Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Aleksandra Hangel
|
aktualizacja

Złamane serce to medyczny fakt. Tak twierdzą lekarze

9
Podziel się:

Czy może być smutniejsza wiadomość niż to, że można umrzeć z powodu złamanego serca? Jeśli kiedykolwiek przez to przeszliście, to pamiętacie ból i smutek, które temu towarzyszą. Może nawet czuliście, jakby serce zostało złamane na pół?

Złamane serce może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ objawy są prawie identyczne jak objawy zawału.
Złamane serce może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ objawy są prawie identyczne jak objawy zawału. (123RF)

Chociaż serce nie może technicznie pękać na dwie połowy, to może "pęknąć" w odpowiedzi na silny emocjonalny ból lub stres. Zjawisko "zespołu złamanego serca", zwanego również kardiomiopatią Takotsubo lub kardiomiopatią stresową, odkryto w 1990 r. w Japonii. Jak się okazuje, dotyka głównie kobiety.

Co to jest zespół złamanego serca?

Według dr Nicole Harkin, kardiolożki i asystentki klinicznej z Uniwersytetu w Nowym Jorku, która rozmawiała z The Independent, "Zespół złamanego serca pojawia się, gdy funkcja pompy serca u człowieka tymczasowo zmniejsza się w odpowiedzi na silny stres fizyczny lub emocjonalny. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale podejrzewa się, że jest to spowodowane szkodliwym działaniem nagłego wzrostu katecholamin".

Złamane serce może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ objawy są prawie identyczne jak objawy zawału, w tym, jak twierdzi doktor Harkin, ból w klatce piersiowej lub duszność.

Co powoduje zespół złamanego serca i kto na tym cierpi?

"Chociaż jest to choroba rzadka, jest bardziej powszechna niż wcześniej podejrzewano i występuje częściej u kobiet, i osób starszych" - powiedziała dr Harkin.

Według Harvard University Medical School, 90 procent tych przypadków, to kobiety w wieku od 58 do 75 lat. Badania sugerują, że 5 procent z nich, ocenianych jako zawał, w rzeczywistości cierpi z powodu zespołu złamanego serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(9)
ank
5 lata temu
Hipnoza pozostanie hipnozą. Tylko tyle, że ta jest bardzo głęboka.
VASCO
5 lata temu
A homoseksualiści cierpią z powodu złamanego mózgu?
efgje
5 lata temu
nie tu xd
efgje
5 lata temu
Takie jest życie.Chorzy umierają, młodzi, w średnim wieku i starsi. Mało tego, zdrowi, silni i w pełni sprawni, też umierają, czasami nawet tysiącami, zupełnie niepotrzebnie, gdy na przykład polecą na nich humanitarne bomby burząco-zapalające albo życiodajne bombardowanie za użyciem ładunków fosforowych. Ludzi na świecie jest za dużo. Dwadzieścia (!!!) razy za dużo. Więc nie ma sensu na siłę utrzymywać przy życiu kogoś, kto i tak bez stałej i intensywnej opieki i asysty całodobowej zaplecza urządzeń technicznych, nie przeżyje nawet paru godzin. Ot i tyle, cała prawda. Życie jest okrutne, a czasami nawet straszne i krótkie, zwłaszcza jeśli jeden człowiek dobierze się do drugiego człowieka. Nie utrzymujmy przy życiu nikogo, kto tego życia sam nie jest w sobie podtrzymać. Natury nie da się oszukać, choć już wielu próbowało i próbować będzie.
fakty
5 lata temu
Ilu PO-laków skończyło swe życie stresem zafundowanym przez "psudo-reformy-balcerowicza" ? Oto jest pytanie .w/w to wcielony szatan w ludzkiej PO-staci ,wychwalany przez zbiega tuskaczenkę wyrobnika Angeli.
nick
5 lata temu
Baba to baba tamto za robote by sie wziely
new
5 lata temu
To prawda,należy dodać,że jest to śmiertelne zagrożenie,ponieważ krew pompowana jest do jednej z komór ale nie odpływa,w związku z tym wypełnia sie jak balon i może dojść do pękniecia i śmierci.Nieprawdą jest ,że dotyczy to głównie kobiet 50+,może dotyczyć każdego,kto przeżywa silny traumatyczny stres,pojawia się silny ból serca,duszności,zatykanie itp dobrze jest zaaplikowac sobie aspirynę lub polopirynę i święty spokój.
??
5 lata temu
Przecież serca nie da się złamać
sc
5 lata temu
co tak trochę jest niestety i trzeba sporo czasu na regeneracje na czymś takim
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić