oprac. Arkadiusz Stando| 

Egipcjanie odkryli ogromny grobowiec. Ma ponad 3500 lat

9
Podziel się:

Ogromny grobowiec sprzed 3500 lat został odkryty w Luksorze na południu Egiptu. Na powierzchni ponad 450 metrów kwadratowych znaleziono liczne malowidła i artefakty. Grobowiec odsłonięto 18 kwietnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

To jeden z największych odkrytych grobowców w ostatnich latach.
To jeden z największych odkrytych grobowców w ostatnich latach. (Youtube.com)

Egipska minister turystyki Rania al-Mashat uczestniczyła w inauguracji otwarcia grobowca. Podczas prezentacji dla mediów oznajmiła, że liczba turystów odwiedzających Egipt znacznie zwiększyła się w ostatnich latach."Widzimy wielu turystów przyjeżdżających ostatnio z Chin i mam nadzieję, że ten rozwój turystyki będzie kontynuowany".

W ostatnich latach Egipcjanie odnajdują masę grobowców, ale czegoś takiego jeszcze nie widzieli. W 2018 roku, na terenie nekropolii Dra Abu el-Naga w Luksorze natrafiono na ślady krypty sprzed 3500 lat. Okazało się, że jest gigantyczna.

Ma ponad 450 metrów kwadratowych powierzchni, pełnej płaskorzeźb, hieroglifów i wielu innych artefaktów. W holu natrafiono na masę porozrzucanych niewielkich rzeźb. Najważniejszym odkryciem był jednak piękny sarkofag, w którym pochowano arystokratę.

Archeolodzy byli też pod wrażeniem ogromnego podwórza grobowca. Wygląda niesamowicie. We wnętrzu natomiast uwagę archeologów przykuła malowana, kolorowa posadzka, która pozostała całkiem dobrze zachowana.

Według ustaleń archeologów z Ministerstwa Starożytności, grobowiec zawiera sarkofag ważnego arystokraty z XVIII dynastii. Panowała ona w Dolnym i Górnym Egipcie w latach 1550-1292 p.n.e. Była też pierwsza dynastią Nowego Królestwa.

Zobacz także: Zobacz wideo: Mount Everest wcale nie jest najwyższy na Ziemi

Źródło: Reuters

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić