Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|

Nowa elektrownia PGE. Gigantyczna inwestycja zaskakuje wyglądem

27
Podziel się:

Nowy blok elektrowni w Opolu od razu rzuca się w oczy. I mowa tutaj nie o kłębach dymu, tylko niespotykanej barwie chłodni kominowych. Od razu nawiązują do muzycznej historii miasta.

Oryginalny wygląd nowych bloków
Oryginalny wygląd nowych bloków (Materiały prasowe)

Jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce dobiegła końca. Wielki blok numer pięć w Opolu oficjalnie już zaczął dostarczać prąd w pełnym zakresie. We wrześniu dołączyć ma do niego drugi - pisał niedawno serwis money.pl.

To ogromna inwestycja. Łączna wartość kontraktu wynosi 11 mld zł netto. Moc brutto bloku nr 5 wynosi 900 MW. Jak można przeczytać na stronie grupy PGE, elektrownia znajdzie się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie, ale również znacznie zwiększy swoją rolę w polityce bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Moc to jedno, ale nowy blok zwraca na siebie uwagę wyglądem. Narysowane nuty nie powinny dziwić - w końcu elektrownia znajduje się w "stolicy polskiej piosenki".

Na powłoce zewnętrznej powstał ogromny rysunek – tęczy, słońca i nut – z jednej strony nawiązujący do sąsiadujących z nią chłodni, a z drugiej do Opola – stolicy polskiej piosenki.
-Grupa PGE

Namalowanie obrazu nie należało do łatwych zadań. Do pomalowania była powierzchnia wynosząca 4,5 ha. Czyli to znacznie więcej niż obszar sześciu boisk do piłki nożnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
obserwator.
3 lata temu
a propos atomu dla wszystkich entuzjastow mowiacych o atomie to tacy spece jak rfn/siemens i fr/areva buduja od 2006 olkilotto-3 i co buda stoi i tyle dobrego. dla entuzjastow atomu NIEMA w swiecie za rozsadna cene fachowcow od atomu, a jeszcze jako minus dla rp nie mamy takich warunkow geologicznych jak finowie, wiec dajmy sobie na razie spokoj z atomem.
co tu jest gr...
3 lata temu
11 mld zeta to jakieś 3-3,5 mld dolców - elektrownia atomowa w fukuszimie kosztowała 5,5 mld dolarów a budowano od zera i produkowała 3000 mwat a nie 900.....
maciek
3 lata temu
50 procent zanieczyszczeń na świecie wytwarzają USA i Chiny ,i wcale się tym nie przejmują
elo
3 lata temu
cikawe co jarek i pisiorki na te tęcze
marek
3 lata temu
opole pierwsze by się wypisało z polski :-)
ballermann
3 lata temu
estetyczny widok
Seniorka
3 lata temu
Mniej zużywać prądu. Mniej ogrzewać. W zimie ubierać się w domach ciepło. Po to są golfy i inne ciepłe ubrania
.........
3 lata temu
Patryk pozwolił w swoim Opolu na tęcze no widać,że Europoseł pełną gębą.
no tak
3 lata temu
szef jest gejoza, to typowe, u nas też tak będzie ze kakałowcy będą szefami
Wójt
3 lata temu
Zamiast inwestować w OZE robią takie coś...
$$$$$
3 lata temu
900 MW super ale jak taki blok wypadnie to te 4 mln gospodarstw będzie na świeczkach jechał bom takiej mocy nie da się szybko odbudować>>>
K-Pax
3 lata temu
Jakie to to proste, wystarczy pomalować komin w nutki i już z będziemy ze śpiewem łykać syf ze spalania węgla.. Ucz się Europo jak się walczy z nieczystym powietrzem od Polski. Oto jest Miś na miarę naszych możliwości.
off
3 lata temu
no nie, jest świetna
[o]
3 lata temu
Tylko wiatraki i energia ze słońca uratują naszą planetę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić