Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Arkadiusz Stando
Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

Największe lotnisko na świecie. Chińczycy niebawem zakończą budowę

27
Podziel się:

Budowane pod Pekinem lotnisko będzie największym na świecie. Sama powierzchnia terminalu wyniesie 700 000 metrów kwadratowych. Międzynarodowe lotnisko Daxing zostanie otwarte jeszcze w 2019 roku.

Największy port lotniczy na świecie powstaje w Chinach
Największy port lotniczy na świecie powstaje w Chinach (VCG/Getty Images)

Niespełna 50 kilometrów na południe od centrum Pekinu powstaje największe międzynarodowe lotnisko świata - Daxing. Będzie gigantem nie tylko pod względem rozmiarów, ale też liczby lotów i obsługiwanych pasażerów.

Największe lotnisko na świecie w liczbach

Lotnisko Daxing ma odprawiać nawet 100 milionów pasażerów rocznie. Początkowo ta liczba będzie delikatnie mniejsza, ze względu na otwarcie tylko czterech dróg startowych. W pierwszych latach szacuje się, że będzie przyjmować 72 miliony pasażerów oraz 20 milionów ton towarów.

Według chińskich ekspertów, w ciągu roku na Daxing samoloty będą lądować łącznie 625 000 razy. Taki plan przewiduje się na 2025 rok.

Teren całego największego lotniska na świecie zajmuje ponad 30 kilometrów kwadratowych. Sam terminal portu lotniczego w Daxing ma ponad 700 tys. metrów kwadratowych.

Budowa lotniska ruszyła w 2014 roku. Jej zakończenie planuje się na 30 września 2019, a więc gigantyczny port powstaje w tempie ekspresowym. Ale tak szybka budowa ma swoje koszta. Szacuje się, że Diaxing Airport pochłonęło co najmniej 11,2 miliarda dolarów.

Z największego lotniska do centrum

Lotnisko Daxing znajduje się 50 kilometrów od centrum stolicy Chin. Ten największy na świecie obiekt musi więc jeszcze dostarczyć pasażerów do miasta. Z tego względu zbudowano sieć kolei naziemnych wysokiej prędkości, łączącą centrum Pekinu z lotniskiem.

Początkowo z największego lotniska na świecie do centrum miasta będzie się podróżować z prędkością 200 km/h. A więc całą drogę powinno przebyć się w około 15 minut. Ale to jeszcze nie koniec, bo Chińczycy planują przyśpieszyć pociągi do 350 km/h.

Nowe lotnisko w Pekinie

Pekin ma już jedno spore lotnisko. Co z przewoźnikami? Chińczycy dali firmom lotniczym wybór. Zależnie od preferencji, mogą operować na wybranym lotnisku, ale także na obu.

Aktualnie port lotniczy Pekin obsługuje ponad 80 milionów pasażerów rocznie. Jest także silnie nastawione na transport. Cargo lotniska przewozi ponad 1,5 miliona ton towarów rocznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
jaro
4 lata temu
A Niemcy budują, budują i budują.
Samszajs
4 lata temu
Chińczycy już u nas przed laty budowali autostradę ! Do dziś pośredni inwestorzy nie mogą się otrząsnąć z plajty jaką im zgotowali . Koreańczycy zaś ze swoim Daewoo też zrobili niezły deal u nas zwijając biznes tak szybko jak weszli . Nie ma co liczyć na ten daleki wschód , no może podrabiane majtki Wietnamczyków które idą na bazarach .
Arrivals
4 lata temu
Czyli lądowanie samolotu co 50,5 sekundy i tak rok w rok.
kupujem chińs...
4 lata temu
Takie duże jak hałdy chińskich produktów w Polsce, wyrzucone po krótkim czasie użytkowania.
waldek
4 lata temu
oj toż to nasz prezes kulawy o takim lotnisku myślał, im. L.Kaczyńskiego oczywiście, tyle, że jak oni zamknęli tego szpiona to tamci mu tego lotniska nie wybudują, za chińskiego boga!
zxf
4 lata temu
Pomyśleć jak Wałęsa mówił że będziemy drugą Japonią......a jesteśmy daleko za Chinami.....gimbaza nie wie o czym mówię.....
awea
4 lata temu
problemy z matematyką - lotnisko ma powierzchnię 30 km kw, a "sam terminal 700 km kw
bear
4 lata temu
K.w.g to nieuk jak tow.Jarosław.
bear
4 lata temu
Lotnisko im.Chopina w porównaniu z tym ,to jakiś kurnik jest .
ślepak
4 lata temu
Oj Janku, albo mieszkasz w Brukseli, albo jarasz z TOTALNĄ, szkoda mi takich jak ty.
Hans
4 lata temu
Janko przerżnąć to ty możesz kłodę drewna a nie to co tobie się wydaje , głupot nie pisz bo ludzie nie wierzą już twojej opcji PO.
ale jaja
4 lata temu
teoretycznie przez 10 lat Chiny mogą się wyludnić
Pawel
4 lata temu
A po co im lotnisko?Maja przeciez w Berlinie.Prawda lemingi?
chiny
4 lata temu
Jak podskoczysz władzy w Chinach to masz bana na transport, lekarza jedzenie itd.. sobie poczytajcie więc nie wiem czym się podniecać, Social Credit System
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić