Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

NASA ma nowy plan na powstrzymanie asteroidy Bennu. Wykorzystają specjalną farbę

33
Podziel się:

W obawie przed planetoidą Bennu naukowcy z NASA opracowują możliwe sposoby obrony Ziemi przed kosmiczną skałą o średnicy blisko 0,5 km. Ważąca 77 mld ton, może uderzyć w naszą planetę w 2135 roku. Przedstawiono kolejny z możliwych scenariuszy misji obrony planety.

Asteroida Bennu może uderzyć w ziemię w 2135 roku
Asteroida Bennu może uderzyć w ziemię w 2135 roku (iStock.com)

NASA przedstawia coraz śmielsze plany walki z gigantycznymi planetoidami, mogącymi zniszczyć Ziemię. Zagrożenie co prawda jest niewielkie, ale naukowcy nie mogą go ignorować. W przypadku uderzenia Bennu w Ziemię, skutki byłyby katastrofalne. Szansa zderzenia w 2135 roku wynosi 1:2700, co wbrew pozorom jest wysoką liczbą.

Pierwotną wersją projektu HAMMER było stworzenie statku kosmicznego, o takiej właśnie nazwie. Powstało kilka wariantów wykorzystania maszyny. Tym najbardziej prawdopodobnym było użycie broni jądrowej. Jednak to bardzo ryzykowne rozwiązanie, odłamki kosmicznej skały uderzające w Ziemię mogłyby narobić równie wielkich szkód. Więc naukowcy szukają innych sposobów.

Ogromną kosmiczną skałę można jednak zneutralizować bez potrzeby użycia broni jądrowej. Naukowcy postanowili wysłać satelitę w kierunku Bennu, który wykorzysta specjalną farbę. Chociaż może brzmieć to jak żart, jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie.

Pomalowanie Bennu przez statek kosmiczny wystarczy, aby zneutralizować zagrożenie. Wystarczy przemalować część powierzchni planetoidy, aby doprowadzić do zmian termicznych. Tym samym, może dojść do zmiany trajektorii skały, a ludzkość znowu będzie bezpieczna.

Misja OSIRIS-REx już trwa. W sierpniu statek kosmiczny dotrze do obiektu, i przebada skałę. Na podstawie zebranych informacji, naukowcy będą w stanie stworzyć dokładny plan działania dla tej misji obrony planety, jak i kolejnych, jeśli będą potrzebne.

Wcześniej brano pod uwagę jeszcze inne scenariusze. Były jednak znacznie trudniejsze w zrealizowaniu. Jednym ze sposobów branych pod uwagę, było wykorzystanie statku kosmicznego w celu zderzenia z kosmiczną skałą. Naukowcy brali pod uwagę także wykorzystanie broni kinetycznej, ale koszty tej misji byłyby zbyt duże.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
Chrabii .
4 lata temu
Czekam z niecierpliwością aż pierdyknie w ten żydowski grajdołek i oczyści ziemię z wszelkiego rodzaju pasożytów i znowu ziemia będzie piękną planetą .
asteroid
4 lata temu
To jeszcze 120 lat a oni jakąś asteroidę chcą przemalować farbą. Porąbało ich czy co? Za 120 lat to wiele technologi może powstać a obecne się zmienią. Myślenie na zaś nie jest myśleniem efektywnym jak to wykazała gospodarka w PRL-u.
Olo
4 lata temu
Pożyjemy zobaczymy,już niedługo
Carter
4 lata temu
Trzeba wylądować statkiem na planetoidzie, wystarczy mały transportowiec. Potem należy otoczyć polem siłowym statej wraz z planetoidą, a następnie skoczyć w hiperprzestrzeń i wyskoczyć za Ziemią. W SGC już to przerabialiśmy...
spec z jutuba...
4 lata temu
a jak by pomalowali farbą bezbarwną to wtedy sie zrobi niewidzialna
malarz
4 lata temu
ciekawe ile z metra płacą
Admirał
4 lata temu
a nie da sie do tego przyczepic prostego komputera nawigacyjnego takiego jak w misjach apollo i silnika jonowego a potem wprowadzic na orbite rozlozyc na czynniki pierwsze i suroce zabrac albo zbudowac cos "malego" do przetwarzania na orbicie
Wars
4 lata temu
przeciez to, ze paliwo jest droższe to nie jest wina oplaty emisyjnej, bo te akurat placa wielkie korporacje paliwowe tylko żydów co namowili trumpa do ataku na Iran
Jac00
4 lata temu
przez niego wszystko rosnie na stacjach zachodnich
wqq
4 lata temu
Wiedziałam, że przemysł naftowy w Wenezueli prędzej czy później dobiegnie załamania.
Karina
4 lata temu
Nie rozumiem, dlaczego środowisko jest tak pomijane pod wszystkimi względami, chrońmy środowisko i uaktywnijmy opłatę emisyjną!
wwwa
4 lata temu
oplata emisyjna nie odbije sie na nas. to beda pokrywaly paliwowe korporacje, a nie ludzie. przeciez to nie przez to podrozalo paliwo tylko przez arabow i zydow
Prawdomówny
4 lata temu
Czy farba z Castoramy pomoże?
Plaskoziemca
4 lata temu
spokojnie, ziemia jest plaska a przed asteroidami obroni nas kopula z magicznego tworzywa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić