Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Artykuł Sponsorowany
|
Artykuł sponsorowany Hörmann

Odświeżamy wygląd domu jednorodzinnego z zewnątrz — na jakie rozwiązania warto postawić?

Podziel się:

Najważniejszą częścią domu jednorodzinnego jest jego wnętrze i to ono powinno być przede wszystkim funkcjonalne i estetyczne. Powinno być także dopasowane do potrzeb mieszkańców. Warto jednak co pewien czas nieco odświeżyć budynek również z zewnątrz. Czasami wystarczy jedynie umyć elewację czy wymienić drzwi zewnętrzne do domu, aby zyskał on zupełnie nowy wygląd. Często jednak, zwłaszcza w przypadku starszych obiektów, konieczne jest wykonanie znacznie szerszego zakresu prac. Na jakie rozwiązania warto postawić? Podpowiadamy.

Odświeżamy wygląd domu jednorodzinnego z zewnątrz — na jakie rozwiązania warto postawić?
(materiały partnera)

Nowa elewacja

Odświeżając wygląd domu jednorodzinnego z zewnątrz, warto rozpocząć od elewacji. Jeżeli jest ona w dobrym stanie lub nie dysponujemy dużym budżetem na remont, warto umyć ją przy pomocy myjki ciśnieniowej. Ta prosta i niedroga metoda pozwala usunąć ze ścian budynku kurz, zanieczyszczenia i powstałe przez lata zabrudzenia. Sytuacja jest inna, gdy zdecydowaliśmy się na kupno starego domu i chcemy odświeżyć jego wygląd. Wówczas najprawdopodobniej będziemy zmuszeni do wykonania znacznie szerszego zakresu prac, w tym ocieplenia takiego budynku.

Jeżeli nie był on do tej pory właściwie zaizolowany, wykonując ocieplenie przy pomocy wełny skalnej czy styropianu, musimy je zabezpieczyć od zewnętrznej strony. Chroni to ściany przed szkodliwymi skutkami czynników atmosferycznych. Jaką elewację wybrać? Możemy wykonać ją na przykład z desek drewnianych, betonu architektonicznego, cegły, kamienia, a nawet blachy.

Jednakże większość inwestorów decyduje się na tradycyjne rozwiązanie, czyli tynk. Jest on ceniony za szeroką gamę dostępnych kolorów, a także łatwość nakładania. Podczas wyboru jego odcienia, warto wziąć pod uwagę pozostałe elementy znajdujące się na zewnątrz budynku, a także dopasować go do drzwi zewnętrznych do domu, stolarki okiennej czy dachu.

Nowe drzwi zewnętrzne do domu

Kolejnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd domu jednorodzinnego, są drzwi. Z tego powodu, przy okazji wymiany lub czyszczenia elewacji warto zastanowić się, czy obecnie wykorzystywany model nadal dobrze się prezentuje, a przede wszystkim, czy właściwie zabezpiecza budynek przed włamaniem i chłodem. Jeżeli zdecydujemy się na kupno drzwi zewnętrznych do domu, pamiętajmy o tym, że często jest to inwestycja na lata, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Oczywiście istotne są parametry estetyczne takich skrzydeł — powinny być one spójne z charakterem nie tylko elewacji budynku, ale i całej posesji. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, jak duże znaczenie mają ich parametry techniczne.

Tak więc podczas wyboru drzwi zewnętrznych do domu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego są wykonane. Obecnie na rynku znajdziemy modele drewniane, z PCV i stalowe. Te pierwsze stanowią synonim trwałości i dobrej ochrony przed niechcianymi gośćmi. Stalowe z kolei charakteryzują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi i dobrą odpornością na uszkodzenia. Drzwi z PCV zaś skutecznie izolują przed chłodem i hałasem, a dodatkowo są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Często jednak nie wykazują tak dobrych parametrów antywłamaniowych, jak modele drewniane czy stalowe.

Nowa brama garażowa

Wiele osób przy okazji odświeżenia budynku od zewnątrz decyduje się na wymianę nie tylko drzwi zewnętrznych do domu, ale także bramy garażowej. Oba te elementy odgrywają ważną rolę w ochronie domowników przed wtargnięciem do wnętrza przez niepowołane osoby. Ich zadaniem jest również zabezpieczenie mieszkania przed nadmierną utratą ciepła, a także hałasami z zewnątrz. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli bram garażowych — przesuwne, segmentowe, uchylne i rolowane to najczęściej stosowane wersje.

Wybierając konkretne skrzydła, weźmy pod uwagę wysokość nadproża garażu, a także terenu przed domem, jako że niektóre modele podczas otwierania wymagają sporej ilości miejsca. Warto wówczas zastanowić się, czy przy okazji wymiany bramy garażowej nie warto byłoby zdecydować się na automatykę. Rozwiązanie to jest doceniane zwłaszcza w przypadku garaży, które wychodzą bezpośrednio na ulicę, a także podczas chłodniejszych pór roku, ponieważ nie musimy wychodzić z auta, aby otworzyć bramę.

Artykuł sponsorowany Hörmann
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić