Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Helena Łygas
|

Nie taka piana straszna, jak ją malują. Wiemy dlaczego piwo powinno być spienione

5
Podziel się:

Czerwcowe weekendy to jeziora, grille i imprezy. A jeziora, grille i imprezy to piwo. Dla wielu osób sączenie złotego napoju kończy się wzdęciami. Okazuje się, że za nabrzmiały brzuch odpowiada nieprawidłowy sposób nalewania trunku.

piwo
piwo (Fotolia)

Jeśli nigdy nie pracowałeś jako barman, pewnie nawet nie umiałbyś nalać piwa z minimalną ilością piany. Jeden z tzw. piwnych somelierów (z braku własnego terminu dla piwoszy), Max Bakker, uważa, że to umiejętność całkowicie zbędna, a nawet więcej. Jego zdaniem piana, i to taka przynajmniej na dwa palce, jest cechą dystynktywną piwa, bez której nie powinniśmy w ogóle tak nazywać tego, co mamy w kuflu. To w pianie najpełniej można poczuć jego aromat i goryczkę.

Pomijając kwestie definicji, zdaniem Bakkera to właśnie brak piany w piwie odpowiada za wzdęcia, które ma wiele osób po wypiciu już nawet jednej butelki.

Winny jest dwutlenek węgla. Piana oznacza tyle że gaz został uwolniony z napoju i nie trafi wraz z nim prosto do naszych jelit. Większość ludzi lubi napoje gazowane właśnie ze względu na bąbelki. Te same pęcherzyki, które tak przyjemnie orzeźwiają, są odpowiedzialne za nieprzyjemne uczucie ciężkości.

Ekspert radzi, prosić o piwo z pianą, a to butelkowane przelewać do szklanek. To właśnie w butelkach jest zazwyczaj najwięcej nieuwolnionego dwutlenku węgla.
A zatem następnym razem, kiedy będziecie chcieli odesłać piwo ze względu na "za dużo piany" powstrzymajcie się. Zwłaszcza jeśli zupełnie przypadkiem macie na sobie bikini.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(5)
antek
4 lata temu
piwny sommelier to po prostu barman, panie pisarzu
cnvh
4 lata temu
jak mam wzdecia poprostu wale i po problemie xd
jo
4 lata temu
o jakiej pianie mówicie bo ta dzisiaj bardziej płyn do mycia naczyń przypomina.
mp
4 lata temu
Pan na zdjęciu nie umie nalewać piwa, moglibyście dać takie, na którym ktoś robi to poprawnie>:~/
...
4 lata temu
pudelkowy pierdzioch pije piwo bez piany.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić