Z czego są wykonane lamele ścienne?
Lamele ścienne prezentują się bardzo stylowo. Są to pionowe deski, które pojedynczo układa się na ścianie, choć można też kupić gotowe płyty z przytwierdzonymi lamelami. Co ważne, wykonuje się je z różnych materiałów. Ich charakterystyka decyduje o tym, czy dane panele można zastosować w określonym pomieszczeniu, np. wilgotnej łazience. Do najpopularniejszych lameli należą modele:
- wykonane z PVC,
- drewniane,
- korkowe,
- z MDF,
- z powłoką melaminową,
- z filcową podkładką,
- tapicerowane.
Każdy materiał ma nieco inne cechy. Przykładowo, lamele ścienne z PVC są dość wytrzymałe, odporne na zarysowania i wilgoć. To samo odnosi się do modeli MDF, choć warto je odpowiednio zabezpieczyć, np. wspomnianą powłoką melaminową (wykonaną ze specjalnej żywicy melaminowej). W przeciwnym razie lamele MDF nie sprawdzą się w miejscach wilgotnych i mokrych. Dotyczy to także drewna: lepiej nie stosować go w łazienkach i kuchniach (choć wiele zależy od gatunku, a także zastosowanej impregnacji).
W wilgotnych pomieszczeniach w żadnym razie nie należy montować lamelki z korka. Jego zaletami są za to naturalne pochodzenie i dobre właściwości izolacyjne, zwłaszcza w zakresie akustyki. Do wyciszania pomieszczeń świetnie nadają się też lamele z filcem. Co więcej, filc jest łatwy w czyszczeniu, a jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowany, można stosować go w miejscach o podwyższonym stopniu wilgotności (choć nie należy narażać filcu na bezpośredni kontakt z wodą). Lamele tapicerowane też nie są wodoodporne, ale tworzą we wnętrzu przytulną atmosferę – najlepiej nadają się do sypialni, gdzie mogą służyć np. jako zagłówek za łóżkiem.
Lamele ścienne do sypialni – jakie wybrać?
Sypialnia to miejsce służące do odpoczynku oraz relaksu. Warto ją zatem odpowiednio wygłuszyć i wytłumić. To pierwsze pojęcie odnosi się do zniwelowania dźwięków przenikających do wnętrza sypialni (np. zza ściany), a także ograniczenia tych wydobywających się na zewnątrz. Wytłumienie wiąże się z kolei z redukcją echa i pogłosu, które w sypialni mogłyby być szczególnie nieprzyjemne.
W tym celu warto zastosować specjalne lamele akustyczne. Często są zrobione z korka lub PVC, ewentualnie mają filcową podkładkę. Nieco więcej kosztują lamele z drewna, które samo w sobie skutecznie tłumi niepożądane odgłosy, zwłaszcza jeśli ma postać porowatych desek (powierzchnie o niejednolitej strukturze lepiej pochłaniają dźwięki). Co ważne, drewno jest eleganckie i dodaje wnętrzu przytulności. Wizualnie ociepla przestrzeń, co w sypialni jest szczególnie istotne.
Lamele do salonu – styl i klasa
Lamele ścienne mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na charakter wnętrza. Choć cechują się prostotą i łatwo się je montuje, w kilka chwil całkowicie odmieniają aranżację. Świetnie sprawdzą się zatem w eleganckich salonach, choć równie dobrze nadają się do pomieszczeń o wystroju skandynawskim. Odpowiednio dobrane lamele pasują do stylu vintage – wyglądem nawiązują do klasycznej boazerii z okresu PRL (choć w nowoczesnej odsłonie). Co więcej, panele ścienne sprawdzą się także w salonach urządzonych w stylu glamour, boho albo industrialnym. Jak widać, w kwestii designu naprawdę nie ma żadnych ograniczeń: wybór modeli jest ogromny, więc każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego wizji.
Warto podkreślić, że lamele mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. To skutek połączenia różnych struktur materiałów wykończeniowych. Czasem warto więc pokryć lamelami nie całą ścianę, lecz tylko jej wybrane fragmenty. Dzięki temu efekt nie będzie przytłaczający.
W salonie, tak jak w sypialni, duże znaczenie ma cisza – choćby w kontekście korzystania z kina domowego. Lepiej, aby odgłosy wydobywające się z głośników nie przeszkadzały sąsiadom ani nie obudziły dzieci śpiących za ścianą.
Lamele ścienne w kuchni lub łazience? Jak najbardziej!
Jak łatwo się domyślić, lamele ścienne w kuchni oraz łazience powinny być odporne na wilgoć, a najlepiej także na bezpośredni kontakt z wodą. W przeciwnym razie mogą "puchnąć", odkształcać się, kruszyć, tracić kolor, stać się pożywką dla patogenów itd.
Jakie lamele ścienne sprawdzą się zatem w pomieszczeniach tego typu? Dobrym wyborem będą modele wykonane z:
- PVC,
- MDF (z dodatkiem powłoki melaminowej),
- odpowiednio zaimpregnowanego drewna.
Odnośnie do drewna, warto zdecydować się na gatunek, który sam w sobie cechuje się podwyższoną odpornością na wilgoć. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na tzw. współczynnik skurczu, czyli to, jak bardzo może odkształcić się drewno danego gatunku pod wpływem wilgoci (im większa wartość, tym gorzej – warto szukać lameli o jak najmniejszej kurczliwości). Najlepiej sprawują się gatunki egzotyczne jak np. teak, merbau, mahoń czy iroko. Owszem, rodzimy dąb także może być dobrym wyborem, ale trzeba go dobrze zaimpregnować – i to nie raz, bo co kilka lat impregnację należy powtórzyć.
Na pewno warto jednak rozważyć taką opcję, ponieważ lamele ścienne nadają wnętrzu wyjątkowy charakter. Świetnie sprawdzą się w wielu różnych aranżacjach i – co równie istotne – zapewnią komfort akustyczny. Grunt to wybrać lamele dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Warto podejść do tego świadomie – w końcu to zakup na lata!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.