Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Kamila Gulbicka
|

Kazik Staszewski: Kościół jest cwanym graczem, zawsze sobie poradzi

107
Podziel się:

Kilka dni temu do kin wszedł film dokumentalny o legendarnym polskim zespole Kazika Staszewskiego, "Kult. Film". Premiera dokumentu była doskonałym pretekstem do przeprowadzenia rozmów z wokalistą.

Kazik Staszewski jest liderem zespołu Kult
Kazik Staszewski jest liderem zespołu Kult (materiał prasowy/Megafon.pl)

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" porozmawiał z Kazikiem Staszewskim nie tylko o historii powstania zespołu, ale również o podzielonej Polsce i władzy Kościoła. Kazik wyznał, że od dawna nie wierzy w Boga i odszedł od instytucji, która nadużywała swojej władzy.

Zobacz także: ZOBACZ WIDEO: Wiceminister kultury o występie Kazika na Pol'and'Rock: przesada

- Niestety, wiele lat temu utraciłem tak zwaną łaskę wiary. Chciałbym ją odzyskać, bo dużo w życiu ułatwia. Daje mocne oparcie w sytuacjach kryzysowych. Dochodzisz do ściany, jednak masz świadomość, że coś za nią jest.

- Trywializując, wiara jest czymś na kształt pobytu w więzieniu. Coś tracisz, ale masz zapewniony byt. Pewność, co cię czeka następnego dnia - dodał.

Z drugiej strony wyznał, że każda władza to forma opresji i niepokoi go, jak media sprytnie wykorzystują kulturę i rozrywkę, by postawić ludzi po różnych stronach barykady.

- Po Kościele niczego się nie spodziewam. Jest tak cwanym graczem, że w każdej sytuacji sobie poradzi. Mówię nie tylko o Polsce, ale też o dwóch tysiącach lat doświadczenia w skali świata - dodał z przekorą.

Ale dostało się nie tylko Kościołowi. Kazik ma za złe mediom, że będąc czwartą władzą, wykorzystują ważne wydarzenia kulturalne i rozrywkę do określania ludzi jako sprzymierzeńców lub przeciwników konkretnych ugrupowań politycznych. Nawiązał przy tym do tegorocznego występu Kultu na Pol’and’Rocku, który był opisywany jako polityczne wystąpienie przeciwko władzy PiS.

- W poniedziałek (po koncercie przyp. red.) przyszedł zimny prysznic. Jedyna informacja, którą powtórzyły media, da się streścić w zdaniu: Nie zabrakło akcentów politycznych. Od lat powtarzam, że ci, którzy władzę mają, robią syf i w tym syfie się tarzają - wyznał wokalista.

- Kontestuję każdą władzę, chociażby dla zasady, bo władza to opresja. Ale sprowadzać taki koncert do tych paru sekund? To nieuczciwe. Słabe. Ciężko w takim świecie iść prosto - dodał.

Trudno jednak nie podejrzewać Kultu o choćby minimalne zaangażowanie w politykę. W filmie "Kler" wykorzystano za ich zgodą utwór "Maria ma syna". Kazik daleki jest jednak od wiary, że kultura czy muzyka są w stanie cokolwiek zmienić na głębszym poziomie.

- Nawet amerykańskie pokolenie Woodstocku po jakimś czasie wskoczyło w garnitury i robiło to samo co rodzice. Punkowcy też. System jest silniejszy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Gwiazdy
KOMENTARZE
(107)
..........
3 lata temu
CZŁOWIEK MAŁEJ WIARY KARMA WRACA
Ja
3 lata temu
chory facet, mózg mu wyparował, rządzą tylko resztki pnia....
Artek
3 lata temu
Mózg mu się po gorzale zlasował.
gość
3 lata temu
A co innego w wywiadzie dla GazWyb mógł powiedzieć ten marny grajek, żeby tylko móc wypromować filmidło. Niestety jest dużo ludzi, którzy dla kasy zrobią wszystko, a nawet zaprą się wiary. Łaskę wiary straciłeś chyba panie rzępajło po kolejnym stanie narkotycznego i pijackiego stanu, ale to nie dziwota w przypadku kogoś tak małego i słabego.
znawca
3 lata temu
ojciec siev w grobie przewraca....
pit
3 lata temu
Hierarchowie to wspaniali manipulatorzy. Swój dochodowy biznes prowadzą już 2 tys. lat. pod hasłem "wszystko jest na sprzedaż". Mam na myśli sakramenty, eksponowane stanowiska a w przeszłości także podróby relikwii i odpusty. Naiwność i głupota ludzka to maszynka do zarabiania pieniędzy bez względu na epokę. Ciemnota była, jest i będzie ku uciesze sukienkowych.
Adam
3 lata temu
Kazik nie utożsamiaj wiary li tylko z Kościołem jak instytucją, którą kierują ludzi tacy jak Ty i która popełnia błędy !!! Widać że wiary nie miałeś, szkoda.
Ja
3 lata temu
i o kim tu gadać? co on takiego niby zrobił ?
Punk
3 lata temu
Etam kazik miol daremno muza.
Klauss
3 lata temu
Rozmowa z Legendą, promocja filmu o nim i Jego zespole, a tytuł... o Kościele. Czy trzeba o tym przy okazji filmu o Kulcie? To jest bardzo, bardzo słabe. Ale może gdy trudno się wysilić, albo w apogeum wysiłku intelektualnego, inaczej autor nie potrafi.
Cisiu
3 lata temu
chore to jest
Cisiu
3 lata temu
nie wiesz o czym mówisz Kazik Bramy piekielne nie przemogą GO przemyśl to ! ateizm trwa do momentu w którym spostrzegasz że samolot spada....Teraz już wierzysz
Elektra
3 lata temu
Kościół to zgraja gnojkiw w czerni . Zbiorowisko nierobów i dewiantow .
sos
3 lata temu
g wyborcza i wszystko jasne
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić