Tajemnicze zdjęcie NASA. To zaobserwowano nad Morzem Kaspijskim

64

To normalne, że chmury suną po niebie i unoszą się nad lądami oraz wodami. Jednak tym razem uwagę pracowników NASA przykuł samotny obłok pokaźnych rozmiarów, który zawisł nad Morzem Kaspijskim.

Tajemnicze zdjęcie NASA. To zaobserwowano nad Morzem Kaspijskim
Zdjęcie z satelity NASA. Wielka chmura nad Morzem Kaspijskim (Twitter, @tnbarg)

Choć nazywane jest morzem, w rzeczywistości to słone jezioro. Morze Kaspijskie nie ma połączenia z żadnym innym zbiornikiem wodnym. Jest otoczone przez ląd z każdej strony. Właśnie dlatego uważane jest za największe jezioro świata, a jego powierzchnia wynosi ok. 370 tys. kilometrów kwadratowych.

Niedawno nad Morzem Kaspijskim satelity NASA zauważyły zagadkowy obłok. Mowa o ogromnej chmurze, która zawisła nad jeziorem. Jej wyjątkowość polega również na tym, że była jedyną unoszącą się chmurą w regionie.

Uwagę naukowców zwrócił też kształt obłoku. Był nieco jajowaty, a oprócz tego miał wyraźne, "dobrze wyrysowane krawędzie". Bastiaan van Diedenhoven, naukowiec specjalizujący się w temacie atmosfery w Holenderskim Instytucie Badań Kosmicznych SRON, wydał następującą opinię...

Ostre krawędzie często powstają, gdy suche, ciepłe powietrze pochodzące z lądu zderza się z chłodniejszym, wilgotnym powietrzem nad oceanem, a chmura tworzy się na tej granicy - cytuje eksperta portal AlertPogodowy.pl.

Zdaniem specjalistów, chmura znad Morza Kaspijskiego to stratocumulus. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych obłoków, tworząc "spłaszczoną całość", a nie rozproszoną pokrywę chmur. Struktura tej chmury tworzy swego rodzaju warstwę, która jest rozległa na sporej przestrzeni. Stratocumulus zauważony przez NASA utworzył warstwę o średnicy... około 100 kilometrów!

Chmury Stratocumulus tworzą się na niskich wysokościach, zwykle między 600 a 2000 metrów (2000 do 7000 stóp). Ta chmura prawdopodobnie unosiła się na wysokości około 1500 metrów (5000 stóp) - pisze serwis branżowy.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Może Kaspijskie w płomieniach. Erupcja wulkanu błotnego przy polach naftowych Azerbejdżanu
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić