Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksandra Nagel
Aleksandra Nagel
|
aktualizacja

Worek cementu na małych plecach. Ile naprawdę ważą plecaki naszych dzieci?

25
Podziel się:

Podręczniki, książki do ćwiczeń, piórnik i może jeszcze strój na W-F – to wszystko pomieści uczniowski plecak, który jak się okazuje może ważyć nawet 7 czy 8 kg! Przy wadze dziecka od 30 do 40 kg to jedna czwarta ich ciała! To tak jakby dorosła osoba na swoich plecach nosiła do pracy zdrowego przedszkolaka! Sprawdzamy, ile może ważyć średni plecak polskiego ucznia. Czekamy na wasze maile!

Worek cementu na małych plecach. Ile naprawdę ważą plecaki naszych dzieci?
(123RF.COM)

Tymczasem Sanepid przypomina, że waga plecaka z jego zawartością nie powinna przekraczać maksymalnie 10-15% wagi ciała. Niestety zasady te bardzo rzadko są przestrzegane, a plan lekcji nie jest układany tak, by ułatwiać sprawę. Są bowiem dni, gdy plecak jest wyjątkowo lekki (z racji większej liczby przedmiotów bez książek) i takie, gdy waży bardzo dużo. Poza tym dzieci – oprócz książek – noszą w plecakach mnóstwo innych rzeczy – artykuły plastyczne, zestawy do ćwiczeń czy na basen, słowniki i dodatkowe książki. Większość zwykle na prośbę nauczyciela.

Kilka dni temu jeden z rodziców pokazał zdjęcie, na którym waży plecak córki.
- Plecak w 4 klasie… 7,5 kg! To tak, jakbym codziennie nosił worek cementu do biura – skomentował.

Temat zbulwersował internautów, którzy namiętnie zaczęli komentować fotografię i ważyć plecaki swoich dzieci. Widząc, jak duży jest to problem, postanowiliśmy zaprosić was do udziału w małym eksperymencie.
Zważcie plecaki swoich pociech, a zdjęcie plecaka wraz z informacją o jego wadze prześlijcie na adres: *dziejesie@wp.pl *Dopiszcie także, w której klasie jest wasze dziecko i ile waży. Jesteśmy bardzo ciekawi, ile kilogramów może mieć średni plecak polskiego ucznia? *Na maile i wasze zdjęcia czekamy do 20 października. *

Szukasz ubrań i zabawek dla dzieci w wieku 0-14 lat? Zobacz promocje i kody rabatowe na Smyk kody rabatowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
gt
5 lata temu
po co tachać podręczniki, szafki w szkołach, a nie narodowe reformy, chyba, że jest plan wychowania narodowych oddziałów obrony lepszego sortu.
zmb
5 lata temu
przecież sa plecaki na kółkach.
Sceptyk
5 lata temu
Dlaczego Szwedzi mogli rozwiązać ten problem, już parę dekad temu? Tam dzieci idą do szkoły, bez żadnego balastu. Wszystko co potrzebne jest do nauki, znajduje się w szkole.
rodzic
5 lata temu
jakby minister nosiła dały dzień worek cementu to może by pomyślała o dzieciach. puki co ma ich w okrężnicy! oni na nich nie głosują!
ytr
5 lata temu
gnoje z ministerstwa szkolnictwa!! Zaskarżę was i obciążę kosztami leczenia, jeżeli mój syn , który wazy 27kg a który nosi do szkoły 6 kilo na plecach będzie miał problemy ze zdrowiem. No, mówi się i mówi o tym problemie a te pazerne ciołki udają, że nie słyszą!!
Kap
5 lata temu
Niech nosza cement , zamorujemy wszystkich na wiejskiej
Nauczyciel
5 lata temu
1 kg cementu wazy wiecej niz 1 kg ksiazek. Brawo pis , rozgryzliscie prawa fizyki.
Cegla
5 lata temu
Teraz jasne ,pisowcy nie znaja ksiazek , nosza cement
Ojej
5 lata temu
Ja nosiłem też ciężki plecak i żyje ! Dźwigać dźwigać
aaa
5 lata temu
W ogóle najlepiej jakby nauczyciel na wózku widłowym woził podręczniki uczniom dostarczane do szkoły przez wyspecjalizowane firmy kurierskie. Kupcie plecak bez miliona kieszonek, piórnik mniejszy niż skrzynka narzędziowa, wyrzućcie niezjedzone śniadania i inne śmiecie to plecak będzie ze dwa kilo lżejszy. W większości szkół dzieci z pierwszych klas większość książek zostawiają w szkole i do domu biorą tylko to co potrzebne do odrobienia pracy domowej. W starszych to bywa różnie, ale ciężki dobrany anatomicznie plecak służy kręgosłupowi do "odgięcia się" po całym dniu garbienia. No i po paru tygodniach nie ma problemu, bo mięśnie się wzmocnią i tyle. Praktyk, z dziećmi w klasach I i III szkoły podstawowej.
Mięta
5 lata temu
Problem byłby rozwiązany, gdyby podręczniki były dzielone na 2 części i grube ćwiczenia do polskiego i matematyki również. Ale dotacja 170 zł na ucznia jest za mała
kuba
5 lata temu
każdy powinien nosić 1 tableta wazy tyle co nic a gadanie że nie bo się dziecku wzrok od niego popsuje jest śmieszne jak ktoś chce coś dodać to zapraszam do komentowania
karo
5 lata temu
Uczę, więc wiem,że plecaki są za ciężkie.Dzieci noszą kilogramowe piórniki z masą niepotrzebnych gadżetów, zabawki i bezsensowne, przeładowane podręczniki, zeszyty oraz zeszyty ćwiczeń - szczyt głupoty. Nieprawda, że to tylko nauczyciele winni,rodzice też.Tłumaczę dzieciom,że nie wszystko potrzebne,wiedzą lepiej.Zeszytów ćwiczeń u mnie nie ma.
sos
5 lata temu
worek cementu to min 20 kg!!!! znowu durny tytuł
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić