje księżniczka Kasia. Miała polskie korzenie
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Zdrapała 3300 zdrapek. Afera w punkcie Lotto
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
W tym sklepie kupują posłowie. Tylko spójrzcie na cenę masła
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
To już przesądzone. Cichopek i Kurzajewski będą musieli się rozstać
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Seryjny dawca nasienia. Matki poczętych z niego dzieci przerażone
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
Sensacja w Australii. "Takie znalezisko zdarza się raz w życiu"
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Tomasz Komenda przed sądem z byłą narzeczoną. "Będę się odwoływał"
To już pewne. Będzie nowe świadczenie
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Polski lekarz pojechał do Niemiec. Oto co zastał w tamtejszym szpitalu
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić