Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Stawska
|

F-35 z wadami uzbrojenia trafią do Polski? Pentagon wskazał ponad 800 błędów w oprogramowaniu

92
Podziel się:

31 stycznia 2020 MON podpisał umowę na zakup 32 samolotów wielozadaniowych F-35. Jak się jednak okazuje, może to nie być całkiem udany zakup - Pentagon wskazał setki błędów w oprogramowaniu samolotów oraz wady uzbrojenia.

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35
Polska zakupiła 32 myśliwce F-35 (Shutterstock.com)

Jak podaje agencja Bloomberg, powołując się na raport Pentagonu, działko strzeleckie kalibru 25 mm w myśliwcach F-35 nie jest w stanie strzelać prosto. To poważna wada w uzbrojeniu samolotów wielozadaniowych. Z dokumentu wynika, że działko jest niedokładne w celowaniu do obiektów naziemnych oraz zamontowane jest w pękającej obudowie.

Z raportu wynika, że prowadzone są prace w celu naprawieniu usterki, jednak jak na razie problem nie został jeszcze rozwiązany Ponieważ firma odpowiedzialna za program - Lockheed Martin - pracuje bardzo intensywnie nad zmodernizowaniem myśliwców, możemy mieć nadzieje, że modele, które trafią do floty Polskich Sił Zbrojnych będą pozbawione tej poważnej wady.

Coroczna ocena przeprowadzana przez dyrektora testów operacyjnych z Departamentu Obrony USA nie ujawniła wad, które uniemożliwiłyby F-35 poprawne latanie. Jednak to niewielkie pocieszenie, ponieważ jednocześnie odnotowano 13 innych problemów technicznych, z wysokim priorytetem ich usunięcia.

Poza tym Bloomberg wskazuje, że dane Pentagonu z listopada 2019 wskazują aż 873 luki w oprogramowaniu myśliwców. W oświadczeniu Pentagonu czytamy: "Choć biuro projektowe pracuje nad naprawą błędów, to wciąż odkrywane są nowe usterki, dlatego ogólna liczba problemów spadła tylko nieznacznie".

Zobacz także: Zobacz też: Chcą odtworzyć twarze poległych na Westerplatte

Luki w oprogramowaniu wciąż niezałatane

Jak podaje Bloomberg wielu luk w zabezpieczeniach, które zidentyfikowano we wcześniejszych raportach, wciąż nie zostało załatanych.

Departament Obrony USA nakazał usunięcie wszystkim wad przed wprowadzeniem uaktualnienia do oprogramowania Block 4, na którym będą również operować maszyny zakupione przez Polskę.

Warto zauważyć że pomimo krytycznych błędów w działaniu myśliwców F-35, to cieszą się one dużym zainteresowaniem. Poza Polską, na ich zakup zdecydowały się także m.in. Singapur, Japonia, Australia i Wielka Brytania.

Na razie Pentagon nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia. Sprawę skomentował jednak Brett Ashworth, rzecznik prasowy Lockheed Martin, stwierdzając, że F-35 są wciąż udoskonalane i już dzisiaj F-35 są "są dziś najbardziej śmiercionośnymi, wytrzymałymi i naszpikowanymi elektroniką myśliwcami na świecie".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(92)
papapa
2 lata temu
Od dziś nie czytam głupot wypisywanych na O2 i WP. Pa
człowiek
2 lata temu
Izrael zapewne "dostał" te samoloty z Budżetu obronnego USA, a więc za damski.... (tak jak 15 lat temu wziął ponad setkę 2 miejscowych F-16) Wracając do samej decyzji; kupno samolotu w cenie blisko 550.000.000 zł za sztukę (bez uzbrojenia i zapewne oprogramowania) ...leży wyłącznie w interesie USA. Polskiego interesu tu nie widzę.
Locke
2 lata temu
No fajnie przynajmniej w razie czego umrzemy z fasonem.
Ernesto
2 lata temu
An-2 dwupłatowiec jest tak wolny że stanowi śmiertelne zagrożenie dla F-35 gdyż jego działko 25 mm jest szalone
tyyyg
2 lata temu
brawo dla tego portalu... Rosjanie Was wykupili czy co?
janp3a
2 lata temu
Gebelsowska propaganda ze wschodu
janp3a
2 lata temu
Gebelsowska poropganda.
ddew
2 lata temu
blaszczak cuś ty kupił, za to maniek ci jaja urwie!!!!!!
asa
2 lata temu
gdzie szczująca lewacka ku wo z o2 mój dzisiejszy komentarz ???????????????
asa
2 lata temu
lewackie szczujące ku wy z o2 w akcji szczucia
szybki lewy
2 lata temu
800 błędów robicie przynajmniej w jednym tygodniu w swoich artykułach a też ciągle jesteście na rynku.
Jego nick
2 lata temu
...a ile zarobi kuria polowa wp na zakupie F-35? To nasza najdroższa formacja
Boras
2 lata temu
W dobie laserów taki kmiot .... To Zdrada!!
Twój nick
2 lata temu
panie ministrze od obrony, może w zamian sprzedamy jankesom naszą cudowną broń - śpiewające ławki
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić