Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|

Istnieją planety poza naszą galaktyką. Naukowcy znaleźli dowód

21
Podziel się:

Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować planetę poza naszą galaktyką. Naukowcy od dawna przewidywali ich istnienie. Dowody udało się znaleźć za pomocą mikrosoczewkowania.

Naukowcy od dawna próbowali potwierdzić istnienie planet poza naszą galaktyką
Naukowcy od dawna próbowali potwierdzić istnienie planet poza naszą galaktyką (NASA, Saxton/Lockman/NRAO/AUI/NSF/Mellinger)

Sukces przypisuje się astrofizykom z University of Oklahoma. Jako pierwsi w historii odkryli populację planet spoza galaktyki Drogi Mlecznej. Skorzystali ze zjawiska astronomicznego, mikrosoczewkowania, jedynej znanej metody odkrywania planet w ogromnych odległościach od Ziemi.

Naukowcy są bardzo podekscytowani swoim odkryciem. "Te małe planety są najlepszym przykładem tego, co można zaobserwować korzystając z mikrosoczewkowania" - mówi Xinyu Dai, profesor fizyki, w rozmowie z phys.org.

Planety Drogi Mlecznej są często odkrywane za pomocą mikrosoczewkowania. Oddziaływanie grawitacyjne nawet małych obiektów, może doprowadzić naukowców do sygnatur większych obiektów spoza galaktyki. Dotychczas nie było żadnych dowodów na istnienie planet w poza Drogą Mleczną.

Korzystanie z mikrosoczewkowania tworzy naprawdę potężny arsenał odkrywczy. Galaktyka, w której udało się odkryć nowe planety, znajduje się aż 3,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi. "Nie ma najmniejszej szansy na bezpośrednie zaobserwowanie tych planet, nawet z najlepszym teleskopem, jaki można sobie wyobrazić w scenariuszu science-fiction" - mówi badacz Eduardo Guerras. "Jednak jesteśmy w stanie je badać, odkrywać ich obecność, a nawet mieć wyobrażenie o ich masach" - dodaje.

W celu badania, naukowcy z University of Oklahoma, wykorzystali obserwatorium NASA Chandra w Smithsonian Astrophysical Observatory. Modele mikrosoczewkowe zostały wyliczone w OU Supercomputing Center for Education and Research.

Gdy pomiędzy nami a odległą gwiazdą znajduje się jakiś inny obiekt, jego pole grawitacyjne może zaburzyć bieg promieni świetlnych. Powoduje to rozjaśnienie odległej gwiazdy. Czasami, gdy zachodzi zjawisko mikrosoczewkowania zachodzą oznaki występowania planety okrążającej gwiazdę. W ten sposób właśnie działa ta technika odnajdywania odległych obiektów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
jacek sparoł
5 lata temu
no to lecimyyyyyyyyyyyy
Antoni
5 lata temu
Nazwać je im.Kaczynskiego
Porażka te o2...
5 lata temu
Co. Za brednie już od dawna wiadomo że są inne galaktyki.gwiazdy.poza poza droga mleczna. Co ty myślałeś człowieku. Zaklamane nie tylko Google połowa neta
Astromix
5 lata temu
Autor niech jednak doczyta trochę zanim zacznie pisać takie bzdury. Pierwszy raz odkryto planetę poza naszą galaktyką??? Naprawde???
Łuki
5 lata temu
Gadają takie głupoty że w głowie się nie mieści oni dobrze nie wiedzą co jest u nas na planecie a już badają co jest poza naszą g w laktyka hehe
Ufolog
5 lata temu
Jak sobie odkrywcy myśleli, że innych planet nie ma poza naszym układem słonecznym. W tak wielkim wszechświecie takich planet są miliony jak nie miliardy. Mało tego istnienie obcych cywilizacji na pewno istnieje. Sa tak rozwnieci technologicznie, ze nam Ziemianom wydaje sie to nieprawdopodobne.Ziemie w tej kosmicznej ukladance jest tylko ziarnkiem piasku.
Bractwo Sithó...
5 lata temu
Dawno, dawno temu w odległej galaktyce Darth Vader strzelił kupę za krzakiem. Więc na pewno to było na jakiejś planecie
uhj
5 lata temu
no nie wiem, jakość mnie te 'naukowcy'' nie przekonują, brytyjscy są tacy sami jak ci 'naukowcy'' z usa
as
5 lata temu
Kiedy Nobel dla Wolszczana ?
mnich
5 lata temu
Każdy po śmierci ma więc swoją gwiazdę!
Adagio
5 lata temu
Tytuł godny
monti
5 lata temu
W galaktykach są tryliony planet, a galaktyk w kosmosie są miliardy. Nadal wy religijnie otumanieni uważacie ze poza ziemią niema innego życia?
Pasmantullo
5 lata temu
Podzielę się z wami powiem wprostu,że niektóre państwa nie są odwrotnie,a niektóre są odnośnie witryny Trading Economics.
Strefa 51
5 lata temu
Ale gdzie i w jaki sposob zaginal im Steve Fosset TEGO NIE WIEDZA
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić