Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Norwegia: "Mamy dowody, że Rosja zakłócała sygnał GPS"

11
Podziel się:

Napięta sytuacja na linii Norwegia-Rosja. Minister obrony skandynawskiego kraju stwierdził, że Rosja zakłócał sygnał podczas ostatnich ćwiczeń militarnych NATO. I domagają się wyjaśnień.

Szczyt NATO w Warszawie
Szczyt NATO w Warszawie (PAP)

Nie tylko Norwega oskarża Rosję. Również Finlandia jest zdania, że podczas listopadowych ćwiczeń kraj rządzony przez Władimira Putina celowo zakłócał sygnał GPS przed i po ćwiczeniach. Zakłócanie sygnału miało wpływ również na cywilny ruch lotniczy w okolicach Arktyki, podaje Reuters.

Minister Obrony Narodowej Frank Bakke-Jensen powiedział dziennikarzom, że Rosja poprosiła ich o dowody na zakłócenie sygnału. Norwegia takowe dowody dostarczyła, podkreślił. Dodał również, że rosyjscy oficjele podziękowali i stwierdzili, że wrócą z informacjami po ekspertyzach.

- Bycie sąsiadem Rosji zmusza do bycia cierpliwym – stwierdził.

Finlandia nie jest członkiem NATO, ale w listopadowych manewrach wzięli udział jako sojusznik Paktu. Poza tym w ćwiczeniach łącznie udział wzięło 31 państw.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
rusorealista
3 lata temu
Nie dość że zakłócali, to jeszcze "poprosili o dowody". Teraz je przeanalizują, dojdą do wniosku w jaki sposób ich poczynania zostały wykryte, no i... udoskonalą swoje działanie. Wszystko dzięki "sprytnym" Norwegom. Nauczcie się raz na zawsze: Rosja kradnie, morduje, gwałci z jednego powodu. BO JEST!!! Wystarczy jej więc udowodnić, że istnieje, inaczej będą wpierać na siłę, że brzoza rozpieprzyła wielki samolot, albo że polscy dyplomaci już tak mają: po trzy nogi (w tym jedna kobieca) i po jednej ręce.
reynevan4
3 lata temu
Jakby nie patrzeć trzeba się przestawić na coś bardziej niezawodnego niż GPS.
Finowie
3 lata temu
wzięli pod lupę fale GPS patrzą- a tam na każdej fali taki maluśki maluśki putinek siedzi i przekierowuje, przekierowuje, przekierowuje... I tyle jest warta ta amerykańska nawigacja, bo trzy czołgi natowskie zamiast strzelać na wschód, rąbały na zachód. Wina Putina.
maciek
3 lata temu
USA celowo robią GPS niedokładnym aby nie można go wykorzystać do terroryzmu
ares
3 lata temu
Ruskich trzeba izolować w każdej dziedzinie
woaw
3 lata temu
a i nie wyjaśnionych morderstw,,,, ehm ehm putin""""
woaw
3 lata temu
rosja to kraj Hakerów złodzieji i przestępców. Po co istnieje wogóle ten ,,kraj\"
aaaaaaa
3 lata temu
GPS jest systemem starym, hameryka nie ma pieniędzy na jego modernizację, lecz mają MONOPOL bo wszyscy instalują "GPS". Rosja ma Glonassa, niestety jest to głównie wojskowy system a dla ludności jest mniej dokładna wersja. Europa ma Galileo który jest CAŁKOWICIE publiczny i dla ludności lecz niestety telefonów z tym systemem jest niewiele bo hamerykanie nie chcą go montować w swoich. Chiny w 2020 uruchomią swój system który jest najnowocześniejszym i najdokładniejszym systemem, będzie ogólnie dostępny. Tak więc hameryce kończy się monopol, teraz aby producenci przestawili się na coś innego niż GPS.
choleryk
3 lata temu
to może NATO powinno wyciągnąć z tego jakieś wnioski? Może czas budować rakiety i drony naprowadzane nawigacją bezwładnościową? Bo jak jak dojdzie do starcia z Rosją (czy Chinami) to chyba nie będziemy protestować, że przeciwnik wyłączył nam GPS-a?
indor
3 lata temu
Ty e państw w tym nato a jedna jedyna Norwegia zauważyła że zakłócali GPS. ŚMIESZNE!!!a może prowokacja.
Miromir
3 lata temu
Bezpiecznie sąsiadem Rosji, może być tylko Rosja!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić