Bolesław Breczko
Bolesław Breczko| 
aktualizacja 

Jak odzyskać skradzione konto na Facebooku?

0
Podziel się:

Agnieszka straciła dostęp do swojego konta na Facebooku w jeden wieczór. Teraz ktoś dysponuje jej danymi, zdjęciami, historią konwersacji, może się pod nią podszywać i w jej imieniu wyłudzać pieniądze. Straszne? To może spotkać każdego z nas. Podpowiadamy, co zrobić, gdy stracimy dostęp do naszego konta.

Jak odzyskać skradzione konto na Facebooku?
(WP.PL)

Dokładnie taka sytuacja przydarzyła się Agnieszce. Pewnego wieczoru zorientowała się, że została wylogowana z aplikacji Facebooka i Messengera na swoim iPhonie. Gdy chciała zalogować się na swoją skrzynkę pocztową, okazało się, że i tam hasło zostało zmienione. Agnieszka popełniła bowiem jeden z podstawowych błędów – używała tego samego hasła i loginu do kilku różnych kont.

Oszust, któremu udało przejąć się konto, zaczął działać prawie natychmiast.

- Może 10 minut po tym dostałam telefon od siostry z pytaniem: po co ci te pieniądze? Okazało się, że ten, kto włamał się na mój profil, zaczął wysyłać wiadomości do moich znajomych z prośbą o przelew na wskazane konto - mówi w rozmowie z WP poszkodowana.

Siostra okazała się na tyle uważna, że przed zatwierdzeniem przelewu zadzwoniła do Agnieszki. Nie zgadzał się numer konta i nie pasowało jej też coś w zachowaniu siostry.
- Oszust zaczął rozmowę od „hejo”, ja nigdy bym tego przywitania nie użyła – opowiada Agnieszka. – Napisał też „Piszę do ciebie temu, że nie mogę zadzwonić” – to też nie w moim stylu.

Oszust zdążył napisać do kilku różnych osób, na szczęście żadna z nich nie przelała pieniędzy. Konto, na które miały być przekazane, powiązane jest z giełdą bitcoin, wykrycie, do kogo trafiły pieniądze, byłoby bardzo trudne.

Agnieszka zgłosiła natychmiast sprawę na policję, ale tam usłyszała, że najlepiej będzie: „jeśli zadzwoni do tego fejsbuka”. Równocześnie zaczęła proces odzyskiwania konta przez oficjalne kanały Facebooka.

Jak odzyskać skradzione konto na Facebooku?

Najszybszym sposobem na odzyskanie dostępu do przejętego konta jest skorzystanie z narzędzia:

Obsługa serwisu będzie prosić o dodatkowe informacje, jak alternatywny adres e-mail, a także skan dowodu osobistego. Przydatne może być też poproszenie znajomych na Facebooku o zgłaszanie przez nich konta, które zostało przejęte. Porces, chociaż czasem może potrwać dłużej niż byśmy sądzili, prowadzi do odzyskania konta, jeśli mamy wszystkie potrzebne informacje.

Natomiast jeśli uda nam się szybko zorientować, że ktoś wszedł na nasz profil, a sami jesteśmy jeszcze na nim zalogowani, możemy zdalnie zakończyć niepożądaną sesję. W tym celu należy przejść do ustawień bezpieczeństwa, wybrać sekcję „Miejsce logowania”, a następnie odszukać niechcianą sesję i kliknąć opcję „Zakończ aktywność”.

W biurze prasowym Facebooka dowiedzieliśmy się, że portal stara się na bieżąco edukować swoich użytkowników w zakresie bezpieczeństwa:

_- Podstawą bezpiecznego korzystania z Facebooka jest właściwe zabezpieczenie konta przed włamaniem. Facebook oferuje szereg narzędzi, które w tym pomagają. Jednym z nich są alerty logowania, czyli specjalne wiadomości wysyłane przez Facebooka za każdym razem, gdy ktoś loguje się z nowego miejsca. Jeszcze skuteczniej działa funkcja zatwierdzania logowania. Gdy Facebook wykryje próbę logowania z nierozpoznanego komputera, telefonu lub tabletu, konieczne będzie wprowadzenie specjalnego kodu zabezpieczającego, przesłanego np. na telefon komórkowy właściciela konta _- możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie, to Facebook zebrał najistotniejsze porady na tej stronie https://www.facebook.com/safety

Niestety ten przykład znów pokazuje, że najsłabszym elementem zabezpieczeń jest najczęściej człowiek. W opisywanym przypadku było to hasło, które było też używane w innym miejscu z tym samym loginem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić