Dzioborożce palawańskie to niezwykle tajemnicze ptaki. Wiedza na temat gatunku wciąż jest niewielka i niewystarczająca. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat nie będą miały szans, aby przetrwać w środowisku naturalnym.
Hodowla zapobiegawcza
Siedem lat temu rozpoczęto hodowlę zachowawczą w ogrodach zoologicznych, której celem jest poznanie tych ptaków, zapewnienie odpowiednich warunków bytowych czy ich rozmnażanie. Ptaki znajdują się m.in. we Wrocławiu, Atenach i Pilznie.
Ptaki we wrocławskim zoo
Dzioborożce palawańskie przyjechały do Wrocławia w 2012 roku. Para – samica Sofie oraz samiec Avilon byli młodymi, dwuletnimi ptakami. W 2016 roku doszło do przełomu w ich hodowli. Po raz pierwszy w ogrodzie zoologicznym wykluło się pisklę dzioborożca palawańskiego.
Kolejne pisklęta wykluły się w 2018 roku, a w 2019 roku Sofie i Avilon doczekali się kolejnego potomka.
Osobliwy sposób rozmnażania
Dzioborożce palawańskie są bardzo trudne w rozmnażaniu. Dodatkowo robią to w dość ciekawy sposób. W okresie lęgowym samiec zamurowuje samicę w dziupli. Zostawia jedynie mały otwór, który wykorzystuje do jej karmienia. Samica przebywa w dziupli, aż do momentu odchowania pisklęcia.
Zdaniem przedstawicieli wrocławskiego zoo, sukces można łączyć z obserwacją ptaków i poznawaniem ich zwyczajów, upodobań itp. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym opracowano specjalną dietę dla dzioborożców palawańskich, a także zweryfikowano, w jaki sposób ptaki przygotowują zaprawę niezbędną do zamurowania dziupli. Jest to unikalne połączenie nadtrawionych owoców i mieszanki odchodów.
Dzioborożce palawańskie w naturalnym środowisku
Dzioborożce palawańskie dorastają do blisko 70 cm, a ich waga to około 700 g. Ptaki charakteryzują się czarno-białym ubarwieniem. Wyróżniają się "kaskiem" mieszczącym się na głowie oraz jasnożółtym dziobem.
Żyjące na wolności ptaki można spotkać wyłącznie na filipińskiej wyspie Palawan oraz pięciu wyspach satelitarnych: Balabac, Busuanga, Calauit, Culion i Coron. Populacja tego gatunku drastycznie spada przez defragmentację i wycinkę lasów, nielegalne kłusownictwo i handel.
Źródło: Dziennik.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.