Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|

F-35 przylecą do Polski. Będzie okazja zobaczyć najnowocześniejsze myśliwce świata

24
Podziel się:

W ostatnich tygodniach sporo mówi się o zakupie samolotów F-35 przez Polskę. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", kilka takich maszyn odwiedzi nasz kraj w tym roku. Wizyta F-35 może mieć związek z wyrażaną przez MON chęcią zakupu samolotów.

F-35 jest jedną z najnowocześniejszych maszyn w użyciu
F-35 jest jedną z najnowocześniejszych maszyn w użyciu (Wikimedia Commons CC BY)

Niewykluczone, że za kilka lat do Sił Powietrznych RP trafią najnowocześniejsze myśliwce F-35. Według informacji z lutego tego roku, MON wyraża chęć zakupu 32 takich maszyn. Zdaniem Juliusza Sabaka z Defence24.pl realistyczny termin dostarczenia F-35 do Polski to od 3 do 5 lat od podpisania umowy.

Natomiast ekspert ds. wojskowości i uzbrojenia Marcin K. Malicki uważa, że firma Lockheed Martin ma w tym momencie klientów na kolejne 20 lat produkcji i nawet siły zbrojne USA nie mogą się doczekać nowych samolotów.

Mimo to, Stany Zjednoczone nie rezygnują z możliwości reklamowania swoich maszyn i podpisania kolejnych umów sprzedaży. Prawdopodobnie, F-35 pojawią się na polskim niebie w pierwszych dniach czerwca. Oprócz reklamy, mówi się też o podkreśleniu bliskich relacji między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Zobacz także: Zobacz wideo: X-37B - tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

F-35 dla Polski - ile mogą kosztować?

Ile będą kosztować F-35 jeśli Polska zdecyduje się je zakupić? Ciężko sprecyzować taką kwotę. Na ogół, koszt jednego myśliwca F-35 to około 80 milionów dolarów. Ale taką cenę otrzymują tylko Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Wszelkie pozostałe siły powietrzne zainteresowane zakupem F-35 muszą liczyć się z potencjalnie wyższą ceną. To około 90-100 milionów dolarów. W przypadku Polski cena może być jednak wyższa. "Dziennik Gazeta Prawna" mówi o nieoficjalnej kwocie 120 milionów dolarów za egzemplarz. Pomnożona przez 32 samoloty daje nam 3,840 mld dolarów. To prawie 15 miliardów złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
mart
3 lata temu
"Wszelkie pozostałe siły powietrzne zainteresowane zakupem F-35 muszą liczyć się z potencjalnie wyższą ceną. To około 90-100 milionów dolarów. W przypadku Polski cena może być jednak wyższa." Czyli nic nowego tani laptop za 500 USD u nas kosztuje 8000 zł.
Jan
3 lata temu
Lecą czy płyną statkiem Przecież one spadają i mogą latać 20 minut
Tfuj nik
3 lata temu
Najlepsze były by F-15 Super Hornet myśliwiec generacji 4+. Tańszy sprawdzona maszyna LEPSZA OD F 16! temu ciężko ją kupić !
Alik
3 lata temu
Widziołech na Paris Air Schow. Kupa kupy🤔🤔
robert wrocła...
3 lata temu
Słyszałem, że SOP będzie na nich latał. Jak już im sie skończą limuzyny do rozbijania to chłopaki przejdą super szybkie szkolenie na pilotowaniu szybowców i po tym przesiądą się za stery F 35. W końcu SOP jest bystry tak jak nikt, oni mają do latania dryg
poldek
3 lata temu
Obiecane przez Maciorę helikoptery jakoś lecą, lecą i nie mogą dolecieć
aaaaaaaaaaaaa...
3 lata temu
Zanim trafią to nie będą już najnowocześniejsze.
ttt
3 lata temu
a za chwilę będzie: a my dalej na F - 35 ,dzięki jarek
gol
3 lata temu
po co pytam się te samoloty są nam potrzebne
wiola
3 lata temu
Myślę że masz swój rozum. ;)😈in time
Ranger
3 lata temu
No to kiedy przyleca? Nic o tym w artykule A tytuł jak wół..
asdfgh
3 lata temu
A powąchać też będzie można?
777
3 lata temu
3 do 5 lat tak samo jak Antka smiglowce czli w porywach do 10. Jakie to najnowoczesniejsze??????????????
dobre
3 lata temu
Nowoczesny to był ponad 12 lat temu jak go ujawnili
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić