Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Modzelewska
Karolina Modzelewska
|

Oficjalne stanowisko PAN. To człowiek jest odpowiedziany za zmiany klimatyczne

20
Podziel się:

Polska Akademia Nauk przedstawiła komunikat, w którym podkreśla, że działalność człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu. Nauka posiada na to niezbite dowody. Instytut apeluje również do dziennikarzy o przedstawianie aktualnych i wiarygodnych informacji o zmianach klimatycznych.

PAN - człowiek główną przyczyną zmian klimatycznych.
PAN - człowiek główną przyczyną zmian klimatycznych. (Shutterstock.com, Sawat Banyenngam)

Komunikat PAN odnosi się do wspólnej deklaracji Polskiej Akademii Nauk, Papieskiej Akademii Nauko oraz Narodowego Centrum Badań Naukowych. Dokument został podpisany 10 grudnia 2018 roku, w trakcie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Instytucje zgodnie ustaliły, że to człowiek i jego działalność najbardziej uderzają w środowisko, a tym samym przyczyniają się do współczesnego ocieplenia klimatu.

Oświadczenie PAN

Treść komunikatu, zamieszczonego na oficjalnej stronie instytucji jest następująca:

„Obecnie dysponujemy niepodważalnymi dowodami naukowymi na następujące zjawiska.

  • Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu. Już obecnie średnia temperatura jest o 1 stopień Celsjusza wyższa w porównaniu z czasem sprzed gwałtownego rozwoju przemysłu.
  • Emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu.
  • Wiele ze spowodowanych w ten sposób zmian już dziś ma negatywny wpływ na społeczeństwo i może pogłębić problemy społeczne.
  • Wciąż istnieje szansa na uniknięcie totalnego kryzysu klimatycznego. Jednak wraz z upływem czasu bardzo szybko się zmniejsza.

Jeśli szansa ta całkiem przepadnie, rozwój ludzkości zostanie udaremniony, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się naszym przekleństwem”.

PAN podkreśla więc, że zmiany klimatyczne są prawdziwym problemem, a wiele z informacji, pojawiających się w mediach jest po prostu nieprawdziwych. Komunikat instytucji może zadziwić wielu sceptyków teorii mówiących o ociepleniu klimatu.

Podobne stanowisko Komitetu Geofizyki PAN i EASAC

Podobne stanowisko prezentuje Komitet Geofizyki PAN. W dokumencie opublikowanym w maju 2018 roku wykazał, że rosnąca średnia temperatura Ziemi jest konsekwencją emisji gazów cieplarnianych. Jeżeli tendencje wzrostowe utrzymają się, może dojść do katastrofalnych zmian dla człowieka i środowiska w którym żyje.

Komitet wskazuje na konieczność podjęcia globalnej współpracy w celu redkacji gazów cieplarnianych i wypracowania neutralności węglowej.

Naukowcy z PAN powołują się również na raport międzynarodowej grupy roboczej EASAC z czerwca 2019 roku. W raporcie wskazano na powiązania pomiędzy zdrowiem Europejczyków a zmianami klimatycznymi.

Treść całego oświadczenia POLSKIEJ AKADEMII NAUK można znaleźć tutaj.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Człowiek
3 lata temu
Pewnie jakieś ,,wypociny" bez znajomości historii Ziemi i wielu zmian klimatu na niej.
Człowiek
3 lata temu
Pewnie jakieś ,,wypociny" bez znajomości historii Ziemi i wielu zmian klimatu na niej.
Człowiek
3 lata temu
Pewnie jakieś ,,wypociny" bez znajomości historii Ziemi i wielu zmian klimatu na niej.
Kwiatkowski z...
3 lata temu
O tym wiedzą od dawna przedszkolaki , PAN w dresy i do marketu nosić skrzynki !
kris
3 lata temu
HAARP.
Realista 1967
3 lata temu
Człowiek który miesza w pogodzie. Czytaj ruski który w 2018 roku sztucznie utrzymywał pogodę na mistrzostwa piłki nożnej. Teraz mamy tego skutki. Drugi rok z rzędu niewiarygodne upały i potężna susza w Europie i punktowe potezne opady deszczu. Tu należy szukać winnych i należy karać.
ip
3 lata temu
A dokładnie KTÓRY TO CZŁOWIEK? Faktycznie chyba ten, co podpala Świat a u siebie nie dba o ekologię oraz nie podpisałProtokołlu w Kioto o ochronie środowiska Ziemi. To kumpel niektórych Polaków.
Greg
3 lata temu
Dlaczego w sklepach są szklane butelki bezzwrotne, powinno się dodatkowo opodatkować takich producentów, przecież ponowne wytworzenie takich butelek jest bardziej energochłonne, niż ich umycie i ponowne wykorzystanie
Polak
3 lata temu
Polska Akademia Nauk utworzona w 1951 w celu ułatwienia władzom politycznym kontaktu ze środowiskiem naukowym oraz zapewnienia sobie jego wsparcia, przy jednoczesnej kontroli tego środowiska. To coś niema nic wspólnego z nauką.
miroslaw.kasp...
3 lata temu
Ludzie niszczą ziemię ale to ziemia zniszczy ludzi
🌚🌚🌚
3 lata temu
Doprawdy....? 🤔
fenicjanie
3 lata temu
Kryzys jest nie od dziś. Odkąd wynaleziono pieniądze wszystko zmierza do zagłady ziemi, bo nikt jej nie będzie ratował tylko własny portfel chronił.
asdad
3 lata temu
PAN też się sprzedało za lewicowe granty?!
dr prof gener...
3 lata temu
taaaa,,,i smug chemicznych też nie ma ...i jeszcze płacą im za to
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić