Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

Miliony ataków na Rosję podczas Mistrzostw Świata

6
Podziel się:

Już przed mundialem ostrzegano, że Rosja może być na celowniku hakerów. Po finałowym meczu Mistrzostw Świata Władimir Putin podał liczbę cyberataków. Było ich naprawdę sporo.

Kibice w Rosji musieli uważać na hakerów
Kibice w Rosji musieli uważać na hakerów (PAP, PAP/EPA)

Rosja odnotowała 25 mln prób ataków w trakcie zakończonych w niedzielny wieczór Mistrzostw Świata. Dla porównania, na Polskę przeprowadzono w ciągu całego roku 6 mln ataków - z czego ponad 800 tys. prób cyberataków pochodziło z adresów IP należących właśnie do Rosjan. Skala działań cyberprzestępców w trakcie mundialu jest więc ogromna, bo mówimy tu o imprezie, która trwała raptem miesiąc.

Oczywiście można nie wierzyć w dane podane przez Putina i traktować je wyłącznie jak ruch wizerunkowy - w ten sposób Rosja pokazała swoją moc i umiejętność chronienia się przed atakami cyberprzestępców. Nie zmienia to jednak faktu, że jeszcze przed Mistrzostwami Świata wielu ekspertów ostrzegało, że na mundialu może dojść do wielu incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem.

Ponad 20 proc. hotspotów Wi-Fi w miastach, w których odbywały się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej FIFA 2018, miało problem w zakresie cyberbezpieczeństwa - wynika z raportu firmy Kaspersky Lab. Z kolei angielskie media już we wrześniu ubiegłego roku pisały, że piłkarze i sztab szkoleniowy nie będą mogli korzystać z publicznych sieci Wi-Fi w hotelach czy na lotniskach. Powód? Obawa przed tym, że dane mogą zostać wykradzione.

Lęki były uzasadnione. Jak się okazało, podczas igrzysk olimpijskich w Korei Południowej hakerzy uderzyli, co było kolejnym dowodem na to, że wielkie sportowe imprezy stają się celem cyberprzestępców. Na stadionach nie działało WiFi, w centrach prasowych telewizory, a kibice nie mogli wydrukować biletów za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych - to wszystko było skutkiem ataku.

Wtargnięcie Pussy Riot na murawę finałowego meczu pokazało, że w Rosji nie brakowało osób, które chciałyby skompromitować organizatorów piłkarskiej imprezy. Z liczb ujawnionych przez Władimira Putina wynika, że chętnych było naprawdę wielu.

KOMENTARZE
(6)
ipipip
4 lata temu
Moj adres IP jest z Azji,Ameryki, Europy,po prostu jaki chcę i przestańcie solić i pieprzyć, że adresy IP wskazują na Rosję . Są specjalne programy co - sami wiecie gdyż to stosujecie,
gość
4 lata temu
Wołodia, nie pieprz głupot ! Kłamiesz jak cholera, że to niby Rosja też jest atakowana przez hakerów, a największym zadymiarzem jesteście wy, towarzyszu.
pis
4 lata temu
co wy chcecie od kaczyńskiego? to taki wspaniały i dobry człowiek tyle dobrego robi dla polski i dla obywatelii
Już się przyz...
4 lata temu
Potre przetrę wytrę.
Ludzie
4 lata temu
Niemożliwe . Przecież Putina wszyscy kochają tak samo jak dude, rydzyka czy kima
Tadeusz
4 lata temu
Tak sobie myślę że po sfolgowaniu tych ataków jak i embarg na Rosję to Putin odpłaci się aż nadto !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić