Klaudia Stawska| 

Drakonidy 2019 - dziś maksimum roju. Spadające gwiazdy można oglądać tylko przez kilka dni

0
Podziel się:

Drakonidy to rój meteorytów, który możemy oglądać co roku przez kilka pierwszych dni października. Dzisiaj, 8 października możemy obserwować na niebie maksimum roju. Gwiazdy zaczną spadać w okolicy godziny 20:00, ale najbardziej widoczne będą koło północy.

Drakonidy można oglądać co roku na początku października
Drakonidy można oglądać co roku na początku października (Fotoblogia.pl, Piotr Potępa)

Najbardziej znany deszcz meteorytów możemy obserwować co roku w sierpniu, jednak również październikowe Drakonidy są warte obserwacji. Spadające gwiazdy od lat fascynują ludzi, a przy tym są bardzo łatwe do oglądania na nocnym niebie - nie wymagają specjalistycznego sprzętu i łatwo zobaczyć je gołym okiem.

Drakonidy 2019 - kiedy oglądać?

Drakonidy możemy co roku obserwować między 6 a 10 października, a rój meteorytów osiąga swoje maksimum dzisiaj - 8 października. W tym czasie na niebie możemy zaobserwować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset spadających gwiazd na minutę. Pierwsze z nich udało się zarejestrować na wideo nagranym w Kalifornii.

Jeżeli do tej pory nie udało wam się zaobserwować deszczu meteorytów i w tym roku również będzie wam trudno znaleźć czas, poniżej możecie zobaczyć, jak Drakonidy spadały w zeszłym roku:

Nazwa roju Drakonidów pochodzi od gwiazdozbioru Smoka, skąd pochodzi ich radiant (niewielki obszar lub punkt, w którym przecinają się pozorne drogi meteorów). Meteoryty są pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner. Zjawisko jest też bardziej intensywne w latach, gdy kometa powraca w okolice Słońca.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić