Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Michał Prokopowicz
|
aktualizacja

NASA będzie transmitować lądowanie sondy na Marsie

5
Podziel się:

NASA, ESA, Space X karmią nas od lat startami rakiet. Są one spektakularne, ale pozostawiają niedosyt. Wielu chciałoby zobaczyć moment lądowania. Nastąpi to za niecały tydzień... i to na Marsie.

Wizualizacja lądowania sondy na powierzchni Marsa
Wizualizacja lądowania sondy na powierzchni Marsa (NASA, JPL-Caltech)

Sonda InSight ma wylądować na Marsie 26 listopada. Widzom zostaną udostępnione dwie transmisje. Pierwsza będzie pochodzić z centrum misji w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. Podczas wideo otrzymamy komplet informacji pełen komentarzy ekspertów. Druga skupi się na inżynierach z JPL i ich reakcjach na lądowanie.

Celem wysłania InSight na Marsa jest próba zbadania zjawisk geofizycznych występujących na planecie. Chodzi głównie o badania sejsmologiczne, które mają odpowiedzieć na pytania dotyczące jądra czerwonej planety. W trakcie trwania misji, sonda pobierze też próbki ziemi, w celu analizy występowania śladów istnienia życia.

Co ważne InSight będzie wyposażony w kilka urządzeń pomiarowych. W tym także jedno polskiej produkcji. HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) to próbnik, którego zadaniem jest pomiar strumienia ciepła znajdującego się we wnętrzu planety. Kret zbudowany przez polską firmę zostanie wprowadzony na głębokość ok. 5 metrów. Samo urządzenie jest raczej mikroskopijnych rozmiarów – waży 500 gram, a próbnik wprowadzany w grunt ma grubośc raptem 25 milimetrów. Jeśli misja dojdzie do skutku to będzie to najgłębszy odwiert w historii Marsa.

Zobacz także: Zobacz też: Cybersejf – uwaga na fałszywe aplikacje

Źródło: NASA, Geekweek

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Szarak
4 lata temu
...500 gram...Gram to na pianinie, a po polskiemu to 500 gramÓW, gimbusie niedouczony.
pan Bucek
4 lata temu
Na ksiezyc maja tak blisko i jakos nie moga wrocic . Wszystko moga nam teraz pokazac ... Ja widzialem zaglade ziemi na wszystkie sposoby i cooo. Sie pytam
dwudusznik so...
4 lata temu
A ja ląduję na marsie swoim vw golf IV 2000r. prawie codziennie od 15 lat i nikt o tym nie napisał.
kamion
4 lata temu
Lądowanie na marsie- film sf made in Hollywood.
doniek
4 lata temu
Tak samo jak lądowanie na księżycu w 68?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić