Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Szymon Jasina
|

Nowy znak drogowy na wjazdach do stref ekologicznych. Za złamanie przepisu 500 zł mandatu

108
Podziel się:

Rządowe Centrum Legislacji zaprezentowało projekt nowych znaków drogowych, które będą informować o strefie czystego transportu. Za darmo będą mogły do niej wjechać tylko auta ekologiczne. Nieopłacenie odpowiedniej kwoty przez kierowców innych pojazdów będzie wiązało się z mandatem w wysokości 500 zł.

Ograniczenia obejmą samochody spalinowe
Ograniczenia obejmą samochody spalinowe (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Wzorem innym państw, również polskie władze chcą ograniczenia wjazdu samochodami do centrów miast. Jednak mają one na celu nie tyle zmniejszenie ruchu, co promowanie ekologicznych samochodów. Wraz z nowelizacją Ustawy o elektromobilności samorządy otrzymają możliwość tworzenia stref czystego transportu. Za darmo będą mogły do nich wjeżdżać pojazdy elektryczne, wodorowe i napędzane CNG lub LNG (gazem zmiennym). Natomiast właściciele aut benzynowych, wysokoprężnych i tych na LPG będą musieli uiścić opłatę, która maksymalnie ma wynosić 2,5 zł za godzinę lub 25 zł za dobę.

Przedstawiono już znaki D-54 i D-55, które będą informować o wjeździe i opuszczeniu strefy z ograniczeniem ruchu. Złamanie tego przepisu i wjazd do ekostrefy spalinowym autem bez opłaty, będzie się wiązał z mandatem w wysokości nawet 500 zł.

Już dziś samochody elektryczne mają pewne przywileje, jak możliwość jazdy po buspasach, ale póki co nie są one w żaden sposób oznaczane. Zmieni się to 1 lipca 2018 r., kiedy ekologiczne auta będą otrzymywały specjalne naklejki. Ten system ma obowiązywać do końca 2019 r. Od początku 2020 (wzorem np., Norwegii) wydawane będą specjalne tablice rejestracyjne – w Polsce wyróżnikiem będzie kolor zielony "blach".

Zobacz także: Dowiedz się więcej o przywilejach samochodów elektrycznych:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(108)
nick
4 lata temu
Niezmniejszyc ruch tylko kase nabjiac
1234
5 lata temu
Taki ch. Niech mnie zmuszą do płacenia eko haraczu. Nie żyjemy w Niemczech. Nowe samochody nie są po 20k plnow a 120
Kierowca
5 lata temu
Ciekawe czy uwzględnia zakup auta elektrycznego i zrobią ustawę która będzie pozwalać nam odliczać od podatku zakup takiego auta. Belgia tak ma Norwegia która wspominają refunduja zakup więc ciekawe co nam Polska zaproponuje
Muu
5 lata temu
Prima aprilis
Andrzej
5 lata temu
To pewnie mieszkający w strefie chcąc ugotować obiad na kuchence gazowej będą musieli uiścić opłatę??????
tunes
5 lata temu
A co z osobami niepełnosprawnymi.
Stiwen
5 lata temu
No okej ... to jak zapłacę 2.5zl to już mój disel będzie eko i nie będę musiał zmieniać jednostki napędzającej:-) ekstra... Wzoruja się na Norwegii, ale żeby się wzorować w sprawie wypłat, to już tego nie widzą, ze tu ludzie zarabiają po 1700 zł i ich NIE STAĆ !!!
Marek
5 lata temu
To zapewne żart na 1.04
Joko
5 lata temu
W Polsce nie ma zbyt wiele samochodow eko, ale co tam, karac juz nalezy. Do tego te ceny aut tez nie dla nizszej klasy.
mysza
5 lata temu
A skąd auta elektryczne biorą prąd? Z elektrowni węglowych! Ponadto utylizacja ich akumulatorów jest tez szkodliwa dla środowiska.
27 : 1
5 lata temu
Następny sposób,wymyślony przez komunistów z piss-u na wyciągnięcie kasy na 500 +,o Watykanie i rydzyku już nie wspomnę.
Kwiatkowski z...
5 lata temu
PROPONUJĘ WPROWADZIĆ DO UŻYTKU NOWY ZNAK DROGOWY "TYLKO DLA CZŁONKÓW PIS" I UMIEŚCIĆ GO NA AUTOSTRADACH, ZAKOPIANCE, W CENTRACH DUŻYCH MIAST, NA PLAŻACH, W RESTAURACJACH itd. W POLSCE I W INNYCH KRAJACH.... Z ANTARKTYDĄ I KSIĘŻYCEM WŁĄCZNIE
Pakerniana
5 lata temu
Powinniśmy porzucić samochody na miesiąc i nie tankować paliwa. Po miesiącu zmniejszonych wpływów do budżetu zaraz by pozmieniali przepisy.
bret
5 lata temu
Co to takiego gaz zmienny???
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić