Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|

Boeing chwali się 777X. Jest tak duży, że musi składać skrzydła na lotnisku

8
Podziel się:

Koncepcja Boeinga 777X, pierwszego samolotu pasażerskiego ze składanymi skrzydłami, powstała już pięć lat temu. Gigant przemysłu lotniczego pochwalił się zdjęciami maszyny wykorzystującej tę koncepcję. Już niedługo samolot wyruszy w pierwszy lot.

777X będzie największym pasażerskim samolotem dwusilnikowym
777X będzie największym pasażerskim samolotem dwusilnikowym (Boeing)

Boeing 777X ma być największym na świecie dwusilnikowym samolotem pasażerskim. Jednocześnie będzie jedyną maszyną komercyjną korzystającą z technologii składanych skrzydeł. Dotychczas używały jej tylko samoloty wojskowe, lądujące na lotniskowcach. W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca.

Jednak zarówno projekt jak i zdobycie odpowiednich licencji nie było łatwe. W końcu chodzi o samolot pasażerski. Koncern lotniczy musiał zdobyć zgodę od amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa. W końcu w grę wchodzi pomieszczenie 350-425 pasażerów. Natomiast wyprodukowaniem skrzydła zajęła się fabryka Boeinga w Everett.

Model Boeing 777-8X będzie mierzyć 72 metry w locie jeśli chodzi o rozpiętość skrzydeł. Co ciekawe, to dłużej o 2 metry niż cała maszyna. Na lotnisku natomiast mają być one składane, ponieważ 777X nie zmieściłby się podczas kołowania i mijania z innymi maszynami. Jest także za duży, aby stanąć bezpiecznie przy rękawie.

Technologia składanych skrzydeł jest tutaj genialnym rozwiązaniem. Samolot jest w stanie rozłożyć je przed startem w zaledwie... 20 sekund! Boeing chwalił się już skutecznością tego rozwiązania, podczas transmisji na żywo prosto z fabryki.

Kilka dni temu napęd Boeinga 777X otrzymał niezbędne certyfikaty i został dostarczony, aby maszyna mogła przejść pierwsze testy. To gigantyczny silnik GE9X, największy silnik turbowentylatorowy jaki kiedykolwiek powstał.

Pierwsze loty testowe zapowiedziano na rok 2019. Natomiast prawdopodobnie, jeśli wszystko pójdzie z planem, pierwsze loty pasażerskie odbędą się już w 2020 roku. Maszyna będzie kosztować 370 - 400 milionów, w zależności od wersji.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? [ Wypełnij nasz quiz! ](https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdXgl9G1HjoyMW3gnnBq8E5s-hdevQbQj3bjzyQeHnIaRpRYA/viewform){:external}

Zobacz także: Zobacz też: Cybersejf. Policja zabiera komputer ofierze cyberataku

Źródło: Aeronews

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
żeby tylko ni...
4 lata temu
żeby tylko nie złożyły się czasem podczas lotu :-)
۞KEROZYNA۞
4 lata temu
Boeing 737 zbiornik paliwa – 21_TON.. Zużycie paliwa – 2,5_TONY na godzinę lotu. Temperatura spalin ponad 1726°C....(1539°C-topi się stal)... ...ILE KEROZYNY PALI TO COŚ ???... i kto tu ociepla klimat ???
j23
4 lata temu
i po co to komu?
chaułł
4 lata temu
w sumie chłopaka już masz to może podrzucę ci coś jak bedziesz na emeryturze spoko wpadniemy;)
ROSHFOR
4 lata temu
Ja nie rozumiem, zamiast szersze te skrzydła, to zrobili dłuższe...
fistaszek25
4 lata temu
A Osama Bin Laden to miał patent sternika czy nie?
zaczarowan ol...
4 lata temu
a potem beda tasma przyczepi ac skrzydla ?
ivess
4 lata temu
I co to wnosi? Oszczędność paliwa? Czy tylko fajny bajer?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić