Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Artykuł Sponsorowany
|
Artykuł sponsorowany

Ceny nieruchomości, a inflacja

Podziel się:

Sytuacja ekonomiczna w Polsce już od początku bieżącego roku zmienia się w sposób mocno dynamiczny. Inflacja stale rośnie, a co za tym idzie, bank centralny podnosi stopy procentowe. Można więc śmiało wnioskować, iż wszystko to ma niekorzystny wpływ na rynek nieruchomości. Tylko pytanie – jak bardzo?

Ceny nieruchomości, a inflacja
(materiały partnera)

Kto dziś nie marzy o własnym mieszkaniu albo o dużym domu z ogrodem. Każdy prędzej czy później przewiduje zakup mieszkania lub budowę domu. Ewentualnie gdyby się nie udało sfinansować tej transakcji, wiele osób to mieszkanie po prostu wynajmie. Zainteresowanie mieszkaniami zawsze było, jest i zapewne będzie cały czas, ale czy przy stale rosnącej inflacji również?

Inflacja a rynek nieruchomości

Inflacja to wzrost cen i zarazem spadek siły nabywczej pieniądza. To oznacza, że na przykład pod koniec roku za określoną kwotę można kupić mniej towaru niż za te same pieniądze jeszcze kilka miesięcy temu. Trzeba koniecznie podkreślić, że wysoka inflacja to nie tylko wysoka cena towarów w sklepach i usług, ale również wyższa cena nieruchomości. Wpisując do wyszukiwarki internetowej słowa domy Lublin, można łatwo porównać, ile nieruchomości te kosztują teraz, a ile kosztowały na przykład pół roku temu. Różnice są znaczne. Z konkretnymi kwotami i ofertami nieruchomości można zapoznać się chociażby tu: https://wybierzdewelopera.pl/inwestycje/lublin/.

Jeszcze rok temu (maj 2021) wskaźnik inflacji wynosił zaledwie 4,7 proc., w październiku wzrósł do 6,8 proc., a w grudniu do 8,6 proc. W kwietniu 2022 inflacja w Polsce przekroczyła 11 proc. i nadal rośnie. Kiedy się zatrzyma? Trudno powiedzieć i na jakiej wysokości także. Rośnie wskaźnik inflacji i w dalszym ciągu odnotowuje się podwyżki stóp procentowych. Wszystko to doprowadza do dużego zamieszania na rynku nieruchomości. Niestety w znaczeniu negatywnym, ponieważ ceny mieszkań rosną, a o kredyt trudniej. Wzrost cen nieruchomości jest między innymi zależny od wzrostu cen materiałów i usług budowlanych.

Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości?

Wiele osób planujących w przyszłości kupić własne "cztery kąty", zastanawia się, czy podwyżka stóp procentowych ma wpływ na ceny mieszkań. Otóż należy podkreślić, że stopy procentowe utrzymujące się niemal na zerowym poziomie sprzyjały zaciąganiu kredytów, a więc ceny nieruchomości rosły. W związku z tym w momencie, kiedy odkładanie pieniędzy na lokatach nie przynosiło korzyści finansowych, inwestowanie w nieruchomości, mieszkania, domy, działki, było naprawdę dobrą lokatą kapitału. Wielu ludzi wówczas zaciągało kredyty, by móc kupić dowolną nieruchomość, nie tylko do własnego użytku, do dalszej odsprzedaży w przyszłości, ale przede wszystkim do wynajmu.

Niestety wzrost stóp procentowych ma wpływ na zdolność kredytową. Im wyższe są stopy, tym wyższe są raty kredytów. Jeśli więc dochody inwestora nie wzrosną, to będzie on mógł nadal ubiegać się o kredyt, ale na pewno w znacznie mniejszej kwocie. Trzeba jednocześnie podkreślić, że pomimo tego, co się dzieje, ceny nieruchomości wcale nie maleją. Dlatego można prognozować, że inwestowanie w nieruchomości nadal będzie przynosiło korzyści. Z tym że osoby, które będą musiały najpierw wziąć na ten cel kredyt, zostaną w tym zakresie nieco wyhamowane.

Wystarczy wystukać na klawiaturze hasło mieszkania Lublin, by zobaczyć, że nieruchomości nadal są w cenie. Oczywiście ceny mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, utrzymują się na wysokim poziomie. Na przestrzeni lat znacznie wzrosły. Zależą jednak również od lokalizacji, wielkości, standardu i otoczenia. Zakup mieszkań w tym mieście nadal jest inwestycją wartą rozważenia, chociażby ze względu na atrakcyjność samego miasta.

Wpływ inflacji na ceny nieruchomości

Jeszcze niedawno spodziewano się, że pandemia przyczyni się do spadku cen nieruchomości. Niestety tak się nie stało. Co prawda bywało różnie i początkowo zaobserwowano mały spadek sprzedaży, ale sytuacja jest już stabilna, a ogólny bilans wyszedł na plus. Jeśli chodzi o nieruchomości, spadło nieco zainteresowanie nieruchomościami ekskluzywnymi i mniejszymi. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się mieszkania 2-3 pokojowe w średniej cenie. Wciąż obserwuje się, że największe zainteresowanie nieruchomościami wykazują inwestorzy. Nieco mniejsze, klienci indywidualni. Warto podkreślić, że ceny wynajmu nieruchomości znacznie poszybowały w górę. To też zmotywowało inwestorów do kupowania mieszkań z przeznaczeniem na wynajem. Możemy też łatwo zaobserwować, że wzrosło zainteresowanie domami i działkami budowlanymi. Z kolei na rynku pojawiły się oferty mieszkań z rynku wtórnego. I tym sposobem właśnie rosnąca inflacja i stopy procentowe stały się motywacją do kupowania nieruchomości. Zniechęcają jednocześnie do sprzedaży już posiadanych. To powoduje utrzymywanie się cen nieruchomości na stabilnym poziomie. Choć zauważa się niewielką tendencję wzrostową.

Niestety jednak trzeba podkreślić, że rosnąca inflacja, która ma niekorzystny wpływ na ceny nieruchomości, sprzyja wyłącznie osobom, które mają kapitał na zakup mieszkania albo już to mieszkanie posiadają. Co prawda będą musiały na ten zakup przeznaczyć większą kwotę, ale inwestycja ta szybko się zwróci i przyniesie dodatkowe korzyści wraz z upływem kolejnych lat.

Opłacalność inwestowania w nieruchomości w czasach rosnącej inflacji

Gdy wskaźnik inflacji rośnie, najlepiej gromadzone przez lata oszczędności inwestować w coś, co nie traci na wartości. I niewątpliwie dobrym przykładem będą tu właśnie nieruchomości. Rynek nieruchomości jest w tym przypadku bardzo stabilny. I tego też możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości. Nawet jeśli ktoś nie może kupić mieszkania na własność, to będzie zmuszony je wynająć. Zainteresowanie nieruchomościami jest więc przez cały czas, bez względu na ceny, a te najpewniej będą jeszcze rosły. Wysoki koszt materiałów budowlanych, a do tego rosnąca inflacja, nie spowodują spadku cen nieruchomości. Jedyną prognozowaną zmianą jest wolniejszy wzrost cen nowych mieszkań. Warto więc sprawdzić nowe inwestycje mieszkaniowe Lublin, aby zorientować się, gdzie i jakie mieszkania niebawem będą do kupienia.

W jakie nieruchomości i gdzie warto inwestować?

Dobrą inwestycją są działki oraz domy, szczególnie nowoczesne i zarazem tanie w eksploatacji. Ponadto warto rozważyć zakup mieszkań średniej wielkości w dobrej lokalizacji, ponieważ właśnie te najszybciej znajdą najemców. Z danych gromadzonych w specjalnych narzędziach seo wynika, iż słowa nowe mieszkania Lublin wpisywane są do wyszukiwarki bardzo często. To oznacza, że zainteresowanie mieszkaniami w tym mieście jest całkiem spore. Może to właśnie tam warto zainwestować w mieszkanie, a już na pewno warto się nad tą inwestycją poważnie zastanowić.

Ceny mieszkań w Lublinie

Patrząc na ceny mieszkań w Lublinie obowiązujące w maju 2022 roku i porównując je z cenami mieszkań w poprzednim miesiącu, można łatwo obliczyć, że wzrosły one o 0.71 proc. Tym samym cena za 1 metr kwadratowy wynosi około 7667 zł. Zaś od początku roku wzrosła o 5.64 proc., czyli jakieś 409 zł za metr.

Ceny jak wiadomo, zależą od dokładnej lokalizacji, a więc od dzielnicy Lublina. W najdroższej dzielnicy cena 1 metra kwadratowego wynosi 9057 zł. Z kolei za 1 metr kwadratowy w najtańszej dzielnicy trzeba zapłacić średnio 5618 zł.

W ostatnim miesiącu zainteresowanie mieszkaniami w Lublinie wzrosło w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Najwięcej dostępnych ofert pochodzi ze Śródmieścia. Jednak niejedno mieszkanie deweloperskie można znaleźć także w innych dzielnicach. Wystarczy zapoznać się z ofertami zamieszczonymi w popularnych serwisach dotyczących nieruchomości albo stronami deweloperów.

Na zakup mieszkania czy domu w Lublinie, jak i zresztą we wszystkich innych częściach Polski, najlepiej decydować się jak najszybciej. Ceny cały czas będą rosły, więc to być może ostatnia szansa na zakup wbrew pozorom w niższej cenie. Z aktualnymi cenami ofert dotyczących nieruchomości w różnych miastach można zapoznać się na stronie https://wybierzdewelopera.pl/inwestycje/poznan/. To świetny sposób nie tylko na sprawdzenie, ile jakie mieszkanie kosztuje w konkretnej części Polski, ale również na porównanie ofert w kilku miejscowościach, czy porównanie nieruchomości wyłącznie pod względem standardu. To przede wszystkim szybki sposób na znalezienie atrakcyjnej oferty.

Na podstawie aktualnej sytuacji na runku nieruchomości można śmiało wnioskować, iż kolejny wzrost stóp procentowych przed nami. Dlatego najlepiej jak najszybciej wybrać sposób na ulokowanie swojego kapitału. Być może świetnym na to sposobem będą inwestycje mieszkaniowe Lublin. Trzeba jednocześnie podkreślić, że przy obecnej inflacji inwestowanie w nieruchomości pozostało tylko dla osób, które mają już konkretny kapitał i osób zamożnych. Utrudniony dostęp do kredytu niestety znacznie utrudni też zakup mieszkania do własnego użytku. Ta grupa osób będzie zmuszona korzystać z wynajmu, choć usługa wcale nie jest tania, biorąc pod uwagę chociażby ceny sprzed kilku miesięcy, a tym bardziej lat.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić