Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bolesław Breczko
|

Naukowcy mają nowy dowód. To zwierzę jest inteligentne

40
Podziel się:

Angielscy naukowcy badający zachowanie mątw odkryli, że jeśli wiedzą, że będą miały dostęp do dużej ilości ulubionego pożywienia - krewetek, to nie będą objadały się krabami. Ma to wskazywać na rozwinięty mózg tych stawonogów.

Krewetki to ulubione danie mątw
Krewetki to ulubione danie mątw (Getty Images)

W celu poznania możliwości planowania i przewidywania mątw, badacze z Uniwersytetu Cambridge karmili je w różny sposób. Przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym głowonogi były karmione dwa razy dziennie: rano krabami, a wieczorem krewetkami. W drugim również były dwa posiłki: kraby i losowo kraby lub krewetki.

W pierwszym eksperymencie mątwy nauczyły się, że "na kolację" są krewetki i zjadały mniejszą ilość krabów. W drugim eksperymencie stawonogi nie wiedząc czy dostaną swój ulubiony pokarm jadły zdecydowanie więcej krabów.

Skąd badacze wiedzieli, że mątwy preferują krewetki? Na początku przeprowadzili jeszcze inny eksperyment. Pięć razy w ciągu dnia głowonogi dostawały do wyboru krewetki i kraby umieszczone w takiej samej odległości. Pożywienie, które zostało wybrane jako pierwsze zostało przez naukowców uznane za preferowane. Po pięciu dniach eksperymentu wszystkie osobniki wykazały preferencje krewetek.

Dodatkowo mątwy wykazały się też umiejętnością szybkiej adaptacji. Gdy schematy karmienia zmieniały się, głowonogi szybko zmieniały swoje jedzeniowe zwyczaje - zostawiając miejsce na krewetki lub nie.

Źródło: Biology Letters

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
SuperGość
2 lata temu
Niestety uważam, że mątwy są bardzo mało inteligentne bo krab ugotowany z dodatkiem białego wina i z zieloną pietruszką to danie królewskie a krewetki w jakiejkolwiek recepturze to co najwyżej na przystawkę czy sałatkę. Z resztą Anglicy to gorzej stoją ze wszystkim niż te mątwy bo choćby ich potrawy, no z małymi wyjątkami, są niejadalne ani dla mątw ani dla krabów czy krewetek że o innych organizmach takich jak my nie wspomnę. Wreszcie, z mątw robi się inne królewskie dania a zwłaszcza zupę a zwłaszcza marsylską bouillabaisse, a co można zrobić z Anglika ? Fuj...
ama
2 lata temu
Chyba mozg tych naukowcow potrzebuje troche popracowac?
Niee
2 lata temu
Nie piszcie o tym, bo Chinczycy wszystkie wyjedza...
ten artykul
2 lata temu
to .... dowód na braki w inteligencji tego co to pisał!
klasa II B
2 lata temu
do pisarza: Panie Bolesławie, to są w końcu stawonogi czy głowonogi? bo Pan reprezentuje oba gatunki ; nogi wyrastają panu prosto z głowy , bo musi pan nieźle się nachodzić żeby takie newsy znaleźć... a żeby to opisać musi pan usiąść , więc w tych nogach wyrastających z głowy musi mieć pan stawy... kolanowe jak miewam . Zatem jest pan również stawonogiem ! Gratuluję podzielności gatunku !
Rozpieprz
2 lata temu
Ale inteligentne...... co za kurła bzdury
Ehhh
2 lata temu
Montwie łatwiej się dobrać do krewetki niż krana. Czy do tego trzeba eksperymentów?
wania
2 lata temu
A nasza kaczka zje nas z nogami.
abc
2 lata temu
Wyluzujcie. Zwyczajna pomyłka, później w tekście "pojawiają" się głowonogi :)
biochemik
2 lata temu
Mątwy stawonogi XD kto pisze takie bzdury
Gość
2 lata temu
Mądrzejsze od lewaków.
Odo
2 lata temu
Stawonogi? Serio?
AQa i rum
2 lata temu
dla ciebie to i tak progi za wysokie
AQa i rum
2 lata temu
dowód ,że mątwy głupie jednak nie są . A już na pewno nie są głupsze od dziennikarzy wp\o2 !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić