Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|

Najnowszy ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast. Polska dominuje

67
Podziel się:

Według najnowszego raportu WHO, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Pogorszyliśmy wynik z 2016 roku, w którym 33 polskie miasta załapały się do rankingu. Ale nie mamy już miejsca "lidera".

Polska wciąż jest czerwoną plamą na mapie Europy
Polska wciąż jest czerwoną plamą na mapie Europy (Europejska Agencja Środowiska)

Najpełniejszy na świecie ranking dotyczący zanieczyszczenia powietrza został własnie zaktualizowany. Niestety nie ma dobrych wiadomości dla Polski. Przedstawia obraz globalnego kryzysu zdrowotnego, który w Europie dominujemy razem z Bułgarami.

Opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) statystyki dotyczą 4300 miast na świecie. Ujawniają dane o rocznym średnim poziomie pyłu zawieszonego, który truje nas, doprowadzając do takich chorób jak astma, rak płuc czy choroby serca. Dziewięć z dziesięciu osób na całym świecie oddycha zatrutym powietrzem.

Mamy poważny problem z zanieczyszczeniem powietrza. 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce. Pozostałe w Bułgarii. Jednak w rezultacie to Bułgaria ma największy odsetek miast przekraczających normy jakości powietrza ustalone do 2020 roku, to aż 83 proc. W Polsce to ponad 72 proc. miast.

Najczystszym miastem w Europie jest Muonio. Leży na północy Finlandii, a średni poziom PM2,5 nie przekracza tam 2ug/m3. Żaden kraj w UE nie spełnia wytycznych WHO, najbliżej są Finlandia, Estonia i Szwecja.

Miejskie powietrze jest niebezpieczne prawie wszędzie, nie ma miejsc na świecie czystych od smogu. Aktualnie liderem światowego zanieczyszczenia są Indie. Spośród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast, aż 15 znajduje się w Indiach. Poziomy smogu są tam przerażająco wysokie.

Symbolem smogu na świecie był Pekin. Pokazał też, że stan powietrza można znacznie poprawić. Aktualnie miasto nie jest już nawet w top 100. W 2013 roku Pekin był jeszcze 40 na świecie, a cztery lata temu już na 187. Do teraz, poziomy zanieczyszczenia w chińskich miastach spadły średnio o 30 proc.

Źródło: Unearthed / WHO

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(67)
DOBRE
4 lata temu
UMYSLOWO CHORY NIEMIEC Z POwskimi SBekami te porównania robili
maly
4 lata temu
Nakło? bez jaj, tam nie ma nic, żadnego przemysłu, piękny czysty region, chyba kpią z tymi kłamstwami....
Czesio
4 lata temu
Nie zanieczyszczenie, a zapylenie. Pyły to tylko jeden z wielu rodzajów zanieczyszczeń. Jak w Tomaszowie, czy Żywcu wszyscy palą butem w piecu, to maja pył. Zaczną palić gazem, to pyły się skończą. Najbardziej zanieczyszczone miasta są tam, gdzie są wielkie zakłady przemysłowe emitujące szkodliwe gazy. Poczytajcie sobie o Norylsku...
wp
4 lata temu
To miejsce Polski, to na 100% po donosach PO i Schetyny !
ADMIN
4 lata temu
PROWOKACJA. FRANCJA I NIEMCY SA NAJCZYSCI
as
4 lata temu
jestem dumny, widzę na topie listy Otwock!!
emka
4 lata temu
chyba komuś przeszkadzało, że do Polski zaczęły jechać rzesze pragnących odpocząć od Muzułmanów by spędzić bezpiecznie wakacje, trzeba przed wakacjami opublikować coś, co zrobi Polsce czarny PR
Pale plastic
4 lata temu
Bo zachodnie wiatry przynoszą ten syf z zachodu to nic dziwnego że u nich tak czysto. Trzeba zbudować wysoki mur na odrze... Xd pfff
Pablo
4 lata temu
Jeżeli mają dane od naszych antysmogowców - to na pewno są bardzo wiarygodne! Generalnie nie ma się co przejmować np. zabitymi na drogach, bo i tak by zginęli od smogu! I jakoś nikt tym ciemniakom nie dobiera się do tyłka?! Ale za to kasa od gazowników płynie jak rzeka!!! Szkoda, ze nie zajmują się dziwnym trafem poziomami tlenków azotu - bo te dają najwięcej szkody i tutaj niestety trzeba by zakazać opalania gazem!!!!
grzywa
4 lata temu
Ale głupoty przyjedź do hagi albo Rotterdamu
Zły
4 lata temu
Ustawa antysmogowa, zaczęli palić samym węglem i jest gorzej jak było wcześniej
Szczepiony
4 lata temu
Ja na stronie GIOŚ jakoś nie widzę części miast w których odbywał by się pomiar pyłów pm 2,5, czyli skąd wzięli te dane - z palca ? Czy to ogólnie ściema żeby jednak eko-lobby na czymś zarabiało.
ro
4 lata temu
jedno wiem napewno ilu specialistow tyle opinii i to w kazdym temacie
kwch
4 lata temu
Zachodnie koncerny większość fabryk przerzuciło na wschód europy więc nie ma co się dziwić.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić