Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

Masz router popularnej firmy? CIA od lat mogło cię podsłuchiwać

32
Podziel się:

Z dokumentów ujawnionych przez WikiLeaks wynika, że CIA od 10 lat mogło przejmować kontrolę nad routerami od wielu popularnych producentów.

Masz router popularnej firmy? CIA od lat mogło cię podsłuchiwać
(Fotolia)

“CherryBlossom to nazwa tzw. implantu, czyli złośliwego oprogramowania, które zostało opracowane przez CIA we współpracy ze Stanford Research Institute i wprowadzane było do około 25 modeli routerów, głównie D-Linka (DIR-130) oraz Linksysa (WRT300N)” - czytamy na portalu niebezpiecznik.pl.

Wśród podatnych na atak znajdziemy m.in. routery od takich firm jak Motorola, Apple czy Belkin.

CIA mogło przejmować routery, nawet jeśli te zabezpieczone były mocnymi hasłami. Urządzenia można było zaatakować dzięki włączonej funkcji Universal Plug & Play.

Co CIA robiło z przejętymi routerami? Złośliwe oprogramowanie pozwalało głównie na śledzenie aktywności ofiary w internecie, a także pobieranie adresów mailowych czy loginów z serwisów internetowych.

Według danych ujawnionych przez WikiLeaks, CIA ze swojego oprogramowania korzysta od 2007 roku!

Dlaczego to bardzo niepokojąca informacja? O ile obecnie narzędzia znajdują się w rękach służb bezpieczeństwa, tak niedawny wirus WannaCry pokazuje, że trafić mogą też do cyberprzestępców. Wystarczyłby wyciek danych, by z rozwiązania skorzystali hakerzy. Dokładnie tak było z WannaCry - lukę najpierw wykryła NSA (National Security Agency), ale po wycieku dokumentów odkryli ją też internetowi przestępcy. To tylko pokazuje, że narzędzia, które teoretycznie mają służyć do ochrony obywateli, w praktyce mogą zostać wykorzystane przeciwko nim.

Jeżeli nie chcemy, by nasz router był podsłuchiwany, warto wyłączyć funkcję Universal Plug & Play. Przypominamy również o regularnej aktualizacji routerowego oprogramowania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
sekemd
4 lata temu
Mam Netgeara od lat. Przestańcie ludziom wmawiać takie głupoty. Podsłuchiwać to mogą kogoś istotnego, a nie takich prostych ludzi jak my. To chyba oczywiste, co nie?
inwiglacja
5 lata temu
wielce zdziwieni .? wielkie koncerny od dnia powstania pomyslu podlegają kontroli służb a CIA to nie gamonie, KGB to profesjonaliści , wywiady innych krajów rownież, Izrael. W.Brytania i inne zawsze mają wgląd w to co sie od powstania firmy informatycznej, elektroniki przesyłowej - tam sie dzieje. Jedynie slabość agentów, niski poziom wykształcenia kadr policyjnych i wywiadowczych jest powodem, ze zatrudniaja dzisiaj ludzi w cywilu, placa krocie by mieć wglad w to co sie dzieje w świecie, wirtualnym i realnym, ktory dzisiaj być jednym, popapranym światem ludzi, ktorzy myślą,ze im wolno wszystko ale nie czuja ,że są pod baczną obserwacją służb.............
olu
5 lata temu
google to robi na legalu :)
nik
5 lata temu
no cóż, jeśli naprawdę mnie podglądali, to sami są sobie winni i niech do mnie pretensji nie mają...
kostas
5 lata temu
Od lat siedzimy wyłącznie na sprzęcie Netgear i żadne problemy się nie pojawiają. Sieć działa szybko i niezawodnie, solidnie, bardzo dobry zasięg i wiele urządzeń jednocześnie. A te obawy pisane tutaj? Moim zdaniem robienie sensacji z niczego.
kkko
5 lata temu
teraz już nic nie można ukryć . chyba że stara nokię tylko używać . im więcej techniki tym mniej bezpieczeństwa
oli
5 lata temu
Jak zwykle o2 zaskoczyło ............ jakie 10 lat? skoro od ponad 20 taka forma jest realizowana? A nierzą d Polski co? pozwala na inwigilację zgodnie z prawem konstytucyjnym?
AS.
5 lata temu
...każdy ludzki wynalazek [każdy! od kosy po energię jądrową] mający służyć dla dobra, można wykorzystać [i wykorzystuje!] przeciwko ludziom. Tak jest z każdą rzeczą i nie ma wyjątku. Ni jednego!
Anatol
5 lata temu
Ja ich pieprze. mogą mnie podsłuchiwać mogą mnie za jaja ciągać. Niech sie bawią ze mna.
Czołgista ,wo...
5 lata temu
Grasz?,to ruskie gry,zobaczysz kiedyś wypłynie że Ruskie opanowali mnóstwo komputerów,już teraz z nich korzystają,sprytne co?,a bełkot z CIA jest dla odwrócenia uwagi.
Art
5 lata temu
I bez tych routerów jak mają ciebie zinwigilować to to zrobią....czy chcesz czy nie ..;)
Adrian
5 lata temu
"To tylko pokazuje, że narzędzia, które teoretycznie mają służyć do ochrony obywateli, w praktyce mogą zostać wykorzystane przeciwko nim." Takie narzędzia nigdy nie mają służyć dla dobra ludzi, są to niedostępne dla przeciętnego Janusza metody inwigilacji, które tworzą służby wykorzystując swoje możliwości i zasięg. Jedyne co może przynieść taki system, to po prostu szpiegowanie obywateli ...
Gość
5 lata temu
Stosowałbym transmisję szyfrowaną ,mocnym kluczem przed wrogiem(?) .Napewno.Normalny człowiek niczego się nie obawia
boni16
5 lata temu
A nich podsłuchują.mam ich gdzieś.Nie mam nic na sumieniu.A tak na marginesie,to zawsze podejrzewałam,że CIA to banda maniaków chcących mieć wszystko pod kontrolą,teraz tylko się upewniłam.Wg mnie większość ludzi tam pracujących jest skrzywiona psychicznie.A poza tym co z tego podsłuchiwania wynika?Wielkie nic.Więc jaki sens wydawania takiej kasy.Amerykanie ,delikatnie mówiąc,są dziwni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić