Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Michał Zieliński
Michał Zieliński
|

Nowe uprawnienia dla kierowców. Na prawo jazdy kat. B pojadą trójkołowcami

46
Podziel się:

Nowelizacja ustawy, dzięki której posiadacze prawa jazdy kategorii B zyskają nowe uprawnienia, wkrótce wejdzie w życie. Prezydent poparł pomysł, by kierowcy mogli jeździć trójkołowcami. W przeciwieństwie do motocykli, tutaj nie będzie ograniczeń mocy.

Trójkołowiec w Warszawie
Trójkołowiec w Warszawie (WP.PL, Michał Zieliński)

Po małych motocyklach przyszedł czas na kolejny rodzaj pojazdów, którymi można jeździć posługując się prawem jazdy kategorii B. Chodzi o trójkołowce, które dotychczas wymagały uprawnień na motocykl. Warunek jest jeden. Kierowca musi posiadać prawo jazdy od przynajmniej 3 lat. Jak informuje portal TVN24 BiŚ, prezydent podpisał nowelizację ustawy. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia.

Warto zauważyć, że o ile w przypadku motocykli ustawa mówi o ograniczeniach dotyczących pojemności silnika czy jego mocy (co widać w stosunku liczby kW do masy pojazdu), tak kierowcy będą mogli pojechać każdym trójkołowcem. Powód? W ustawie czytamy, że technika jazdy takim pojazdem jest znacznie bliższa do jazdy samochodem niż jednośladem.

Nowelizacja przepisów ma być ukłonem w stronę osób o ograniczonej sprawności, które nie są w stanie poruszać się motocyklem, a chciałyby skorzystać z czegoś lżejszego niż samochód. Posłowie twierdzą też, że pozwoli to na zmniejszenie emisji CO2, ponieważ więcej kierowców będzie gotowych porzucić cztery kółka na rzecz – w tym wypadku – trzech.

Obecnie "trajki" nie cieszą się dużą popularnością. Szacuje się, że w Polsce jest ich ok. 600 sztuk. Również rynek takich pojazdów nie jest mocno rozwinięty. Kupujący mogą wybierać dosłownie z garstki modeli. Niewiele lepiej wygląda rynek trójkołowców używanych. Dzięki nowelizacja prawa, wkrótce może się to zmienić.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
Ryt
4 lata temu
Następny błąd projektowy. Nie 3 lata "posiada" prawo jazdy, ale 3 lata udokumentowanej jazdy po drogach!!!
Ja
4 lata temu
Za niedługo będą mogli jeździć motocyklami ... Masakra
Tom
4 lata temu
Przed chwilą pod moim oknem przejechał skuter lub temu podobny pojazd. Rozsiał taką ilość spalin jak bardzo stary samochód na ropę. Jak właściciel tego pojazdu uzyskał zgodę na jego eksploatację???
Paweł
4 lata temu
I powinno byc jak u angoli jak masz 7lat prawko masz możliwość poruszania sie samochodami dmc7,5 tony
Ana
4 lata temu
Kuzwa,a ja od dziesieciu lat jezdze na dowod skuterem(bez wypadku)i gdybym chciala jezdzic 125 to musze zdawac prawko na motor...chore
Paweł
4 lata temu
ale macie zapłon - już dwa miesiące temu ludzie poznali te informacje
tower, Zgred,...
4 lata temu
tower, Zgred, Alllvaro - Fachowcy z dziedziny motoryzacji, typowe gimbazy typu kopiuj wklej.
Hefajstos.
4 lata temu
Ciekawe. Czyli zabytkowym z koszem też można.
siekierajder
4 lata temu
Kupię urala z koszem to zobaczycie co wam zrobię
siekierider
4 lata temu
To motocyklem z koszem też można śmigać ?
Konrad
4 lata temu
Mogli jeszcze poczekać pewnie nie mieli innego wyjścia
BRONX
4 lata temu
Art. 1. W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978, z późn. zm.) w art. 6 w ust. 3 pkt 4 otrzymuje brzmienie 4) kategorii B uprawnia do kierowania: a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm³, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, b) motocyklem trójkołowym – pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat JAK JEST Z MOTOCYKLEM Z BOCZNYM WÓZKIEM ?
a.
4 lata temu
Polaki na tuktuki.CanAmy za drogie.
Gorszy sort
4 lata temu
Też mi zabłysnęli. Dali pozwoleństwo na pojazdy którymi nikt nie jeździ, osobiście na naszych drogach widziałem ze dwarazy i to dawno temu. Może teraz będą chcieli premie za ciężką pracę i kreatywność, bo im się należy, prawda.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić