Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Stawska
|

Mars: wody jest tyle, że starczy jej dla ludzi na stulecia. NASA publikuje sensacyjne dane

57
Podziel się:

O tym, że na Marsie występują duże pokłady zamrożonej wody, wiemy już od jakiegoś czasu. Jednak dane, które w ostatnim tygodniu opublikowała NASA, potwierdzają, że warunki kolonizacyjne mogą być lepsze, niż do tej pory zakładano.

Woda na Marsie nie jest nowym odkryciem, ale najnowsze dane zaskoczyły naukowców
Woda na Marsie nie jest nowym odkryciem, ale najnowsze dane zaskoczyły naukowców (NASA)

Kolonizacja Marsa może okazać się łatwiejsza niż początkowo zakładano. O tym, że na Czerwonej Planecie znajduje się wodny lód wiemy już od jakiegoś czasu. Jednak nowe dane opublikowane przez NASA sugerują, że w niektórych rejonach Marsa zamrożona woda może mieć nawet po 1000 metrów grubości.

Ogromne pokłady suchego i wodnego lodu na Marsie są widoczne nawet z Ziemi, jednak do tej pory naukowcy nie mieli pojęcia, że warstwa zamarzniętej wody może sięgać tak głęboko. Według badaczy z Caltech, grube na 1000 metrów pokłady lodu wodnego mogą znajdować się już na głębokości 2,3 metra pod suchym lodem.

To odkrycie oznacza, że do jego wydobycia nie byłby potrzebny specjalistyczny sprzęt. Zdaniem naukowców lodu jest na tyle dużo, że wystarczy na kilka stuleci funkcjonowania wielkiego miasta. To znacznie ułatwiłoby doprecyzowanie planów kolonizacji Czerwonej Planety.

Zobacz także: Zobacz też: Słona woda na Marsie. Nowe wnioski z analizy próbek

Problem w tym, że woda występuje przede wszystkim w okolicy biegunów, a temperatura tam jest zbyt niska, by założyć pierwszą marsjańską kolonię. Naukowcy NASA już jakiś czas temu wyznaczyli o wiele bezpieczniejsze strefy lądowania na Marsie, a najbardziej obiecującą z nich wydaje się Arkadia - równina na północnej półkuli.

Prawdopodobnie to właśnie tam trafią pierwsi koloniści, niezależnie czy będą to misje SpaceX, NASA czy Chin. Z tego względu naukowcy badają, jak koncentruje się lód w tym regionie planety przez wszystkie pory roku. Dokładniejsze analizy pomogą kolonistom w późniejszym zarządzaniu zasobem wody.

Nowe dane uzyskane przez naukowców są potwierdzeniem teorii zaprezentowanej w 1966 roku przez Robera Leightona i Bruce’a Murraya. Byli oni przekonani, że niegdyś atmosfera Marsa była bogata w dwutlenek węgla, który w wyniku działania ciśnienia i promieni słonecznych zaczął osadzać się na biegunach. Efektem tego są ogromne pokłady lodu wodnego i suchego na Czerwonej Planecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(57)
hhhhh
2 lata temu
czyli wystarczy kilka szpadli i łopat i kilkanaście kubełków po farbie i będziemy tam żyli, ale trzeba mieć firmę kopiącą tą wodę, ale po ile za wiadro ??
Hahaha
2 lata temu
No pisowcy! Wreszcie jakieś miejsce gdzie nie ma Konstytucji! Ruszajcie!
HUSIO
2 lata temu
Przestańcie . Nie patrzcie na mnie jak Greta.
ODKRYJ
2 lata temu
halo.radio
Absolutnie
2 lata temu
Mars jak najbardziej, ale bez islamu I tym podobnym
Ruda
2 lata temu
Dbajmy o to co mamy czyli nasza planetę ziemie a nie już następna na oku i tez będzie zniszczona przecież my to gatunek żałosny jak można Ziemie do takiego stanu doprowadzic
owwyeahh
2 lata temu
niech zasiedla marsa i zbuduja miasta a ziemie zostawia w spokoju i niech natura sobie tu w spokoju funkcjonuje i sie odbudowuje po tym calym syfie zrobionym
szybki912
2 lata temu
Na pewno suchy lód?
VAK
2 lata temu
No....a co na to gretynka thunberg?
KabaretP0Chu.
2 lata temu
nasa i dostalam znowu zajady
kkk
2 lata temu
jak słyszę- naukowcy amerykańscy to wzywam policję szczególnie w rocznicę lądowania na księżycu
asker
2 lata temu
czego amerykanie najarali się?
Chinńczyk
2 lata temu
wysłać wszystkich zakażonych korona wirusem
wet
2 lata temu
To u nas też niedługo CO2 osiądzie na biegunach będzie woda dla tych rządnych wrażeń na Marsie więc zbierać kasę na wywózkę i dalej wycinać lasy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić