Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|

Odkryto związek chemiczny, który mógł dać początek życiu na Ziemi

12
Podziel się:

Chemicy z kalifornijskiego The Scripps Research Institute (TSRI) odkryli związek chemiczny, który mógł być kluczowym elementem dla rozwoju życia na Ziemi. Zidentyfikowany związek to diamidofosforan (DAP).

Badania wciąż trwają
Badania wciąż trwają (Wikimedia Commons CC0, NASA)

Badacze szukający początków życia na Ziemi hipotetycznie przyjęli istnienie reakcji chemicznej zwanej fosforylacją. Mogła mieć decydujące znaczenie dla zgromadzenia się trzech kluczowych składników we wczesnych formach życia.

Wśród tych trzech elementów znajdowały się krótkie łańcuchy nukleotydów, które przechowywały informację genetyczną. Kolejne były łańcuchy aminokwasów, które zajmowały się główną pracą komórek. Trzeci element to lipidy tworzące struktury, takie jak ściany komórkowe.

Aż do teraz nikomu nie udało się odnaleźć środka fosforylacji, który byłby w stanie wytworzyć te trzy klasy cząsteczek połączonych ze sobą w odpowiednich warunkach. Wreszcie chemicy z TSRI zdefiniowali diamidofosforan, który był za to odpowiedzialny. Odkrycie ogłoszono 6 listopada 2017 roku.

Zespół, składający się z doktorów w TSRI, wykazał kilka dowodów na działanie diamidofosforanu. Najważniejszym jest, że DAP może fosforylować każdy z czterech bloków budulcowych nukleozydów RNA, nawet w trudnych warunkach.

W wodzie o temperaturze pokojowej udało się fosforylować między innymi aminkowasy, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy a następnie połączyć je. Powstały wtedy peptydy, które są mniejszymi wersjami białek.

Zespół, z doktorem Krishnamurthy na czele, planuje rozpocząć wspólne badania z geochemikami. Ich kolejnym celem jest zidentyfikowanie źródła powstania DAP. Będą także poszukiwać podobnych do diamidofosforanu związków chemicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Wierzący
5 lata temu
Kolejna totalna propaganda lewackich ateistów. Kiedy w końcu uwierzycie w Boga? Waszymi "badaczami" i "naukowcami" jest piekło wybrukowane.
Nie ufam reli...
5 lata temu
No ciekawe właśnie skąd my się wzięliśmy na tej planecie?skąd wzięło się życie?jakie kiedys procesy przeszły żeby życie ludzkie i zwierząt powstało.Raczek chyba nigdy sie nie dowiemy i to jest chyba ta wielka tajemnica!Tylko zaś niech mi nikt nie wmawia historie o Bogu czy Bogach!bo heretyków nie będę słuchał,nikt z nas nie wie czy w ogóle jest ktos taki,raczej my wszyscy jesteśmy Bogami na swój sposób bo w końcu to ludzkość rządzi na tej planecie a jezeli juz jest Bóg to chyba jest tym całym wszechświatem,świadomością.mocą,siłą,bytem i jestestwem...
Silent
5 lata temu
Jeszcze raz strona O2 nie pokaże mojego komentarza to bede wiedzial ze to prawicowo-katolowa strona ktoera tylko oglupia ludzi!
ank
5 lata temu
Mi się wydaje, że Życie przenosi się z planetyt bardziej oddalonej od słońca, na bliższą słońcu. Zaczęło się na Jowiszu i tak to się toczy. A dlaczego tak myślę, bo na każdą planetę spadają w tysiącach (jak nie milionach) ton pyły kosmiczne i słoneczne, a to powoduje stopniowe oddalanie się planet od słońca (zwiększa się promień po którym krążą wokół słońca). To są miliardy lat opadania pyłów na planety. Teraż prawdopodobnie życie przeniesie się na Wenus jak ona ostygnie i wejdzie w strefę życia w naszym układzie. Ty6lko musimy dotrwać do momentu przeprowadzki, Tylko tyle, że będą to jednostki (pionierzy), a reszta będzie musiała zginąć, bo było by nas za dużo. Zresztą teraz też, musimy umierać żeby zrobić miejsce na Ziemii dla następnych pokoleń, a jesteśmy w stanie żyć bardzo długo mając do dyspozycji STARĄ MEDYCYNĘ (Medycynę Naturalną w tym Chińską) i Nowoczesną (zwłaszcza odkrycie Witamin, Minerałów, Białek, Tłuszczy, Węglowodanów i innych związków chemicznych). Trzeba tylko chcieć
ioo
5 lata temu
Teraz w tym chaosie teorii trudno szukać winnego jego powstania z drugiej strony ciekawe czy gdzieś w kosmosie mieszkają rozumne istoty też tak głupie jak ludzie
ika
5 lata temu
Pierwsze samoreplikujące się struktury nie miały nic wspólnego z życiem - to na ich "szkielecie" powstały takie, które dały początek strukturom, które wykazują tendencję do przekazywania cech dziedzicznych, pozwalających im przetrwać w określonym środowisku. Polecam lekturę Hoimara von Ditfurtha:)
strazak
5 lata temu
na poczatku byl wodor - poczytajcie sobie ta ksiazke - autor chyba Hoimar von Ditfurth - a w Boga wierzyc mozna zawsze I wszedzie - sprawa osobista - ja wierze bo nie umiem sobie tego wszystkiego tak po prostu wytlumaczyc - siema
ks. Zwieracze
5 lata temu
c
ććć?
5 lata temu
Fosforylować - to znaczy co robić?
Hmmm
5 lata temu
Katolicy mają zdecydowanie mniej główkowania
poznaniak lat...
5 lata temu
Co za bzdury.Z związku chemicznego nigdy nie powstanie coś żyjącego.Coś wspominają o zalążkach kodu. Powiem tak np mamy zegarek składający się np z 16 części rozbieramy go i wrzucamy go do betoniarki i mieszamy-jak myślicie czy sam się kiedyś złoży a to tylko 16 części a kod genetyczny to informacja nie do pojęcia.
KK
5 lata temu
Wielcy uczeni - Bog stworzyl świat odkrycie ameryki ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić