o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Jak pomóc dzieciom, które uczą się zdalnie?

1
Podziel się

Zdalne nauczanie to ogromne wyzwanie dla uczniów i ich rodziców. Jak wspierać naukę online, by była dla dzieci choć trochę łatwiejsza i bardziej przyjemna?

Jak pomóc dzieciom, które uczą się zdalnie?
Jak pomóc dzieciom, które uczą się zdalnie? (materiały partnera)
bDgoVBFh

Pandemia pokazała nam, że szkoła to nie tylko nauka, ale też ważny element życia i sposób na jego organizację. To również spotkania z przyjaciółmi i ustalony rytm dnia, który ułatwia wykonywanie codziennych zadań i obowiązków. Choć obecnie większość uczniów wróciła do szkoły, nauczanie zdalne może jeszcze powrócić, a w niektórych przypadkach nadal prowadzone są lekcje online. Co zrobić, żeby ułatwić dzieciom naukę w domu?

Nauka dla najmłodszych — zabawa i atrakcyjna forma to podstawa!

Najmłodsi uczniowie (zerówka i klasy 1-3 szkoły podstawowej) mogą nie do końca rozumieć obecną sytuację i obawiać się jej. To duże obciążenie, a przecież trzeba jeszcze wykonywać codzienne obowiązki! Wsparcie rodziców i ich obecność są nieocenione. Tylko jak pomóc? Choć podręczniki dostępne m.in. w księgarniach online nadal są podstawą nauczania, towarzyszy im wiele innych pomocy. Spróbujmy zaobserwować, które metody najbardziej angażują nasze dziecko. Czy nauka za pomocą prezentacji lub prostych gier edukacyjnych wciąga małego ucznia? A może zadania z podręczników okażą się bardziej interesujące, gdy dziecku będzie towarzyszył rodzic, który zmotywuje je do wykonywania zadań? Dobrym pomysłem jest też wymyślanie wyzwań (np. włączanie stopera i konieczność wykonania zadania w określonym czasie), ponieważ dzieci uwielbiają sprawdzać własne siły i rywalizować z innymi. Wbrew pozorom, nauka zdalna, choć bardzo trudna dla rodziców, to ogromna szansa, by lepiej poznać własne dziecko i spędzić z nim więcej czasu.
Podręczniki szkolne są obecnie tworzone w taki sposób, by były dla dzieci atrakcyjne. Dopilnujmy, aby nasz maluch wykonywał sumiennie wszystkie ćwiczenia — nauczyciele ostrzegają, że po powrocie do szkoły jak na dłoni widać zaległości uczniów, którzy nie przykładali się do nauki zdalnej, co skutkuje późniejszymi problemami. Warto poza podręcznikami i zadaniami szkolnymi podsuwać dziecku inne książki, dostosowane do jego wieku (w księgarniach internetowych bez problemu znajdziemy setki tytułów, które możemy dobrać do zainteresowań dziecka). Możemy także wymyślać rozwijające zadania i konkursy. Pamiętajmy, by czasem porozmawiać z dzieckiem o tym, jak się czuje podczas nauki zdalnej, a od czasu do czasu — zrobić niespodziankę i nagradzać je za to, że świetnie sobie radzi.

Nauka starszych uczniów — tylko spokój nas uratuje :)

Starsi uczniowie mają swoje sposoby na naukę — często te polecone przez przyjaciół są dla nich cenniejsze niż sugerowane przez rodziców. Nie zabraniajmy dziecku słuchać muzyki podczas nauki (wielu nastolatkom ułatwia to skupienie, a duża ilość bodźców to coś, do czego młodzież jest przyzwyczajona). Jeśli widzimy, że dziecko faktycznie się uczy, odpuśćmy zwracanie uwagi na nieposprzątany pokój lub zaniedbanie innego obowiązku.

bDgoVBFj

Nauka zdalna (a także samodzielne przygotowywanie się do egzaminu ósmoklasisty lub matury) to duże obciążenie i odpowiedzialność. Warto zapytać dziecko, czy potrzebuje pomocy w ustaleniu planu działania lub korepetycji (które również mogą odbywać się online) z jakiegoś przedmiotu. A może ma problem z odkładaniem nauki na później i przydałyby się sposoby na prokrastynację?

Duża liczba sprawdzianów i ogrom materiału do przerobienia sprawiają, że wielu nastolatków notorycznie stresuje się szkołą i czasem spędza przesadnie dużo czasu nad podręcznikami. Zaproponujmy ustalenie konkretnych godzin nauki i aktywność fizyczną w przerwach lub po zakończeniu dnia nauki (może karnet na siłownię lub zajęcia z jogi będzie dobrym prezentem?). Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że nauka jest ważna i uczeń powinien regularnie zaglądać do podręczników — nawet jeśli jego metody nauki nie do końca nam odpowiadają. Dopóki działają, wszystko jest w porządku! Największą pomocą dla starszych uczniów, którzy faktycznie wykonują swoje zadania, jest po prostu… nieprzeszkadzanie im.

Nauczanie online i zakupy przez internet

Obecnie możemy bez problemu zaopatrzyć się we wszystkie pomoce naukowe przez internet. To duża oszczędność czasu, a często także pieniędzy. Na dodatek możemy złożyć zamówienie o dowolnej godzinie, unikamy stania w korkach i kolejkach, a później dźwigania ciężkich toreb z zakupami do domu. Obecnie wystarczy wejść na stronę księgarni internetowej, aby zamówić potrzebne podręczniki (i lekką powieść lub książkę dla dzieci — dla relaksu!). Bez problemu znajdziemy także strony z artykułami papierniczymi. W ten sposób, nie ruszając się z miejsca, wyposażymy nasze dzieci we wszystkie materiały edukacyjne, których potrzebują. Na wiele maluchów i nastolatków nowe książki, podręczniki i pomoce naukowe działają motywująco — warto to wykorzystać!

bDgoVBFK
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(1)
Tatanka
4 tyg. temu
Uczyć się za nich.
Najnowsze komentarze (1)
Tatanka
4 tyg. temu
Uczyć się za nich.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić