Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Bolesław Breczko
Bolesław Breczko
|
aktualizacja

Masz nowy telewizor? Szybko zmień w nim jedną rzecz

28
Podziel się:

Upłynnianie obrazu, efekt telenoweli lub super smooth motion. Nazw tego ustawienia jest wiele, ale wszystkie dają ten sam efekt. Sprawiają, ze filmy wyglądają jak telenowele. Producenci sprzętu mówią, że to atut. Innego zdania są reżyserzy z Hollywood.

"Coś" nie pasuje ci w nowym telewizorze. Może to "efekt opery mydlanej"?
"Coś" nie pasuje ci w nowym telewizorze. Może to "efekt opery mydlanej"? (Shutterstock.com)

Aby zrozumieć, jak w nowych telewizorach działa funkcja wygładzania obrazu, warto zgłębić techniki filmografii. Trzeba zacząć od tego czym właściwie jest film. Jest to nic innego jak wyświetlane bardzo szybko nieruchome zdjęcia, które nazywa się klatkami. Standardem kinowym i telewizyjnym są 24 klatki na sekundę. Oznacza to, że w ciągu jednej sekundy na ekranie wyświetlają się 24 nieruchomie obrazy. Ludzkie oko i mózg sekwencję tę widzą jako ruch. Mimo rozwoju technologii filmowania i możliwości zapisu oraz odtwarzania obrazu w klatkażach dużo większych niż 24 klatki na sekundę, właśnie taka liczba nadal pozostaje standardem.

Nowe nie zawsze znaczy lepsze

Nowe telewizory mają pewną sprytną technologię Biorą film nakręcony w 24 klatkach, dokładają do nich klatki sztucznie stworzone przez procesor telewizora i wyświetlają film np. w 48 klatkach. Efekt to płynny obraz, który może jest naturalny dla otaczającego nas świata, ale nienaturalny dla filmów, które przyzwyczaiły nas do specyficznego obrazu. Wygładzanie obrazu świetnie sprawdza się przy programach przyrodniczych lub relacjach sportowych ale w przypadku filmów efekt jest ujemny. Sprawia, że hollywoodzkie produkcje wyglądają jak niskobudżetowe telenowele.

Oglądaj film tak, jak widział go reżyser

Problem urósł już na tyle, że głos w tej sprawie zabrali amerykańscy reżyserzy i aktorzy. Do tego, aby wyłączyć wygładzanie obrazu nawoływali Christopher Nolan (trylogia "Batmana", "Incepcja", " Interstellar"), Christoper McQuarrie ("Mission Impossible") czy Tom Cruise. Gwiazdy kina argumentowały, że wygładzanie obrazu zmienia zamysł jaki przy tworzeniu filmu miał reżyser i przekonywali, aby wyłączyć ten efekt w domowych telewizorach.

Problem polega na tym, że nie istnieje jeden sposób, aby wyłączyć wygładzanie obrazu w każdym telewizorze. Producenci sprzętu umieszczają te funkcję w ustawieniach telewizorów wedle własnego uznania. Czasem, aby dotrzeć do ustawień wygładzania obrazu, trzeba przeklikać się przez kilka różnych menu. Jeśli jednak właśnie dostałeś na gwiazdkę nowy telewizor i zauważyłeś, że z wyświetlanymi na nim filmami jest coś nie tak, to warto sprawdzić czy efekt "opery mydlanej" nie jest włączony.

Jak wyłączyć wygładzanie obrazu

Ustawienia wygładzania obrazu znajdują się najczęściej w podmenu "Obraz" lub "Wideo". Nazwy jakie u różnych producentów przyjmuje ten efekt to m.in.: "MotionFlow", "Auto Motion", "Smooth Motion", "TruMotion", "200Hz/100Hz Motion Plus" czy "Clear Frame". Aby oglądać film, tak jak chciał tego reżyser należy tę opcję całkowicie wyłączyć. Niektóre modele telewizorów dają też możliwość wybrania stopnia natężenia efektu. Można go wtedy dostosować do własnych upodobań.

KOMENTARZE
(28)
Olek
3 lata temu
Dostałem PUS8303, nie zamierzam nic w nim zmieniać! Jest genialny pod każdym względem.
nick
3 lata temu
A ja nie wyobrazam juz sobie ogladania z WYLACZONA opcja wygladzania (ten efekt przynajmniej w QLED-ach jest rewelacyjny), wiec dla mnie artykul to brednie...
karla
3 lata temu
wielu ludzi nie widzi różnicy, mnie aż boli. Okropna funkcja psuje filmy
antek
3 lata temu
mam gdzieś opinie hollywood.... lubie upłynniacze
gsx-r1
3 lata temu
Rzeczywiscie ,wiekszosc filmow to jak by sie w teatrze ogladalo ,po wlaczeniu trybu film jest jak dawniej ,normalnie...
Bez TV
3 lata temu
Ja wogule telewizora nie mam bo komornik zabrał za jazdę bez biletu bolszewicka sprawiedliwość winny 200 zł dawaj 4000 zł
Stanley Kubri...
3 lata temu
Wystarczy wejść na fora typu HDTV by się przekonać że jest tam tyle opinii na temat upłynniania ruchu ilu użytkowników forum, i wcale sądząc po artykule przeciwnicy upłynniania nie są tam w większości, temat brzmi jak kłótnia o przewadze świąt Bożego narodzenia nad Wielkanocą, jest bez sensu. Jeśli komuś ten efekt przeszkadza to go wyłącza , jeśli nie, włącza wszystko co tylko może ruch bardziej upłynnić, swoją subiektywną drogą nie rozumiem ludzi którzy uważają ten efekt za jakieś świętokradztwo, bo jeśli sceny akcji są płynniej wyświetlane widzimy je dokładniej i wyraźniej, a szarpanina w wyświetlaniu niczemu tu nie służy. Oglądając filmy z krajobrazami czuję się jakbym tam był właśnie dzięki owemu upłynnianiu ruchu a nie szarpanemu ruchowi kamery w 24 klatkach.
Ola
3 lata temu
:: nadal pozostaje standardem.??????::::to teraz dziennikarze nie musza mieć szkoły zeby pisac? cofamy sie w rozwoju
Jarecki
3 lata temu
Co za brednie. Nie wyobrażam sobie oglądać nagrań z wakacji w 30 klatkach bez upłynnienia. Tv zresztą też
Absmak
3 lata temu
Problem mnie nie dotyczy - nie dostałem telewizora na gwiazdkę, tylko sam kupiłem.
1234
3 lata temu
Prawda jak 150. Film musi być taki specyficzny ;D to nie gra w 120 fps. Film to film :D
aaaaaaaaaa
3 lata temu
a u mnie żadnej różnicy , żona dalej ogląda telenowele … jak to wyłączyć ..???????
gnago
3 lata temu
ee to może filmy kręcić w większej częstotliwości odświeżania obrazu
Normalny
3 lata temu
24 kl / sek są dla starych niedowidzących dziadków.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić