Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Ojciec prezydenta Dudy zdradził, jak wzorowo wychować syna

12
Podziel się:

Jan Tadeusz Duda wygłosił dwugodzinną prelekcję pt. „Kształtowanie mężczyzny” w trakcie krakowskiego spotkania Mężczyzn św. Józefa. Zżymał się na współczesny kryzys męskości, wskazał 3 czynniki niezbędne do dobrego wychowania syna i podkreślił różnice, jakie według niego towarzyszą dorastaniu dziewcząt i chłopców.

Ojciec prezydenta Dudy zdradził, jak wzorowo wychować syna
(Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta)

- Ja jestem wykładowcą i obserwuję, jak do swoich obowiązków podchodzą panowie, a jak panie. I muszę z przykrością stwierdzić, że panowie są chyba do tyłu. To jest po prostu jakiś kryzys męskości, mężczyzny. Zresztą chyba panowie o tym wiecie, bo się tu spotykacie – mówił 15 marca w Krakowie Jan Duda.

Krakowskie spotkanie odbyło się z myślą o „mężczyznach, którzy pragną w swoim życiu duchowym czegoś więcej". Prelekcja Jana Dudy bardzo mocno nawiązywała do tematu kształtowania człowieka w kontekście nauk kościoła katolickiego. Wątek religijny był obecny niemal w każdej jego wypowiedzi, nie dziwi więc fakt, że wśród trzech kluczowych czynników wpływających na rozwój młodego człowieka obok podwórka i szkoły wymienił Kościół. Sam nawiązał w tym kontekście do wychowania własnego syna Andrzeja Dudy.

- Kiedy zaczynałem być ojcem, to zastanawiałem się, jak św. Józef wychował Pana Jezusa. To był dla mnie taki szczególny wzorzec. Już wtedy zastanawiałem, jak św. Józef to zrobił, że wychował człowieka tej klasy – mówił Jan Tadeusz Duda.

Wiele wypowiedzi ojca prezydenta można jednak odebrać negatywnie. Chodzi przede wszystkim o wątki dotyczące kobiet. Jan Duda mówił m.in., że „mężczyzna pracuje, bo musi, bo on odpowiada za stronę materialną. Natomiast kobieta pracuje dlatego, żeby się lepiej czuć”. Dodał też, że taki stan rzeczy nie tylko powinien być utrzymany, ale również wpajany chłopcom od najmłodszych lat.

- Chłopcy lubią się bawić rzeczami twardymi, które trzeba poskładać albo rozebrać, a dziewczynki lubią się bawić rzeczami miękkimi, które trzeba przytulić. I to jest tak oczywista różnica. Mężczyzna w ogóle ewolucyjnie został tak ukształtowany, żeby zajmował się sprawami strategicznymi. Ponadto mężczyźni dużo racjonalniej myślą - i to nie jest dyskryminujące - tak jest po prostu - przekonywał zebranych mężczyzn.

Nie obyło się również bez uwag dotyczących wychowania z zastosowaniem przemocy. Jako usprawiedliwienie do takiego postepowania przytoczył kościelną anegdotę, w której mowa o chłopcu, którego uderzył biskup.

- Kiedyś bardzo ważna osoba - biskup opowiedział mi, jak siostrzeniec troszkę chory był i grymasił, kaprysił i dokuczał wszystkim, więc on go tak - pach - w rękę uderzył. A ten mówi: tylko mama może bić Adasia. Dziecko czuje kto za nie odpowiada i ten ktoś ma dużo większe uprawnienia również ze stosowania sankcji. Jeżeli chcemy utrzymać autorytet, dziecko musi czuć, kto za niego odpowiada – mówił ojciec prezydenta.

Całe wystąpienie możecie obejrzeć poniżej na kanale „MezczyzniSwJozefa” w serwisie Youtube, który zamieszczamy poniżej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(12)
polak14
5 lata temu
Mądry człowiek, tylko świat wariuje, nie trzyma się wzorców sprawdzonych od lat. To co najlepsze jest za darmo- miłość, uśmiech, dobre słowo i refleksja nad sobą - nie krytyka wszystkiego i wszystkich.
ja
5 lata temu
Ma rację i tyle.
Oświecony
5 lata temu
I z czego jesteś dumny człowieku że wychowałeś nieudacznika ,który nie ma własnego zdania ,honoru ani po prostu jaj ,jest zwykłym religijnym łosiem którego w dodatku guru to zakompleksiona kaczka!!!
anakin
5 lata temu
machnąłeś go z nudów a Polska teraz musi świecić oczami ze wstydu.
qpoi
5 lata temu
To tak w kontekście nieślubnek córki dudusia?
Polak niepiso...
5 lata temu
Uczył Marcin Marcina ... Syn Pana Dudy to raczej nie powód do dumy. Jaki koń jest każdy widzi ... Tato raczej mało mądry . Niedaleko pada jabłko od jabłoni.
gość
5 lata temu
Zgadzam się prawie w 100%. Jako kobieta wolę za szefa mężczyznę.
marcjana
5 lata temu
Wyobraźnia podpowiada jaki to jest "prawdziwy mężczyzna"....No to każdy może mieć inną wyobraźnię... A ja lubiłam bawić się samolotami i samochodami,a jestem prawniczką... i mam męża i rodzinę...Ten ma małe doświadczenia jak widać... choć twierdzi,że jest znawcą w tym temacie:/ Dlaczego ktoś takiego typa słucha?
marek
5 lata temu
potem takie łamagi życiowe zostają prezydentami :-)
dar
5 lata temu
A przecież on nie wykłada na uczelni psychologii ani pedagogiki! Jaki to autorytet??? Poniża kobiety w tym własną żonę, synową i wnuczkę- fanaberie mają... zachciało im się pracować,żeby polepszyć sobie samopoczucie....
,
5 lata temu
teoretycznie mowi raczej dobrze, ale sam chyba nie osiągnął sukcesu na tym polu
Lit
5 lata temu
Chyba raczej nie jest najlepsza osoba aby opowiadać jak wychować syna. Litości, wychował syna pobawionego kręgosłupa moralnego, ktory dla kariery zrobi wszystko. W dodatku prawnika ktory łamie najwazniejsze w Polsce akty prawne, i on chce ludziom mówić jak dzieci wychowywać? Hańba, powinien się wstydzić, ze nie umiał dziecku przekazać podstawowych żasad moralnych i nauczyc co to honor.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić