Magdalena Drozdek
Magdalena Drozdek| 
aktualizacja 

Zdrada rujnuje nie tylko związek, ale i zdrowie. Bardziej niż myślisz

22
Podziel się:

"Życie po zdradzie" - takich wątków na forach internetowych znajdziecie mnóstwo. Ktoś wylicza etapy po zdradzie: szok, rozpacz granicząca z obłędem, niemożność snu, wstręt do jedzenia. Bo zdrada wpływa negatywnie nie tylko na związek. Może mieć też katastrofalny wpływ na nasz organizm.

Zdrada rujnuje nie tylko związek, ale i zdrowie. Bardziej niż myślisz
(iStock.com)

- Odeszłam przez jego zdrady. Mężatką byłam 3 lata, wcześniej przyjaźniliśmy się kilka lat - opisuje Marta na jednym z forów dla kobiet. - Rozstanie było koszmarem. Ja go wtedy cały czas kochałam. Odszedł do mojej przyjaciółki. Szybko się zaręczyli. To był ból, jakiego nie da się opisać. Gorszy niż ten, gdy odkrywa się samą zdradę. Załamałam się. Wpadłam w depresję, brałam psychotropy. Próbowałam odebrać sobie życie. Teraz wiem, że to była głupota. W końcu przychodzi ten moment i rozumiesz, że życie toczy się dalej. Po wszystkim stałam się silniejsza, waleczniejsza.

- Dopiero teraz dowiedziałem się, że żona mnie zdradzała w okresie narzeczeństwa. Najpierw był szok i załamanie, poczucie braku własnej wartości, dziwienie minimalnymi wyrzutami sumienia żony, poczucie zablokowania. Nie potrafię tak tego zostawić - opowiada ktoś inny.

- Mąż twierdzi, że mnie kocha. Kochanka twierdzi, że mówił jej to samo. Ona nie odchodzi, ja też nie mam siły. Zamknięte koło. Absurd. Dwie samice przyklejone do jednego samca, który jest zwykłym, grubym wieprzem. W najgorszych snach nie sądziłam, że tak będzie. Gdzieś całe moje ja uciekło. Jestem pusta w środku. Udaję, że żyję. I tak dobrze, że nikt o niczym nie wie i niczego się nie domyśla - czytamy w innym miejscu.

Odkryli, że są zdradzani. Wyliczają, co działo się krótko potem: szok, poczucie zranienia, niemożność snu, brak apetytu, drgawki na całym ciele, rozczarowanie, obciążanie się winą. Niektórzy dodają jeszcze dwa hasła: depresja i myśli samobójcze. Jeszcze inni podkreślają: "a gdzie miejsce na nową miłość? Wybaczenie? Może zrozumienie?".

Choć te ekstremalne zachowania nie zdarzają się w każdym przypadku, to jest w tym dużo prawdy. Jak czytamy w najnowszym raporcie opublikowanym w Journal of Social and Personal Relationships, zdradzeni przejawiają często skłonność do ryzykownych zachowań. Jakich? Najczęściej jest to picie na umór i sięganie po narkotyki.

Zobacz także: Zobacz też: Tak randkują Polacy. Miłość w czasach Tindera

Zdradzeni, zranieni, pozbawieni barier?

- Zdrada to jedno z najcięższych doświadczeń, jakie mogą przydarzyć się partnerom - przyznaje Rosie Shrout, autorka najnowszego badania. - Osoba, która została zdradzona, doświadcza bardzo silnego stresu. Chcieliśmy wiedzieć, czy to uczucie powoduje, że takie osoby mają większą skłonność do podejmowania ryzyka i narażania swojego zdrowia. Mówimy tu na przykład o seksie bez zabezpieczenia, sięganiu po alkohol i narkotyki, kompulsywnym jedzeniu lub niejedzeniu w ogóle - dodaje.

W badaniu wzięło udział 232 studentów, którzy zostali zdradzeni w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Każdy był wcześniej w związku średnio 1,76 roku. Zostali poproszeni o to, by określić, dlaczego ich zdaniem doszło do zdrady - czy obwiniają za to siebie, partnera, czy może sytuację, w jakiej się znaleźli. Dodatkowo badani mieli opisać ich stan psychiczny, to znaczy - czy nie cierpieli wcześniej na depresję lub inne zaburzenia. Ostatecznie, co najważniejsze, mieli podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jak zdrada podziałała na ich zdrowie i zachowanie.

Udało się ustalić, że ci, którzy zostali zdradzeni przez partnera, rzadko obwiniali o to siebie. Jednak wykazywali symptomy depresji i zaburzeń lękowych. Zdrada odbijała się także na ich organizmie - 45 proc. osób cierpiało na zaburzenia odżywiania, 44 proc. piło więcej alkoholu, 29 proc. osób popadało w manię ćwiczenia na siłowni, 27 proc. częściej uprawiało seks po alkoholu, 19 proc. po zażyciu narkotyków.

Jak przyznają autorzy badania, zdradę najciężej przechodziły kobiety.

- Naszym zdaniem dzieje się tak dlatego, że kobiety przykładają dużą wagę do małżeństwa jako źródła samoakceptacji i stabilizacji. I jeśli kobieta zostaje zdradzona przez partnera, ciężej radzi sobie z tym psychicznie. W rezultacie częściej decyduje się na ryzykowne zachowania, bo jej percepcja zostaje całkowicie zburzona - mówi Rosie Shrout.

Wyniki te można interpretować jeszcze na jeden sposób. - Zdradzeni starają się jakoś pogodzić z tym negatywnym doświadczeniem, więc angażują się w to, co wydaje im się dawać najwięcej przyjemności: alkohol, narkotyki, seks bez zabezpieczenia. To wszystko powoduje chwilowy przypływ adrenaliny - dodaje badaczka.

Zobacz także:

Zdrada po polsku

Jak dowodzi część badaczy, zdrady w związku mogą doświadczać nawet cztery na pięć par. Zdradzamy coraz częściej, z różnych powodów, nie tylko dlatego, że źle nam w związku, ale też z ciekawości, z nudy, z chęci przeżycia "czegoś więcej". Dane dotyczące tego, ilu Polaków zdradza, są bardzo rozbieżne, wahają się obecnie na poziomie od 20 do 40 proc. Tyle osób przyznaje się, że zdradziło przynajmniej raz.

- W gabinecie spotykam się z kobietami i mężczyznami, zarówno jedni i drudzy są zaskoczeni zdradą partnera czy partnerki. Bo choć symptomy zdrady mogą nas zaniepokoić, to jednak bardzo często tłumaczymy sobie: "Nie, przecież mnie kocha" albo robimy coś zupełnie nieskutecznego, czyli np. pytamy wprost: "Czy ty mnie przypadkiem nie zdradzasz?", oczekując uspokajającej odpowiedzi, którą zazwyczaj uzyskujemy - mówił w rozmowie z WP Kobieta Wojciech Wypler, psychoterapeuta, specjalista od psychologii kłamstwa i autor książki "Anatomia zdrady".

Kobiety i mężczyźni zdradzają z innych pobudek?

- Upraszczając, można powiedzieć, że mężczyźni najczęściej zdradzają dla seksu - dodał. - Czyli może być tak, że dobrze im w związku, że kochają swoje żony, ale jednocześnie je zdradzają. I to trochę przeczy temu, że zdrada zawsze wynika z trudności czy problemów w związku. Czasem tych problemów może nie być, a zdradzana osoba może żyć w przeświadczeniu, że jej partner jest szczęśliwy. Sondaże pokazują, że romanse mężczyzn, szczególnie młodszych, dotyczą wielu kobiet i są krótkotrwałe, żeby nie powiedzieć jednorazowe. Jeśli zaś chodzi o starszych mężczyzn i kobiety, są to często wielomiesięczne, a nawet wieloletnie spotkania z jednym kochankiem.

W ubiegłym roku Centrum Profilaktyki Społecznej opublikowało wyniki ankiety, według której aż 39 proc. Polaków przyznaje się do niewierności małżeńskiej. Wyjazd służbowy jest dla 60 proc. pracujących mężczyzn i połowy kobiet najważniejszym wytłumaczeniem skoku w bok. Co trzeci młody małżonek szukał kontaktów seksualnych w sieci.
Zgodziłby się z tym także prof. Zbigniew Izdebski, który w wywiadzie dla "Newsweeka", na pytanie o to, kto zdradza najczęściej, przyznał:

- Internauci. W badaniach, które w 2010 r. przeprowadziłem w tej grupie, do zdrady przyznało się aż 42 proc. kobiet i 48 proc. mężczyzn. Ludzie surfujący w sieci to bardzo specyficzne osoby - mają liberalne podejście do seksu, są bardziej otwarci i chętniej niż pozostali mówią o doświadczeniach erotycznych, także tych związanych np. z seksem oralnym czy poza stałym związkiem.

Dodał także: - Porównując ogólnopolskie wyniki badań z danymi na temat seksu internautów, odnoszę wrażenie, że żyjemy w dwóch różnych światach. W jednym ludzie traktują seks w sposób bardzo tradycyjny, nieco wstydliwy, starają się być wręcz wstrzemięźliwi. W drugim zaś gotowi są szukać erotycznych przyjemności na wszelkie możliwe sposoby. Jeśli internet daje możliwość poszukiwania seksualnych partnerów czy przygód, to z niego korzystają.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Rak płuc zmienia nasz wygląd. Ten objaw jest charakterystyczny
Dawid Kubacki przekazał najnowsze wieści. W takim stanie jest żona
Budżetowy bulion z... obierek. Idealna baza do zup i sosów
Zaskakujące wyznanie polskiej szczypiornistki. Chodzi o mężczyzn
Zmiana czasu na letni. Tak zachowa się PKP
Awantura w NBA. Gwiazda prawie pobiła kompanów z zespołu
To je nadal śmieszy? Prowokacyjne zachowanie partnerek piłkarzy
Bohater "Hotelu Ruanda" wyszedł na wolność. Był skazany na 25 lat
Taka emerytura po 50 latach na scenie. Zaskakujące, ile daje mu ZUS
"Już nie latam samolotem". Krzysztof Cugowski ujawnia powody
Sernik na Wielkanoc. Jeden składnik zmieni wszystko
Amerykanie przecierali oczy ze zdumienia. Niesamowita noc w USA
"Staś wrócił na mokradła". Przyrodnicy z Polesia uratowali bociana czarnego
Tak ubrana poszła po dzieci do szkoły. Mąż nie miał litości
Projekt gotowy. Seniorzy ze stałym wsparciem!
Król Karol III odwołał wizytę we Francji. Monarcha miał poważny powód
To już pewne. Będzie nowe świadczenie
Znaleziono martwego mężczyznę. W domu miał 200 jadowitych węży
Nawet Szpakowski tego nie pamięta. "Co nam z tych przeprosin?"
Kowalczyk zrugał Santosa. Porażająca ocena
Dramat na torach. 26-latek był uwięziony
Dramat Dody. "Sama nie wiem, co mam teraz zrobić"
"Świat stracił giganta". Nie żyje Gordon Moore
Zmarła najstarsza na świecie draq queen. Darcella miała 92 lata
Zobaczyła cenę i podziękowała. Ewa Drzyzga nie wytrzymała
Były uczestnik amerykańskiego reality show oskarżony o zabójstwo żony
500 plus na Wielkanoc? Można się zdziwić
Posadzono 126 drzew. Tak uczczono pamięć legendy
Marek Torzewski usłyszał dramatyczną diagnozę. Musiał przerwać karierę
Nie żyje dziennikarz Jerry Green. Zrelacjonował 56 meczów Super Bowl
Ekspert nie ma złudzeń. Mówi, co trzeba zrobić z 500 plus
Miał atak padaczki. Nie do wiary jak zareagowali ludzie
Skiba ogłosił to dwa tygodnie po rozwodzie. Błyskawica!
Natalia z Poznania nie żyje. Tragiczny finał walki z chorobą
Lidl oszalał! Takie ceny tylko dziś
Popularny aktor pił aż do śmierci. Tak ukrywał swój nałóg
99 proc. ludzi nie widzi słonia na rysunku. Zaliczasz się do nich?
Prawda o małżeństwie Krawczyków. "Panowie przyjeżdżali do domu"
Wraca kwarantanna! Adam Niedzielski ogłosił rozporządzenie
Fatalny finał grzybobrania. Stanął jej na drodze. "Ruszyłam, on za mną"
Oto co Ukrainka nagrała w Gdyni. "Normalny dzień w Polsce"
Nie żyje księżniczka Kasia. Miała polskie korzenie
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
Polacy stracą wszystko? Przerażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego
To przewoził w cinquecento. Wideo hitem internetu
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
Przerażające. Rosjanie zostawili je w Borodziance
Japończycy spróbowali żurku. Reakcja hitem w sieci
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
35 stopni. Skwar poleje się z nieba. IMGW mówi, co nas czeka
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
Zapowiadają ćwiczenia. "Demonstracja na niespotykaną dotąd skalę"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić