Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Grzegorz Burtan
Grzegorz Burtan
|
aktualizacja

Niezwykłe znalezisko. Odkryli okazy nieznane nauce

9
Podziel się:

Niesamowite wieści z południowych Chin. Naukowcy natrafili na około 30 tysięcy skamielin sprzed ponad pół miliarda lat. Są wśród nich gatunki, które wcześniej były całkowicie nieznane nauce.

W Chinach odkryte złoże skamielin nazwane Qingjiang
W Chinach odkryte złoże skamielin nazwane Qingjiang (Science)

Znalezisko skrywało się w łupkach nieopodal rzeki Danshui. Poszukiwania przeprowadzili naukowcy z Northwest University i Guizhou University. Skamieliny to głównie organizmy morskie, które po śmierci trafiły do mułu. Gdy ten stwardniał, ich pozostałości zachowały się na tyle, by można było je odnaleźć.

Szacuje się, że wiek tych skamielin to 518 milionów lat. Wśród znalezisk są glony, gąbki, meduzy i ukwiały.

- Jakość skamielin jest oszałamiająca. Gdyby wysłać podróżnika w czasie do okresu kambryjskiego uzbrojonego w kamerę i aparat rentgenowski, obrazy, z którymi wróciłby, byłyby niczym w porównaniu z tymi skamieniałościami, w których zachowały się szczegóły drobniejsze niż ludzki włos – powiedział cytowany przez Dziennik Naukowy Martin Smith, paleontolog z Durham University.

Dotychczas uczestnicy badań skatalogowali 4 353 okazy i zidentyfikowali 101 gatunków wielokomórkowych oraz osiem glonów. Co ciekawe, blisko 53 proc. jest nieznanych nauce. Spekuluje się, że gatunki te są w jakiś sposób powiązane z eksplozją kambryjską. W tym okresie, ponad pół miliarda temu, na Ziemi pojawiło się bardzo dużo nowych gatunków zwierząt. Obecnie odkryte skamieliny są najlepiej zachowane z dotychczasowo odkrytych złóż tych pozostałości po dawno wymarłych gatunkach.

Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w magazynie "Science".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
pepe
9 miesięcy temu
Jak byłem mały (30 lat temu....) na górce w okolicach poznania znalazłem kilka skamielin. Nie mogłem uwierzyć, że tu pływały kiedyś ryby i inne stwory....
Barbara
3 lata temu
Żadne skamieliny i inne dziwactwa! To tylko teorie! Trzeba się tylko modlić do Bozinki! Na kolanach ją przepraszać za te herezje!
Twój nick
3 lata temu
Znaczy jedną motyką wykopali drugą? Ale która jest która, bo niedowidzę...😉
omena
3 lata temu
Niesamowicie ciekawa praca. Serio. Ja czułam się niemal zaszczycona mogąc w Egipcie dotknąć rzeczy, których ktoś inny dotykał tysiące lat wcześniej. A tu wykopaliska sprzed milionów lat. Jak podróż w czasie 😊
akaka
3 lata temu
Dziwne nie wiemy nic o naszej planecie sprzed kilku milionów lat, Ale wiemy wszystko o bogu który stworzył ziemię,
o
3 lata temu
o2 pisze o zimie o odkryciach skamienialosci, o big burderze, ale nie pisze juz o acta2 - przez chwile bylo, pewnie z niemiec przyszedl rozkaz...
Impotentotep ...
3 lata temu
A wiecie, że radzieccy naukowcy w latach 90-tych ożywili egipską mumię władcy z dynastii Imhotepa. I jakie były jej pierwsze słowa po ożywieniu? Już odtajniono protokoły z przesłuchania tej mumii, i jej pierwszym pytaniem było: "A ten stary ramol, Fogg, to jeszcze śpiewa, czy już wreszcie umarł"?
taa
3 lata temu
Dzięki europosłom PO przegłosowano ACTA 2. Trzeba im POdziękować
figa
3 lata temu
pierwsza fotka przypomina mi działkę , gdyby nie drugie to co mi po tej fotce...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić