oprac. Szymon Jasina| 
aktualizacja 

Dostali tajne zlecenie z wojska. Rosjanie stworzyli prawdziwego potwora

291

Wygląda jak pojazd z serii "Mad Max", ale powstał i jeździł naprawdę. To lokomotywa, w której Rosjanie zamontowali podwozie z transportera rakiet. Tak powstał też mający dojechać wszędzie kolos na 12 skrętnych kołach.

Dostali tajne zlecenie z wojska. Rosjanie stworzyli prawdziwego potwora
Rosyjska lokomotywa nie potrzebuje torów. Zamontowali w niej podwozie z transportera rakiet (YouTube.com)

Jeśli gdzieś miał powstać taki szalony projekt jak połączenie lokomotywy z transporterem rakiet, to musiała to być Rosja. Jest to efekt pomysłowych pracy inżynierów z instytutu Kolomna Locomotive Works.

W 2002 r. dostali oni od rosyjskiego ministerstwa obrony tajne zadanie. Wszystko wskazuje na to, że dotyczyło stworzenia mobilnej stacji energetycznej. Byłby to sposób na zapewnienie prądu w każdych warunkach i w każdym miejscu. Przydatność takiego pojazdu na froncie jest oczywista.

Działający pod presją czasu inżynierowie musieli wykazać się odrobiną geniuszu i sporą dawką szaleństwa. Zamiast budować pojazd od podstaw, postanowili wykorzystać sprawdzoną, a przede wszystkim już dostępną technikę. Wzięli oni podwozie transportera rakiet MAZ-7904 i zamontowali na nim lokomotywę M62.

Pierwszy z dawców zapewnił 12 skrętnych kół i możliwość jazdy w trudnym terenie, natomiast drugi silnik Diesla V12 o mocy 1970 KM. Służył on jako generator prądu, więc z jednej strony spełniał zadanie pojazdu, a z drugiej dostarczał energię do 12 oddzielnych silników elektrycznych, które znajdowały się przy każdym z kół.

Wygląda na to, że projekt albo został uznany jednak za niepotrzebny, albo był tak wielką klapą, że został głęboko zakopany. W każdym razie słuch o nim zaginął. Powstały dwa prototypy, ale nie wiadomo, co się z nimi stało. Jeden prawdopodobnie został szybko rozebrany, a drugi ostatni raz widziano w 2011 r.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić