Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Czerniak
|

Lipiec 2019 prawdopodobnie najgorętszy w historii. Wszystko przez fale upałów

5
Podziel się:

Naukowcy z Copernicus Climate Change Programme stwierdzili, że tegoroczny lipiec był prawdopodobnie najgorętszym miesiącem w historii.

Lipiec 2019 roku był prawdopodobnie najcieplejszym miesiącem w historii.
Lipiec 2019 roku był prawdopodobnie najcieplejszym miesiącem w historii. (NASA)

Badacze wiedzą już, że średnie globalne temperatury w tegorocznym lipcu są na pewno równe, a bardzo prawdopodobne, że wyższe, niż w rekordowym do tej pory lipcu 2016. Jak jest dokładnie, dowiemy się w najbliższy poniedziałek - wtedy zostaną opublikowane ostateczne wyniki pomiarów.

Freja Vamborg, starsza badaczka z instytucji Copernicus Climate Change Programme, stwierdziła, że globalną temperaturę w dniach 1-29 lipca szacuje się na 16,6 stopnia Celsjusza.

Światowe rekordy

Mimo że lipiec zawsze był najcieplejszym miesiącem to, w tym roku odnotowano wyjątkowe fale upałów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Arktyce.

W Belgii, Holandii i Niemczech ustanowione zostały nowe rekordy temperatury, w wielu miejscach termometry wskazywały więcej niż 40 stopni Celsjusza.
W Stanach Zjednoczonych, miliony ludzi ucierpiały w wyniku wzrostu temperatur wzdłuż wschodniego wybrzeża i na zachodzie kraju. Na Alasce nastąpił gwałtowny wzrost, a upały pobiły poprzednie rekordy w kilku miastach.

W innych częściach świata nie jest lepiej. Pożary nękają teren Arktyki, na północnych terenach Rosji płoną miliony hektarów. Indie ucierpiały z powodu fal upałów i poważnych niedoborów wody. W Japonii, w zeszłym tygodniu, ponad 5000 osób potrzebowało szpitalnego leczenia z powodu wysokich temperatur.

Przyczyny

Jakie są przyczyny coraz częstszych znacznych wzrostów średnich temperatur na Ziemi? Naukowcy są zgodni – działalność człowieka. Tak komentuje sprawę prof. Richard Allan, profesor nauk klimatycznych na University of Reading:

Miesiące, które biją światowy rekord temperatury, takie jak lipiec 2016 r. oraz czerwiec i lipiec 2019 r., są raczej oczekiwanym efektem niż niespodzianką. To zjawiska całkowicie zgodne z wzrostem atmosferycznego dwutlenku węgla, spowodowanym działalnością człowieka.
-prof. Richard Allan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
.
3 lata temu
prawdopodobnie to artykuł zlecony przez nazistowskie korporacje.
Iza
3 lata temu
Upalny lipiec,na pewno nie w Polsce,wręcz przeciwnie.Czekamy na lato !!!!
promil
3 lata temu
Pogoda sprzyja rozwojowi stadniny koni, które mogłoby by chodzić po czerwonym dywanie pranym co rok w Cannes...
promyczek
3 lata temu
Przez jakie fale upałów. Czy was porąbało? Upał to pojecie względne. Po prostu Słoneczko za mocno prażyło i się wszystko smażyło, a nie jakieś upały.A u pały pisze się osobno.
Machno
3 lata temu
Tymczasem w Polsce negacjoniści katastrofy klimatycznej mają się dobrze...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić