Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|

Bliźniaczka Ziemi może mieć ogromny ocean. Jest szansa na istnienie życia

20
Podziel się:

W 2016 roku potwierdzono istnienie najbliższej "bliźniaczej Ziemi". Mieszcząca się 4,24 lat świetlnych od naszej planety, Proxima Centauri b może posiadać ogromny ocean. Wskazują na to badania naukowców z NASA.

Pośród kanionów Proximy b może znajdować się spory ocean
Pośród kanionów Proximy b może znajdować się spory ocean (ESO, M. Kornmesser)

Od czasu odkrycia planety Proxima Centauri b, naukowcy bacznie przyglądają się warunkom panującym na jej powierzchni. W ciągu ostatnich lat przeróżne badania to potwierdzały, to znowu zaprzeczały możliwości istnienia życia na planecie. Tym razem naukowcy z NASA sądzą, że odkryli dowody na istnienie oceanu na Proxima b.

"Głównym celem przeprowadzanych przez nas symulacji jest to, że istnieje wysoka szansa, że planeta będzie nadawać się do zamieszkania, a my chcemy to wykazać" - powiedział Anthony Del Genio, naukowiec z Planet Earth w NASA Goddard Institute for Space Studies.

Według badań na podstawie symulacji, które opublikowano na początku tego miesiąca w czasopiśmie naukowym Astrobiology, na Proxima b znajduje się "dynamiczny ocean". Mieści ogromne ilości wody w dosyć specyficznym rejonie planety. Nie obraca się ona wokół własnej osi, jest stale zwrócona w kierunku swojej gwiazdy macierzystej.

Ocean znajduje się po dwóch częściach planety - częściowo po oświetlonej i ciemnej, na którą nie docierają promienie gwiazdy. Jak sądzą naukowcy, ten ogromny zbiornik wodny może być idealnym scenariuszem dla istnienia życia na planecie, a symulacje modeli klimatycznych pokazują, że to całkiem prawdopodobne.

Naukowcy ze sporym zmartwieniem przyglądają się oceanowi Proximy b. Prawdopodobnie przez podzielenie się oceanu na zamarzniętą (w ciemnym rejonie) i gorącą, gotującą się część (w rejonie oświetlonym), znacznie ogranicza strefy, w których możliwe jest istnienie życia. Prawdopodobnie gdzieś po środku oceanu istnieje "strefa przejściowa", w której panują umiarkowane warunki.

Z drugiej strony naukowcy biorą pod uwagę, że woda w oceanie może cyrkulować. Dzięki ciepłym prądom, woda przemieszczająca się z jednej strony na drugą, mogłaby rozszerzać strefę umiarkowaną, dając więcej przestrzeni dla bogatego w życie wodnego świata.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
domator
4 lata temu
Brak rotacji - prawdopodobny brak pola magnetycznego w połączeniu z bliskością gwiazdy macierzystej oznacza silne promieniowanie. Ja nie lecę.
derek
4 lata temu
Tam nie ma doby. Nie do życia.
fiufk
4 lata temu
Cokolwiek tam jest, nie wolno tam wpuszczać ludzi, bo zniszczą wszystko. Jesteśmy gatunkiem do całkowitego wytępienia.
AndrzejJanusz
4 lata temu
Nie ważne co tam jest, promieniowanie gwiazdy zabije wszystko, ponieważ planeta nie ma magnetosfery
Maciej
4 lata temu
"Nie obraca się ona wokół własnej osi, jest stale zwrócona w kierunku swojej gwiazdy macierzystej." - Że co? Z tego co wiem, to OBRACA SIĘ wokół swojej osi. I co to znaczy, że jest stale zwrócona w kierunku swojej gwiazdy macierzystej? Czy autor tego artykuliku wie, że planeta to mniej więcej kula, więc jej powierzchnia jest zwrócona we wszystkie możliwe kierunki? Czy może autorem jest płaskoziemca? Dalej w artykuliku jest napisane, że jedna część jest zawsze oświetlona, a druga - zawsze ciemna. W takim razie jak jest to możliwe, skoro planeta nie obraca się wokół własnej osi? Zanim się pisze artykulik, wypadałoby zdobyć jakąś podstawową wiedzę.
Boruń
4 lata temu
Na planecie krążącej woków jednej z gwiazd Centaura żyją Urpianie, a na innej Temidzi...
asmodeusz
4 lata temu
Proxima Centauri b jest gwiazdą
VASCO
4 lata temu
znowu ten sam odgrzewany kotlet. wy sprawdzacie informacje zanim coś napiszecie? mamy już znacznie więcej informacji o tej planecie
PeGaZ
4 lata temu
Po kiego grzyba tracic czas (i pieniadze bo za darmo tego nie robia) na badanie czegos tak odleglego do czego NIGDY i tak nie dotrzemy?? !
Krycha
4 lata temu
jasne.. zniszczmy jeszcze jedną planetę ! Ludzie to potwory.
Marek Aureliu...
4 lata temu
Będzie gdzie uciec, jak PiS wygra kolejne wybory:-(
Masz 44
4 lata temu
Czyli biblia do śmietnika.Nergal miał eś rację 😂
NASA
4 lata temu
Na księżyc najpierw wróćcie. Chyba, że była to ściema, albo ktoś was nastraszył.
wania
4 lata temu
Proszę o bilet w jedna stronę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić